Kwaliteit of actualiteit? AGENDA Ik kan mij nog goed herinneren dat we binnen onze geo- wereld uitgebreid discussie hebben gevoerd over de ac tualiteit van onze bestanden. Een kaart digitaliseren, dat gaf al veel discussie. Maar de bijhouding op tijd regelen was vers twee. Systemen en processen werden bedacht om grip te krijgen en te houden, op bijvoorbeeld optreden van mutaties met behulp van zogenaamde mutatiemeld systemen. Bij gratie gods werd toestemming verleend om eerst maar snel te digitaliseren, om daarna pas te kijken of de verbeterstap kon worden gemaakt. Verbetering op een aantal punten zoals nauwkeurigheid, maar zeker ook de actualiteit. In mijn vorige column, in Geo-Info van oktober vorig jaar, stelde ilc mij de vraag of kwaliteit zich kon handhaven in relatie tot snelheid van verwerken. Een vraag waarmee we denk ik nog steeds worstelen. Het moet steeds sneller, onze uren worden te duur. En in onze behoefte naar informatie jagen we ons zelf steeds meer op. Data van gisteren past al niet meer voor het nemen van besluiten over morgen. Misschien moeten we alvast wennen aan de gedachte om de data van morgen te gebruiken. En dat moeten we allemaal vandaag doen. Maar misschien heb ik wel een verkeerde bril op en heb ik een gevoel dat bij ouder worden past en past bij de generatie waarbij het uitdrukkelijk ging om kwaliteit. Niet dat dit nu niet meer speelt hoor. Maar toch. Toen wij vroeger 'klein' waren moest het goed, ook al kostte dat wat meer tijd. Nu heb ik hierbij toch andere gevoelens. Het moet snel klaar. Ilc zou bijna zeggen: koste wat kost, het maakt niet uit hoe. Dat geldt ook voor nieuwe ontwikke lingen. Nieuwe technieken moeten we gebruiken, want ze zijn er toch? Dan de processen maar aanpassen op deze nieuwe tooltjes. Ilc zou bijna zeggen, met als enige argumentatie 'omdat het er is'. Zo hoorde ik dat bij iemand iets gestolen was. Hij wilde daarvan aangifte doen op het politiebureau. Echter, hij kreeg daar te horen dat hij naar huis moest gaan. Aangifte kon alleen via internet en niet op het bureau, ook al was hij al op het bureau. Argumentatie was: het lean, dus het moet. Maar wie schetst mijn verbazing? U moet zich wel realiseren dat ilc mag over drijven op deze plelc, u bent dan als lezer scherp en lcunt met verve de rest van het blad 'aan'. Ilc sprak met een aantal beleidsbepalers, terwijl we over zichtskaartjes op ons scherm toverden, dat die kaartjes toch wel heel dui delijk waren. Als ondergrond hadden we Google map kaartjes. Als alles met deze kaartjes zou worden getoond dan is toch meteen duidelijk waar we over praten en waar we ons bevinden? Waarom die huidige onduidelijke kaarten? We kunnen veel beter deze Google maps gebruiken. Vanuit de lucht is alles helder en herkenbaar. Jammer dat het enige tijd duurt voordat de genomen foto op internet beschikbaar is. En dan nu mijn verbazing: gaan we nu dan voor het plaatje in plaats van voor actualiteit? Of blijft het een duaal gegeven: vakmensen vragen actualiteit. Dit hebben we ook nodig voor onze basisregi straties. Maar de gewone gebruiker heeft veel meer behoefte aan een herken baar plaatje. En dan blijkt achterstand in de actualiteit ineens veel minder van belang. Het is zoals zo vaak gezegd: een plaatje zegt meer Klaas van der Hoek GIN BINNENLAND BUITENLAND 23 t/m 25 juni 2008 WWW.GEO-INFO.NL redactTe@geo-info.nl 11 juni 2008 Algemene Leden vergadering GIN, Utrecht. Zie bericht op p. 217. 16 december 2007 t/m 20 juni 2008 Tentoonstelling 'Meten is Weten': de landme tersfamilie Adan, deels in Het Markiezenhof te Bergen op Zoom, deels in Het Tongerlohuys te Roosendaal. Zie bericht Geo-Info 2007-10, p. 407 en Geo-Info 2008-2, p. 58-60. B www.markiezenhof.nl 10 juni 2008 Congres Gemeentelijk Platform Kabels en Leidingen (GPKL) n.a.v. inwerkingtreding 'Grondroerdersregeling'. B www.gpkl.nl 77 juni 2008 Open Source GIS Seminar, Locatie Delft. Zie bericht op p. 222. 7 t/m 4 juli 2008 Europees Congres kaartbeheerders, Amsterdam. Nadere info Geo-Info 2008-4, p. 173. B http://liber.gdc.2008.googlepages.com/ 79 t/m 20 september 2008 GIS Conferentie 2008, Rotterdam. B www.gisconferentie.nl 13th International symposium on spatial data handling. Montpellier (F). B//sdh-sageo.teledetection.fr/index.php 10 tot 12 september 2008 International Symposium on the History of Cartography, Portsmouth (VK). B www.icahistcarto.org 77 t/m ig september 2008 CLGE-congres The perspectives: Tire role of surveyors in the European economy and society, Strasbourg (F). B www.geometre-strasbourg2008.Eu 30 september t/m 2 oktober 2008 InterGeo 2008, Bremen (D). B www.intergeo.de GEO-INFO 2008-5

Geo-Info | 2008 | | pagina 5