Rol van Geo-i nformat i e binnen lokaal bestuur en overheid D ITC-etalagemiddag Nederlandse uitstalkast Z 210 insdag 11 maart 2008 was er in het Auditorium van het International Institute for Geo-Information Science and Earth Observation (ITC) in Enschede een Nederlandsta lig gebeuren dat werd aangeduid met 'Etalagemiddag'. De ondertitel was: 'De rol van geo-informatie binnen lokaal be stuur en overheid', wat duidde op een presentatie van een specifiek product in de uitstalkast. Mede-organisator was ook het Kennisinstituut Stedelijke Samenleving, een Over ijssels forum dat ondersteunt bij stedenbeleid en wijkaan pak. Prof.dr.ir. Martien Molenaar noemde in zijn welkomstwoord vele ITC-kengetallen, maar de meest imponerende was wel het aantal van honderd promotiekandidaten. 'We zijn de grootste onderzoeksconcentratie op ons gebied in Europa en Amerika, maar van China weet ik het niet: daar is alles groot', aldus de rector. Kennelijk geïnspireerd door het jar gon van de etalagemiddag zag hij de ITC-lclandizie vooral in ontwikkelingslanden zitten. (De 19.000 alumni omvatten 20% van de beroepskaders terzake daar.) 'Daar zijn we be kender dan in Enschede, maar dat gaan we veranderen. In 2010 zijn we onderdeel van de Universiteit Twente en dus van het reguliere onderwijsbestel in Nederland. We zullen dan het geo-onderwijs behalve op de ontwikkelingslanden ook richten op Europa en Nederland', aldus Molenaar. Hij refereerde aan de door Nederlandse bedrijven ervaren per soneelstekorten en wees op de uniciteit van het bieden van drie opleidingsniveau's door het ITC: WO, HBO en een laag tussen HBO en MBO in. Geo-visualisatie Voor prof.dr. Menno-Jan Kraak leek het wennen: 'Het gebeurt niet elke dag datje in de etalage staat.' Voor zijn presentatie over dynamische geo-visualisatie waarschuwde hij dat som mige voorbeelden door de bezoekers zelf vertaald moesten worden van mondiaal naar regionaal niveau, maar dat viel mee. Zijn eerste plaatjessheet was zelfs een simulatie van een Nederlandse overstroming, waarbij het in Enschede duidelijk veilig bleef. 'Dan wordt het hier hoogstens drulc', 1912 Rector Molenaar: 'Geo-onderwijs vanaf 2010 ook richten op Europa en Nederland'. Visualisatie van Kraak van de bevolking per Overijsselse gemeente van voor zijn tijd: bijvoorbeeld 1912. aldus Kraak geruststellend. Vervolgens had hij een animatie van Enschede met een geplande overkluisde Hen- gelosestraat. 'Kaarten moeten inter actief zijn, aan dooie kaarten hebben we weinig meer, al blijven het mooie decoraties aan de muur', aldus Kraak. Hij onderscheidde voor dit publiek laagdrempelig de dynamieken van zo wel de karteeromgeving als van de geo grafische data. Bij de eerste verwees hij naar de functionaliteiten van het ver onderstelde gebruik van Google Earth 's avonds: van zoomen tot pannen en dergelijke. Het werd geïllustreerd met de analyse van Twentse hardloopdata tot overlay-plaatjes van Blokzijl door de jaren heen en in de toekomst. Bij de behandeling van de dynamiek van de geografische data onderscheidde hij veranderingen in de gegevens, de in vloed van de factor tijd en gaf hij voor beelden met observatie via sensoren. Ook memoreerde hij de 'wikification van de kaart': er kan nu ook worden geobserveerd met behulp van het pu bliek! Bij de pracht-visualisaties van de bevolkingsgroei van Overijsselse gemeenten liet hij zien hoe de Noord oostpolder verscheen en verdween, maar dat laatste was gelukkig alleen vanwege provinciale herindeling. 'Dyamische geo-visualisatie kan tot een beter begrip van ruimtelijke relaties en patronen leiden, mits aan een aantal randvoorwaarden is voldaan: interac tie met een verantwoord ontwerp van kartografische representatie', aldus Kraak concluderend en tot slot. total population lx 1000) GEO-INFO 2008-5

Geo-Info | 2008 | | pagina 36