cyclo media beter gerealiseerd worden. Dit is vol doende voor het bestand in kwestie. De nauwkeurigheid kan nog verder ver groot worden door de onderlinge af stand tussen de beelden te verkleinen tot bijvoorbeeld tien meter en door de opnames te maken vanaf de rijbaan in plaats vanaf de vluchtstrook. Een korte kosten-batenanalyse leerde dat de totale kosten (maken beelden, ontwikkelen software, uitwerken beel den) hoger zouden uitvallen dan die van de klassieke manier van inwinnen. Het inzetten van dit middel louter en alleen voor het bijhouden van dit be stand zou dus niet kostenbesparend zijn. Iedereen realiseerde zich echter dat deze beelden, als ze er eenmaal zijn, ook voor andere doeleinden ge bruikt kunnen worden. Daarom is toen besloten een bredere voorstudie op te zetten en uit te zoeken welke andere taken en activiteiten met een Visuele Wegendatabank (VWD) van alle Rijks wegen gebaat zouden zijn. Omdat het onacceptabel en ondoenlijk is om een VWD van alle Rijkswegen met een stilstaand systeem te laten maken is tevens onderzoek gedaan naar de mogelijkheden en onmoge lijkheden van een rijdend systeem. Bij komend voordeel is dat opnamen dan vanaf de hoofdrijbaan kunnen worden Opnamesysteem gemaakt en dit niet per sé vanaf de vluchtstrook hoeft. Om- voor rijdende dat onbekend is wat de invloed hiervan is op de nauwkeu- opnames. righeid en beeldscherpte werden ook deze aspecten in het onderzoek meegenomen. Dit leidde naar een onderzoek met de volgende onderwerpen: onderzoek naar de gebruiksmogelijkheden van een VWD en de wensen van de potentiële gebruikers daarvan, kort weg het Gebruikersonderzoek genoemd; onderzoek naar de invloed van het rijdend opnemen (80 km/u) op de nauwkeurigheid van de beelden; onderzoek naar de zichtbaarheid en leesbaarheid van kleine details (met name teksten) in beelden die met ho ge snelheid zijn gemaakt; onderzoek naar alternatieve methoden en technieken om de beelden voor de VWD te vervaardigen. Het Gebruikersonderzoek Doel van dit onderzoek was om na te gaan bij welke taken een Visuele Wegendatabank een nuttig hulpmiddel zou kunnen zijn en welke meerwaarde deze biedt. Het onder zoek werd daarnaast ook gebruikt om gebruikerswensen te inventariseren. Om dit zo goed mogelijk boven tafel te krijgen is contact gezocht met drie Regionale Diensten (RWS heeft er in totaal negen): Oost-Nederland, Noord-Brabant en Zuid-Holland. In totaal hebben vijfentwintig personen deelgenomen aan het gebruikersonderzoek, zowel van deze Regionale Directies als van de Wegendistricten die er deel van uitmaken. Omdat CycloMedia in staat is grote beeldbanken binnen enkele dagen tot weken te produceren en de benodigde software snel op werkplekken te krijgen heeft RWS aan Cy cloMedia gevraagd om een demoset te ontwikkelen. In sa menspraak met de testgebruikers zijn cyclorama's gemaakt GEO-INFO 2008-6

Geo-Info | 2008 | | pagina 19