laatste terug op de kaart (fig. 2c). Dit constant verdwijnen en verschijnen van labels met een lagere prioriteit is niet bevorderlijk voor de gebruiker om zich te kunnen oriënteren. Sommige auteurs, zoals [Been et al. 2006], hebben dit probleem al erkend maar er is nog steeds veel werk aan de winkel om dit probleem op te lossen (de andere beperkingen in gedachte houdend). Bijna alle methoden die tot op heden in de literatuur beschreven zijn, her berekenen alle labelposities in het ven ster telkens als een gebruiker intera- geert met de kaart. Wanneer een kaart voor de eerste keer wordt gevisuali seerd of wanneer het venster over een zeer grote afstand verschoven wordt, is het inderdaad noodzakelijk dat posi ties van alle labels in de berekeningen worden verwerkt. Maar is dit eveneens nodig indien een groot deel van de oor spronkelijke labels nog in beeld blijft, na bijvoorbeeld het pannen over een zeer kleine afstand? Dit is nochtans een bewerking die vaak wordt uitge voerd op kaarten met kleine afmetin gen (voorgesteld op een klein scherm). Het is zeer verwarrend voor de gebrui ker indien een aantal labels die in het beeld blijven van positie gaan verande ren wanneer het beeld slechts over een minieme afstand wordt verschoven. Slechts een deel van de labelposities herberekenen heeft een aantal voor delen. Eerst en vooral is het voor de gebruiker eenvoudiger zich te oriën teren als de posities van de labels (re latief ten opzichte van hun objecten) onveranderd blijven tijdens het pan nen. Hierdoor kunnen deze labels uit de berekeningen gelaten worden. Dit feit leidt tot een tweede voordeel: door slechts een deel van de labelposities te laten verwerken, zal de verwerkingstijd sterk kunnen worden teruggedrongen. Alleen de labelposities aan de rand van het beeld moeten verwerkt worden. In fig. 3b moeten alleen de posities van de labels die in rood staan aangege ven worden (her)berekend. De grijze labels vallen buiten het beeld en van de groene wordt de positie behouden, waardoor zij uit de berekeningen kun nen worden gehouden. Deze laatste methode heeft eveneens enkele negatieve effecten op de kwa liteit van de kaart. Indien de positie Fig. 3a en b. Niet alle labelposities moeten herberekend worden met pannen. Alleen degene die in rood staan aangegeven. van alle labels op de kaart wordt herberekend, zullen deze steeds hetzelfde zijn als hetzelfde venster wordt gevisuali seerd. Dit is niet het geval wanneer slechts een deel van de labels wordt herberekend, aangezien de positie van deze labels afhankelijk is van eerdere interacties. Twee keer het zelfde venster tonen zal een ander resultaat opleveren. Zoomen is, net als het pannen, een operatie die alleen voor komt bij dynamische kaarten. Deze interactie verandert de schaal waarop de kaart wordt voorgesteld. Wanneer de gebruiker uitzoomt kan er een groter gebied weergegeven worden, maar met minder detail en bijgevolg ook met min der labels. Bepaalde labels, horende bij een object dat alleen van belang is op een grote schaal, zullen gedeselecteerd worden. Andere labels zullen terug in het beeld verschijnen tijdens het uitzoomen. Dit zijn labels, geassocieerd met ob jecten die alleen van belang zijn op een kleine schaal, zoals landen, oceanen, zeeën, grote steden, grote reliëfstructu ren, enz. Het eerste soort van objecten zijn straten, kleine rivieren, dorpen, gebouwen, enz. Het omgekeerde geldt eveneens: wanneer men inzoomt (vergroten van de schaal) wordt een kleiner gebied met meer detail weergegeven. Labels van grote objecten (landen, continenten, enz.) zullen gedeselecteerd worden, terwijl de labels van kleinere objecten opnieuw zichtbaar worden (dorpen, straten, enz.). De labels zullen niet alleen verschijnen en verdwijnen tij dens het zoomen, hun grootte moet ook worden aangepast. Wanneer er bijvoorbeeld wordt ingezoomd is de verminde ring in schaal niet evenredig met de vermindering in groot te van de labels. Dit veroorzaakt bijkomende effecten voor het moment waarop labels elkaar beginnen te overlappen tijdens het zoomen [Petzold et al., 2004], a. 201 Zoomen PB 'im EU fa EZ? ï=n ESI b P mm £33 EUZX mm jsui 1l ^sa JSü rm\ J-ftWv 1 GEO-INFO 2008-5

Geo-Info | 2008 | | pagina 27