de afspraak moet passen in een vastge stelde structuurvisie. Als grondeigenaren niet bereid zijn dit soort afspraken te maken kunnen ze toch gedwongen worden mee te be talen. Hiervoor levert de Wro een stok achter de deur: een bouwvergunning kan geweigerd worden als geen fi nanciële bijdrage betaald wordt. Deze sanctie lean alleen worden toegepast als de gemeente tijdig - gelijk met het vaststellen van het bestemmingsplan - een exploitatieplan heeft vastgesteld. Zo'n plan bevat een exploitatieopzet (begroting voor de locatieontwikke ling) en de regels voor het toerekenen van de kosten aan de verschillende uitgiftecategorieën binnen het plan gebied. De geobjectiveerde waarde van de grond wordt als kostenpost meege nomen: een eigenaar die dure grond in eigendom heeft, hoeft minder te betalen dan een eigenaar die goedkope grond in eigendom heeft. Het exploita tieplan zal in beginsel jaarlijks moeten worden geactualiseerd. Niet alle kosten kunnen worden ver rekend. In het Bro staat een lijst van mogelijk te verrekenen kosten. Of deze daadwerkelijk verrekend kunnen wor den hangt van een aantal criteria af. De kosten moeten samenhangen met de voorgestelde gebiedsontwilckeling; er moet sprake zijn van toerekenbaar heid. Verder moet er sprake zijn van profijt. De kosten kunnen daarbij slechts proportioneel worden toegere kend. Als meerdere gebieden voordeel hebben van de voorziening worden de kosten naar evenredigheid doorgere kend. En tenslotte moet het project fi nancieel haalbaar zijn: er kunnen niet meer kosten worden doorberekend dan de exploitatie kan dragen. Afrondend De Wro brengt aanzienlijke verande ringen van het instrumentarium voor ruimtelijke ordening met zich mee, met veel consequenties voor de werkproces sen bij overheden. En dat betreft niet al leen het proceduremanagement. Ook de toelevering van informatie voor nieuwe plannen en voor de actualisering van ex ploitatieplannen zal goed georganiseerd dienen te worden. En de verplichting alle ruimtelijke plannen en besluiten digitaal en gestandaardiseerd aan te bie den zal voor veel partijen nog een hele klus zijn. Hoewel al veel voorbereidend werlc is gedaan, worden de komende ja ren ruimtelijke tropenjaren. Samenvatting Op 1 juli 2008 treedt een nieuwe wettelijke regeling voor ruimte lijke ordening in werking. De wet introduceert verschillende nieuwe planfiguren en oude verdwijnen. Er komen voor hogere overheden meer mogelijkheden om rechtstreeks bindende regels op te stellen. En plannen moeten voortaan actueel zijn. De tijd om plannen te maken wordt aanzienlijk bekort. Niet alleen de officiële procedure, maar - omdat plannen voortaan (vanaf 1 juli 2009) verplicht digi taal moeten zijn - ook het maken zelf. Nieuw is een regeling voor afdwingbaar kostenverhaal en verevening bij locatieontwikkeling. Voor de praktijk zullen de veranderingen nieuwe mogelijkheden, maar aanvankelijk ook veel werk met zich meebrengen. On the 1st of July 2008, a new legal regulation for physical planning will be put into force. The law introduces different new planning paradigms and old ones will be phased out. Also, more opportuni ties are given to administrations to directly formulate binding re gulations. Furthermore, plans have to be up to date. The timespan to create new plans will be shortened significantly. Not only the of ficial procedures, but also the plan creation has to be performed di gitally. A new aspect is the regulation for an enforced cost manage ment and balanced location development. In practice, the changes will bring new opportunities, but at first also more work. Résumé Le Ier juillet 2008 entre en vigueur une nouvelle régulation légale pour l'aménagement du territoire. La loi introduit de nouveaux plans et d'anciens disparaissent. Les autorités supérieures auront de nouvelles possibilités d'introduire de nouvelles régies contraig- nantes. Et les plans devront a l'avenir être actuels. Le temps de reali sation des plans sera nettement réduit. Non seulement la procédure même, mais aussi la réalisation même puisque tous les plans de vront (a partir du Ier juillet 2009) être digitaux. Ce qui est nouveau est une régulation d'astreinte pour le recours de frais ainsi que le principe d'équilibrage dans le cas de développement de localisation. En pratique ces changements amèneront beaucoup de nouvelles pos sibilités, mais signifieront au début aussi beaucoup de travail. Bestemmingsplanprocedure in de nieuwe Wro eventueel voorbereidingsbesluit (binnen een jaar) ter inzage legging ontwerpbestemmingsplan zes weken: periode voor indiening zienswijzen door een ieder twaalf weken: periode voor besluitvorming gemeenteraad bekendmaking besluit: - na zes weken, indien er een niet gehonoreerde zienswijze van GS is of van de inspec teur, of indien bij vaststelling het plan is gewijzigd ten opzichte van het ontwerp - binnen zeven weken, indien vervolgens negatieve aanwijzing komt - binnen twee weken in andere gevallen zes weken: periode voor beroep bij Raad van State door belanghebbenden 1 dag na einde beroepstermijn treedt het plan in werking, tenzij een verzoek is gedaan om voorlopige voorziening (dan wachten op uitkomst en bij toewijzing opschorting van in werking treden) besluit op beroep binnen twaalf maanden De ruimtelijke ordening opnieuw geordend Summary The physical planning planned anew L'aménagement du territoire aménagé GEO-INFO 2008-6

Geo-Info | 2008 | | pagina 11