Kaartwijzer op de basisschool I—1 Je kunt zo wel goed zien hoe je een kaart kunt maken', zegt Abel Stekelenburg uit groep zes van De Ark in Am sterdam. Hij heeft net de animaties bekeken in het nieuwe programma Kaartwijzer voor de basisschool. Daarin is te zien hoe je een kaart kunt maken van je klasje buurt en je stad. Voor het laatste moetje wel een heel hoog punt uitkie zen zoals de Euromast en natuurlijk helder weer hebben. Een goede introductie in kaartgebruik is kinderen te laten zien hoe kaarten gemaakt worden, leert de literatuur. En met je eigen omgeving beginnen werkt goed, leert de erva ring. Kaartwijzer past beide principes toe. Logo Kaartwijzer. mmmmfÊÊmMmM Leerlingen prikkelen meer over kaarten te leren is het doel van Kaartwijzer. Het online lespakket (www.klassetv.nl) is bedoeld voor de hoogste groepen van de basisschool en kent twee versies, één voor groep vijf en zes en één voor groep ze ven en acht. Het leuke van Kaartwijzer is dat het leerlingen Verschillende afbeeldingen van hetzelfde gebied. op allerlei manieren laat kennismaken met kaarten. Naast de animaties is er een videofilmpje, een set opdrachten en een quiz. Het videofilmpje laat zien hoe kaarten gemaakt worden, wat voor soorten kaarten er allemaal zijn en waarvoor kaarten gebruikt worden. Bij Abel valt het korte videofilmpje in de smaak: 'Veel informatie. Ik wist niet dat er zoveel satellieten om de aarde draaien. Leuk die achtergrondmuziek bij het filmpje en grappig dat meisje dat in het filmpje naar me zwaait'. Kaartwijzer bevat ook stilstaande beel den die onderdelen van de animaties laten zien, wat handig is bij de nabe spreking van de animatie. Als ik Abel aan de hand van die filmshots vraag waar de door hem bekeken animatie over het maken van een buurtkaart over gaat, zegt hij heel professioneel: 'Van foto naar plattegrond'. De set opdrachten is verdeeld over ze ven onderwerpen: 1. Globe of kaart 2. Over tekens en kleuren 3. Schaal: van groot naar klein 4. Over richtingen 5. Kaarten in soorten 6. De wegenkaart 7. Maak je eigen weerkaart. Met deze onderwerpen worden een aantal basiszaken met betrekking tot kaarten goed aangekaart. Maar, zullen leerkrachten zeggen: 'Waar moeten we dit lesmateriaal inpassen? Hoe sluit het aan bij onze lesmethode? We hebben gemiddeld maar één uur aardrijkskunde in de week'. Ook daarover is nagedacht door de makers van Kaartwijzer. Bijgeleverd is een overzicht van alle courante aard- rijlcskundemethoden voor het basis onderwijs. Bij elk hoofdstuk van deze methoden wordt aangegeven welke op dracht van Kaartwijzer erbij zou kun nen passen. Een toelichting zou hierbij niet hebben misstaan, want voor de ene methode is duidelijker wat de be doeling is dan voor de andere. Last but not least is er een quiz met tien vragen over kaarten. Abel scoort er ne gen goed, zowel op de test voor groep vijf en zes als op de test voor groep zeven en acht. Niet toevallig heeft hij een hoog cijfer voor aardrijkskunde op school. 'Leuke quiz, maar je moet wel goed lezen en kijken', zegt Abel. Afwisselend Schermen Schermen Klas Schermen Buurt Schermen Stad ojm*! SS «OW «gay Soctmarks loob öoip C: CusWmM litis ,j WodmwMeda Windows i» CRMS.J.1 GEO-INFO 2008-6

Geo-Info | 2008 | | pagina 12