De quiz en de opdrachten voor groep vijf en zes en voor groep zeven en acht zijn deels gelijk en deels verschillend. Ook bij de videofilmpjes is er een ver sie voor de jongere en oudere groe pen leerlingen en ook daar geldt dat de filmpjes ten dele gelijk zijn en ten dele verschillend. Een verschil is dat groep vijf en zes op het videofilmpje te zien la-ij gen hoe je zelf een kaart kunt maken van het schoolplein, terwijl de leerlingen in groep zeven en acht inge wikkelder stof voorgeschoteld krijgen; namelijk dat je bij het Kadaster plat tegronden van elk huis in Nederland kunt opvragen. Toch is het vreemd dat een groot deel van de opdrachten, quiz en videofilmpjes voor beide leeftijds groepen gelijk is. Dat maakt het voor leerkrachten lastig om een leerlijn op te bouwen door de jaren heen. Wel is in de handleiding voor de leerkrachten gedacht aan leerlingen die sneller wer ken dan anderen. Daarvoor zijn extra opdrachten beschikbaar, gemakkelijk en moeilijkere (zie het kader). De malcers van Kaartwijzer hebben goed nagedacht over een afwisselend pakket. Via een handleiding voor de leerkracht wordt een leerweg uitge stippeld met per les de leerdoelen, be nodigdheden, vereiste voorbereiding en antwoorden. Heel belangrijk is dat in de docentenhandleiding vragen staan waarmee een les nabesproken kan worden. De nabespreking wil er bij veel lessen, bij gebrek aan tijd of goede vragen, nog wel eens bij inschieten en dat is jammer. De kans dat kinderen iets opsteken is groter bij een afwisse lende les met kop en staart. In de handleiding staat ook dat het handig is om een digitaal schoolbord te hebben. Weliswaar zijn nog lang niet alle klaslokalen van basisscholen in Nederland daarmee uitgerust maar het aantal beamers en interactieve boards neemt de laatste tijd wel snel toe. Aan veel is gedacht bij Kaartwijzer. Het biedt goede bouwstenen voor kinde ren om te leren omgaan met kaarten. Echter niet alle kaartvaardigheden ko men aan bod. Er wordt geoefend met kaartproductie en kaartlezen. Hogere kaartvaardigheden als lcaartanalyse blijven buiten beschouwing. En dat is opmerkelijk daar de Cito-toets voor het basisonderwijs naast lcaartleesop- drachten ook kaartanalyseopdrachten Een vraag uit bevat. Met dat kaartlezen zit het wel snor in het programma de quiz. Kaartwijzer. En kaarten kunnen lezen is natuurlijk vereist voor wie de volgende stap van kaartanalyse wil zetten. Maar daarmee is het verhaal niet af. Kaarten kun je gebruiken om de weg te vinden maar ook om inzicht te krijgen in hoe bepaalde zaken in de ruimte gespreid zijn. Voor het eerste biedt Kaartwijzer voldoende materiaal, voor het tweede is meer nodig. Bij aardrijkskunde op de basisscholen wordt gewerkt met de zogenaamde geografische vierslag: 1. Waarnemen': Wat zie ik? Waar zie ik dat? Hoe ziet het er uit? 2. 'Herkennen': Heb ik dat ergens anders meer gezien? Zie ik dat wel vaker? Waar? 3. 'Verklaren': Hoe komt het? Waarom daar? Waarom daar zo? 4. 'Waarderen': Wat vind ik ervan? Wat vinden anderen er van? Hoe kan het ook anders? Kaarten zijn bij de beantwoording van deze vragen onmis baar. Het programma Kaartwijzer biedt een eerste stap bij het ontdekken van de mogelijkheden van kaarten bij het le ren waarnemen. Het zou mooi zijn als leerkrachten daarna ook de volgende stappen van de geografische vierslag met de leerlingen gaan zetten. Kaartanalyse dus. Niet zozeer omdat de Cito-toets dat test als wel omdat het uiteindelijk gaat om inzicht krijgen (herkennen en verklaren) en me ningsvorming (waarderen). Differentiatie Kop en staart maps.google.nl Je zag in de animaties datje op een trap kan gaan staan en dan een mooie kaart van je klas kunt maken. Ietsjes hoger op de school zie je al veel meer. Op de toren kon je bijna de hele stad zien. Wat nou als je in de ruimte bent als een satelliet? Typ op deze site het adres van je school in en kijk naar de satellietfoto. Je kunt ook kiezen voor een kaart. Net als in de animatie. www.edugls.nl Klik in de oranje balk bovenin 'kaarten NL'. Kijk naar de kaart van Nederland en naar de balk erboven. Probeer uit wat er kan, inzoomen, afstand meten, enzovoort. Je leunt op deze website ook een les maken. Daarvoor ga je naar 'lesmateriaal'. Klik dan op 'Toen en nu (in Friesland)' en doe wat er staat. ^/Kaartwijzer - Mozilla FirefoK 3e £d» ïwi H®ot> fcotaarte Iods tjelp A het zuiden en het oosten B het noorden en het zuiden C het noorden en het westen Nederland ligt aan tee. Welke delen van Nederland grenzen aan de Noordzee? Quiz groep 5/6 j i_j http://vw/w.Mass8<v.nyextraitespakfce<tenAaartvwjzef/s*e/quc_rcQd.h?m CO—«el** WMoweMKb j Windows i» CPM 3.2,1 GEO-INFO 2008-6

Geo-Info | 2008 | | pagina 13