Ego-informatie Kees de Zeeuw Als u, zoals ik wel eens teksten schrijft waar het woord geo-informatie in voor komt, weet u dat de spellingchecker standaard zo'n rood kriebeltje onder dit woord zet: hij kent dat woord niet. Ondanks dat onze sector in Nederland een miljardenomzet draait, een eigen nationaal innovatieprogramma heeft en zelfs een eigen GI-beraad, weigert mijn spellingchecker het woord geo- informatie te kennen. Natuurlijk ken ik de opties 'negeren'of 'aan lijst toe voegen', maar het blijft af en toe de kop opsteken. Maar wat ik eigenlijk interessanter vind, is dat de verbeter suggestie steevast een woord is dat ik helemaal niet ken: 'ego-informatie'. Wat is dat voor een informatie? Infor matie over mijzelf, van mijzelf, voor mijzelf? Informatie die voor mij rele vant gemaakt is? Informatie over waar ik ben, wat van mij is, waar ik heen wil? Ik weet het niet, maar misschien probeert de spellingchecker mij wel iets te vertellen en moet ik juist open staan voor deze woordsuggestie. Niet zo lang geleden ging ik met twee 'geo-vrienden' een stukje vliegen boven voor ons bekend gebied. Tot de tanden gewapend met foto- en videoappara tuur had ik natuurlijk ook mijn PDA met ingebouwde GPS bij me. Op inter net zijn inmiddels voldoende freeware pakketjes te vinden die het mogelijk maken een route te loggen en op dat zelfde internet kun je bijvoorbeeld op sites als gpsvisualizer.com heel een voudig het gelogde bestandje omzet ten naar een kml bestandje met x, y, z en t coördinaat. Als je dit bestandje vervolgens over Google Earth heen legt kun je virtueel de route nogmaals vliegen, inclusief het stijgen en landen op de vliegstrook van vliegveld Teuge. Prachtig speelgoed voor een geo-man als ik. Ik weet niet hoe het bij u thuis gaat maar bij mij moet het gezin dan altijd even verplicht meekijken naar dit wonder van de techniek. Zo ook deze keer. En ik moet zeggen, ze wa ren onder de indruk (ondanks dat ze al verplicht hadden staan zwaaien toen we over ons eigen huis vlogen). 'Alle maal geo-informatie', riep ik in mijn enthousiasme. 'Geo-wat?', vroeg mijn dochter. 'Kijk: ons huis', riep de jong ste. Mijn oudste zoon hield het bij de opmerking dat hij ook wel eens een stukje wilde vliegen in zo'n Cessna. Misschien is mijn vastgelegde vliegtrip vooral leuk voor mijn kinderen en mij zelf omdat het over mij en mijn eigen omgeving, ervaring en belevingswe reld gaat en niet door het hoge geo-in- formatiegehalte. Dat zou mijn behoef te tot registreren van een vliegroute ook niet reduceren tot een groot kind met een speeltje: in dat geval ben ik in marketing termen een 'early adapter' in het domein van de ego-informatie. Het is een ontwikkeling die ik in mijn professionele omgeving ook steeds meer waarneem. Of het nu om de ont wikkeling van een routeplanner of een topografische basisregistratie gaat, het eindgebruik van deze producten is in steeds hogere mate gericht op de persoonlijke of professionele situatie (lees: ego) van de gebruiker. Natuurlijk is de geografische ingang vaak een in tuïtieve en begripsverruiinende factor, maar de kern van het succes zit ook vooral in het feit dat locatiegebonden informatie vooral een verbeterde en aansprekende vorm van ego-informa tie is. Dat vraagt van ons geo-mensen, om vooral vanuit die eindgebruiker te redeneren en in de toekomst veel meer vanuit informatieproducten te denken die passen bij 'hun ego' in plaats van bij 'onze geo'. Misschien moeten we als geo-sector dus beter naar onze spel lingchecker gaan luisteren en ligt onze toekomst in de ego-informatie. Kees de Zeeuw, manager product- en procesinnovatie GEO bij het Kadaster in Apeldoorn. GEO-INFO 2008-6

Geo-Info | 2008 | | pagina 17