Marks J. en S. Shieber, The computational complexity of kartographic label placement. Technical Report TR-1991-05, Harvard CS. Petzold I., G. Gröger en L. Plümer, Modeling of conflicts for screen map labeling, in Proc. 20th ISPRS Congress, (34) Part B4 of Internat. Archives of the Photogrammetry, Remote Sensing and Spatial Information Sciences, Istanbul, 2004. Petzold I., L. Plümer en M. Heber, Label placement for dynamically generated screen maps, in Proc. 19th Internat. Kartographic Conference 1999 (ICC'99), Ottawa, Canada, p. 893-903. Yoeli P., The logic of automated map lettering, in Hie Karto graphic Journal, 1972-9, p. 99-108. Dynamische kaarten bieden meer mogelijkheden dan hun stati sche tegenhanger, zoals het zoomen en het pannen, waardoor de automatische tekstplaatsing op deze kaarten een uitdaging vormt. Door deze extra mogelijkheden moeten de plaatsingsmethoden vol doen aan zeer strikte eisen en rekening houden met problemen die kunnen optreden. Zo moet de verwerkingstijd onder een seconde blijven en mogen er geen labels afgesneden worden tijdens het pan nen en zoomen. Ook de veranderende vorm van objecten tijdens het in- en uitzoomen vormt een aandachtspunt. Aangezien het aantal toepassingen waarin deze dynamische kaarten gebruikt worden sterk stijgt, zijn adequate dynamische tekstplaatsingsmethoden van belang. Dynamic maps provide more functionality than static maps, such as zooming and panning. This makes automatic label placement a genuine challenge. Due to this extra functionality, the methods for label placement need to follow strict requirements and take into account specific problems that may arise. For example, the rende ring time has to stay below one second and labels must not be cut while zooming or panning. Furthermore, the changing represen tation of objects across zoom levels requires attention. Since the number of applications of dynamic maps increases significantly, adequate methods for dynamic label placement are important. Des cartes dynamiques offrent beaucoup plus de possibilités que leur homologue statique, telles que zoomer et déplacer, ce qui nefa- cilite pas le positionnement automatique du texte. Par lefait de ces possibilités supplémentair es, les méthodes de placement de texte doivent répondre a des normes strictes et également tenir compte des problèmes qui pourraient surgir. Le temps de traitement doit rester inférieur a une seconde et les labels doivent être découpés lors du déplacement et du rapprochement. La forme changeante des objets lors du déplacement et du zoom forme un point prio ritaire. Etant donné 1'augmentation considérable du nombre d'applications dans lesquelles ces cartes dynamiques sont utilisées, il est important de prévoir des méthodes adéquates de placement de textes dynamiques. Neem de regie in eigen hand en bepaal zelf hoe jouw toekomst er uit ziet als freelancer. Honderd duizenden Nederlanders gingen u al voor. Ben jij de volgende? GeoICT heeft de nodige ervaring en helpt graag jouw'toekomst' binnen het Geo-werkveld te 'coördineren'. Met een ruim aanbod zien wij kansen in het benutten van jouw talent en toetsen de grenzen van de mogelijkheden op jouw kennisgebied. Bepaal zelf je toekomst en ga de uitdaging aan! Bel 030 - 600 11 16 en maak een afspraak of stuur een mail naar info@geoict.nl voorzien van je cv en eventuele wensen, dan nemen wij snel contact met je op. Samenvatting Mogelijkheden en beperkingen van dynamische tekstplaatsing Summary Opportunities and restrictions of dynamic label placement Résumé Possibilit's et limitations du Placement dynamique de textes GEO-INFO 2008-5

Geo-Info | 2008 | | pagina 30