G E gevonden worden buiten het vlak en Fig. 6. Verdwijnen deze positie moet voldoen aan andere van labels tijdens regels dan voordien. Indien de gebrui- het uitzoomen. ker nog verder uitzoomt, wordt het oppervlak herleid tot een puntobject, waarvoor weer andere plaatsingsre- gels gelden dan voor vlakobjecten. In fig. 8 is een voorbeeld gegeven van een stad die op een grote schaal als een vlak wordt weergegeven, maar die een puntobject wordt indien er sterk wordt uitgezoomd. Besluit De beperkingen op de dynamische kaarten, in combinatie met de ei genlijke interactie, hebben verschei dene effecten op de automatische labelplaatsingsmethoden. Enkele van deze effecten zijn al besproken in de literatuur, zoals het probleem van de verschijnende en verdwijnende la bels, de strikte tijdsbeperkingen, etc. Er zijn ook enkele voorstellen gedaan om deze problemen op te lossen: in troductie van een pre-processing stap, opbouwen van efficiënte conflictmo dellen, verbeteren van gekende heu- ristieken, zoals in [Christensen et al. 1995] en [Petzold et al. 2004], Andere problemen werden nog niet volledig onderzocht, zoals de veranderende vorm van de objecten en de overgang van het ene naar het andere object type tijdens het zoomen. Is dit bijvoor beeld te wijten aan generalisatie of specialisatie? Het lopende onderzoek rond auto matische tekstplaatsing richt zich meer op de dynamische toepassin gen dan voorheen. Meer en meer toe passingen maken gebruik van deze dynamische kaarten, zodat een au tomatische, dynamische labelings- methode hiervoor een belangrijk punt vormt. Fig. 7. Verkleining van labels tijdens het uitzoomen. Fig. 8. Verkleining van een vlakobject tij dens het uitzoomen. Literatuur Barrault M. Ie placement kartographique des écritures: résolution d'un problème a forte combinatoire et présentant un grand nombre de contraintes variées. PhD thesis, Marne-la-Vallée University, 1998. Christensen J., J. Marks, S. Shieber, An Empirical Study of Algorithms for Point-Feature, Label Placement, in ACM Transactions on Graphics, 1995-14(3), p. 203-232. Cook, A.C. en C.B. Jones, A Prolog rule-based system for kartographic name placement, Computer Graphics Forum, 1990-9, p. 109-126. Dijk S. van, M. van Kreveld, T. Strijk en A. Wolff, Towards an evaluation of quality for names placement methods, in Internat. J. Geograph. Inform. Sci., 2002-16(7), p. 641-661. Dijk S. van, Genetic Algorithms for Map Labeling, PhD thesis. Department of Computer Science, Utrecht University, 2001. Imhof E„ Positioning names on maps, The American Kartographer, 1972-2(2), p. 128-144. .Gent GENT GEO-INFO 2008-5

Geo-Info | 2008 | | pagina 29