Dopheide toonde minister Vogelaar (WWÏ) in de komen de kracht- ofpracht- wijk Velve-Lindenhof in Enschede. bezig te zijn geweest met kloofanalyses en gebruik van zul ke indicatoren in Rosario (Argentinië), Liverpool (GB) en de veertig prachtwijlcen van minister Vogelaar (Nederland). De laatste werden door het ministerie van WWI op basis van achttien indicatoren geselecteerd en sprekers hoorden bij de critici terzake. (Zij schreven in 2007 al in het tijdschrift Rooilijn over 'Hoe scoort mijn wijk?') Enschede was de enige gemeente die een geselecteerde wijk gewijzigd kreeg, maar daar was het ook wel bar met benutten van oude gegevens en het bezien van een wijk met de campus als eentje met een laag inkomensniveau. Betwijfeld werd het 'oud zijn' van huizen van voor 1970 als algemene negatieve indi cator. Bij de vraagtekens over de macht van getallen werd oolc de belangrijke keuze van de schaalniveaus uit de doe ken gedaan. (Bij Vogelaar was Amsterdam Nieuw-West met 106.435 inwoners net zo goed een wijk als Groningen De Hoogte met 3.165 zielen.) Sprekers waren het eens: 'Omdat welvaartsverschillen en gebiedsgericht beleid voor achter gestelde wijken ruimtelijke dimensies hebben, is analyse en monitoring met behulp van met GIS ontwikkelde indicato ren erg geschikt voor de ondersteuning van besluitvorming op dit gebied.' Dr.ir. Luc Boerboom besprak het belang van planning en beslissingsondersteunende systemen. 'Overdaad aan Van Elzakker advi seert in interactieve vervolgsessie over bestemmings- plankaarten. informatie creëert een tekort aan aandacht', zo citeerde hij een Nobel prijswinnaar. Nu er meer dan ooit ruimtelijke informatie beschikbaar is, er meer modellen gebruikt worden en er meer mensen betrokken zijn in plannings- en beslissingsprocessen, spelen aggregerende hulpsystemen grotere rollen. Getoond werden enkele benaderingen en een software-demo werd gegeven over ruimtelijke multi- kriteria-evaluatie. Drs. Jeroen Verplanke gaf een laatste lezing over geo-informatie als onder steuning voor burgerparticipatie. Ge toond werd een (houten) participatie ladder met op de laagste tree alleen informeren en aan de top betrekken bij besluitvorming en eigen initiatie ven nemen. Fraai waren de beelden uit ontwikkelingslanden: begonnen werd daar met tijdelijke kaarten in het zand die stakeholders naar papier moesten converteren... Fysieke 3D-mo- dellen waren daar zelfs conflictoplos- send. Maptalk en de Group Decision Room kwamen evenzeer aan de orde als de buurtbeleving door kinderen in Mexico en Enschede. Informatie voorziening via internet zag spreker als een initiator voor burgerinitiatie ven. De website www.misdaadlcaart. nl toont alle misdaden die door de politie via persberichten worden ver spreid. Het is een kaart 'waarmee burgers kunnen zien of een buurt ge vaarlijk is, en hun bestuurders daarop kunnen aanspreken'. De twee sessies van drie ITC-mede- werlcers werden elk gevolgd door in teractieve vervolgsessies naar keuze: etalages ten voeten uit. De middag werd onder andere bijgewoond door medewerkers van de provincie Overijs sel, gemeenten, ingenieursbureau's, Universiteit Twente, Saxion Hogescho len en zelfs de Algemene Rekenkamer. Op weg naar de trein kon je nog met Vosselman bezig blijven. Hij toonde de gedetailleerde hoogteverschillen van het busstation daar uit laserdata: bij het fysiek oversteken ervan waren die echt maar gering. Hij liet net als bij zijn studenten van een opgenomen trein op het station Enschede tegelijk onderliggende railspunten zien. Het kon alleen doordat de trein tussen de laseropnamen door nét zo snel vertrok als die achternamiddag... Overdaad aan informatie? Slot GEO-INFO 2008-5

Geo-Info | 2008 | | pagina 38