Inspecteren van achter het beeldscherm Binnen blijven als het regent Medewerkers van Rijkswaterstaat - of van ingenieursbureaus die daarvoor werken - gaan regelmatig de weg op om data te verzamelen over de toestand van de weg. Het gaat om gegevens als verlichting, hoogte van de geluidswering, kwaliteit van de geleiderail, enz. Dit werk is arbeidsintensief, niet altijd ongevaarlijk en vindt in weer en wind plaats. Bovendien wordt het door het al maar drukker wordende verkeer steeds lastiger om een geschikte tijdsruimte te vinden om deze waarnemingen en metingen uit te voeren. Rijkswaterstaat (RWS) heeft in samenwerking met Cyclo- Media en advies- en ingenieursbureau DHV het afgelo pen jaar onderzocht of dit werk niet voor een deel kan wor den uitgevoerd met behulp van foto's, bij elkaar gebracht in een zogeheten Visuele Wegendatabank. Het resultaat daar van is positief. De mogelijkheden van een dergelijke Wegen databank lijken zeer groot te zijn. RWS is een grote organisatie met een grote diversiteit aan taken. Een belangrijke taak is de aanleg en het onderhoud van de rijkswegen. Ook is RWS verantwoordelijk voor het verkeer op deze wegen. Zij probeert het verkeer zo goed mo gelijk te laten doorstromen en treedt handelend op als er een aanrijding of ander incident heeft plaats gevonden. Voor al deze taken zijn veel gegevens nodig. Verkeersma nagement is met name geïnteresseerd in dynamische infor matie, zoals gegevens over files, incidenten en verkeersin tensiteiten. Dit soort informatie kan alleen geleverd worden door 'real time' sensoren zoals videocamera's, meetlussen, waarnemers op de weg en - in de nabije toekomst - 'floating car data'. Beheer en onderhoud hebben meer behoefte aan statische informatie, zoals aantal rijstroken, belijning, geluidsscher men, geleiderails en dergelijke. Uiteraard kunnen ook deze gegevens veranderen, maar dat gaat veel minder snel. Als men deze gegevens gemiddeld één keer per jaar herziet, is dat meestal voldoende, zeker als men dit combineert met een gerichte bij houding na afronding van aanleg- of onder houdswerkzaamheden. Om deze informatie te verzamelen worden regelmatig inspecteurs of inspectieteams de weg opgestuurd. Soms gaat het om een systematische herziening van de gegevens van een bepaald wegtraject. Vaak gaat het echter om inci dentele vragen als: 'Neem even een foto op de A2 bij afrit Boxtel, want ik wil weten of de bewegwijzering goed zicht baar blijft na plaatsing van een nieuw verkeersportaal'. Dat er veel tijd gaat zitten in zulke opdrachten hoeft geen betoog. Boven dien wordt het de laatste jaren steeds lastiger om dit soort activiteiten uit te voeren. Met de komst van de spits- stroken kan er lang niet meer op ieder moment langs de weg worden stilge staan. Daarnaast is het waarnemen of meten vanaf de vluchtstrook niet zonder gevaar. Dit heeft de afgelopen jaren een aantal keren tot ernstige on gevallen geleid. Een paar jaar geleden is er contact ge legd met CycloMedia. Dit bedrijf legt zich toe op het maken van 360° pano- ramabeelden, zogeheten cyclorama's. In eerste instantie is toen onderzocht of cyclorama's gebruikt kunnen wor den voor de bijhouding van een be stand met wegattributen. Dit wordt vanouds gedaan door meetploegen die zich langs de vluchtstrook verplaatsen. Er is toen een korte proef uitgevoerd langs de Al5. Daaruit bleek dat al deze gegevens prima uit de cyclorama's af te leiden zijn: alle objecten en kenmer ken zijn voldoende zichtbaar. Boven dien vormen twee opeenvolgende beel den een stereopaar. Met behulp van landmeetkundige technieken als voor waartse en achterwaartse insnijding kan er in deze beelden gemeten wor den. Opnamen vanaf de vluchtstrook leiden weliswaar vaak tot ongunstige snijdingshoeken maar in alle gevallen kon met de toenmalige technologie al een nauwkeurigheid van een meter of 1) Thans werkzaam bij Capgemini. GEO-INFO 2008-6

Geo-Info | 2008 | | pagina 18