Resultaat van aanklikken van een bestemmingsvlak in een kaartvenster bij Van Elzakker. 3D data Prof.dr.ir. George Vosselman had 3D-acquisitie en gebruik van data als onderwerp. 'De wereld om ons heen is 3D. Moe ten bestemmingsplannen dat dan ook niet worden?', zo Vosselman: vroeg de uitnodiging al. Als voorbeelden van 3D-informatie 'De wereld om bij gemeenten toonde Vosselman een case van VirtuoCity ons heen is 3D.' bij wijkvernieuwing-met-chatsessies in Roermond van Cetra bv en met parallellen in Apeldoorn en Tilburg (www.virtu- eelhelmond.nl, enz.). Als sensoren voor 3D-geo-informatie toonde hij luchtcamera's, panoramische camera's en la serscanners en ook memoreerde hij het AHN(2)-aanbod. Onderzoek naar herkennen van structuren in puntenwol- ken kwam aan de orde, alsmede 'blokkendozen' met de vreemdste massieve gebouwen en gedetailleerde modellen met textuur, zoals het ITC zelf in 3D-programma SketchUp. Aan voorbeelden voor de gemeentelijke praktijk ontbrak het niet. Naast de stedelijke planning waren dat onder meer veiligheid (bijvoorbeeld vrije ruimte voor de brandweer), toerisme, boombeheer, volumebepaling van gebouwen voor de WOZ én handhaving. 'Den Bosch detecteert de illegale tuinhuisjes en aanbouwen al periodiek zo', aldus een hint. Vogelaarwij ken ITC-gebouw in Drs. Emile Dopheide en dr. Javier Martinez spraken over in- SketchUp. dicatoren van stedelijke armoede. Het ITC bleek academisch Het resultaat was dat het ITC DURP eindrapporten met richtlijnen en spe cificaties leverde alsmede een werkend voorbeeld. Van Elzakker leek standaar disatie van inhoud en kartografische weergave essentieel voor vergelijkbaar heid. Met name leek dat van belang in een webportaal als RO-online. 'Voorver- beterde informatie-overdracht is één- op-één digitalisering van traditionele plankaarten niet de beste oplossing', aldus de spreker stellig en in strijd met veel gemeentelijke keuzes tot op heden. (Als voordeel van een statische plankaart op het web zag hij datje die wel - bijvoorbeeld - 's nachts thuis kunt raadplegen.) Digitale technieken en het web als communicatiemiddel kun nen interactie en dynamiek als nieuwe voordelen bieden en de plankaart een andere rol geven. Het publiek liet hij het ITC-voorstel met meerdere tege lijk zichtbare kaartvensters zien. Met 'mouse-overs' kon verder worden geïn formeerd over welke bestemmingen en aanduidingen er gelden. DURP-adviezen Dr. Corné van Elzakker hield een pre sentatie over bestemmingsplankaar- ten. Door het ministerie van VROM (DURP) werd een Nederlands advies aan het ITC gevraagd en wel over de karto grafische verbeelding van digitale be stemmingsplannen. Hij signaleerde de problematieken van een verbrokkelde ruimtelijke planning, verschillende gebruikersgroepen (van burger tot rechter), de papieren kaarttraditie en de inrichting van RO-online. Antwoord op de vraag naar standaardisatie van de ontwerpspecificaties leek hem nu echt SVBP2008 met een langere houd baarheidsduur dan eerdere standaar disatiepogingen (SVBP=Standaard voor Vergelijkbare Bestemmingsplannen). Bestemmingsregels bestemming: Wonen -1 dubbel bestemming: Leiding-Water gebiedsaanduiding: Geluidzone functieaanduiding: horeca bouwaanduiding: vrijstaand maatvoeringaanduiding: maximale bouwhoogte 10 mater Artikel 3: Wonen 1 Bestemmingsomschrijving 3.1. De voor wonen 1 aangewezen gronden 2 zijn bestemd voor g 1. woonhuizen, al dan niet in combinatie met ruimte voor een aan-huis-verbonden beroep of kleinschalige bedrijfsmatige activiteiten; 2. aan- en uitbouwen en bijgebouwen; 1 3. tuinen en erven; met de daarbifrehorende: 4. bouwwerken, geen gebouwen zijnde K Bouwregels p 32.1 Voor het bouwen van bouwwerken gsldt J de volgende bepaling: -de gezamenlijke oppervlakte van de bouwwerken, P hoofdgebouwen niet meegerekend, zal ten hoogste 50% van de oppervlakte van het erf bedragen. jg 312 Voor het bouwen van hoofdgebouwen gelden de volgende bepalingen: GEO-INFO 2008-5

Geo-Info | 2008 | | pagina 37