Kwaliteit is een divers begrip en moei lijker meetbaar dan kwantiteit. De deelnemers hebben een aantal verschil lende voorbeelden van kwaliteitsverbe tering benoemd. Een VWD verhoogt de kwaliteit van het geleverde werk. Dit kan een betere onderbouwing van een advies zijn maar ook verkleining van de kans op fouten en snellere toegan kelijkheid van informatie. Daarnaast helpt een VWD het verbete ren van de communicatie: het verkleint de kans op fouten en misverstanden, iedereen praat over dezelfde informa tie en een beeld kent minder interpre tatieverschillen dan een omschrijving in woorden. Daarnaast vergroot het de publieksvriendelijkheid, een onder werp dat steeds belangrijker wordt. Wat veel genoemd werd was dat een VWD het werk prettiger maakt: acties kunnen veel sneller worden afgerond doordat informatie direct kan worden ingewonnen. Dit geeft mensen meer rust. Nu wordt vaak aan weginspec- teurs gevraagd of ze de gewenste in formatie kunnen inwinnen, iets wat steeds minder mogelijk wordt doordat inspecteurs zich moeten beperken tot hun kerntaken. Tot slot is het evident dat een VWD een positieve bijdrage levert aan het ver groten van de verkeersveiligheid: een thema dat hoog op de agenda van de beleidsbepalers staat. Specificaties van een VWD Er kan gesteld worden dat er binnen RWS heel breed behoefte is aan een VWD. Dan wordt de vraag belangrijk: 'Waar moet een VWD aan voldoen?' Ook hier hebben de gebruikers ant woord op gegeven. De gebruikers vinden het heel be langrijk dat de beelden 'actueel zijn'. Actueel betekent in dit geval dat het gewenst is het gehele areaal ieder jaar opnieuw te laten fotograferen en be langrijke veranderingen zelfs direct na afronding van projecten. Daar naast wil men graag dat de gehele omgeving in beeld wordt gebracht: van het wegdek tot de boogconstruc tie van een brug en alles wat er tus sen zit. Ook dienen details zichtbaar te zijn, zoals bermplankjes en teksten op hectometerbordjes en bewegwijze ringsborden. Wat betreft de 'functionalitei' en 'toe gankelijkheid' noemen de gebruikers Wegbeelden met dat de gewenste informatie met een minimaal aantal han- DTB-kaartfragment. delingen en binnen een aantal seconden beschikbaar moet zijn. De beelden dienen zowel via het programma Kerngis als via bepaalde administratieve ingangen te kunnen wor den ontsloten en men wil kunnen rondkijken in de beel den. Verder dient een VWD voor iedere werknemer van RWS toegankelijk te zijn en moet men datum en tijdstip van de opnamen kunnen opvragen. Rijdend opnemen Het maken van scherpe en precieze opnamen was tot voor kort alleen mogelijk vanaf een stilstaand platform. Sinds kort is het echter ook mogelijk om, met behoud van nauw keurigheid, deze opnamen al rijdende te maken. Dit heeft een aantal voordelen. Men kan nu opnames vanaf de rij baan maken in plaats vanaf de vluchtstrook. De rijbaan is voor veel toepassingen een beter standpunt. Bovendien wordt de productiecapaciteit hierdoor een stuk groter: er kunnen per uur veel meer opnamen gemaakt worden dan vanuit stilstand. Tenslotte is het ook nog eens bevorderlijk voor de verkeersveiligheid van de waarnemers: stil staan op de vluchtstrook is namelijk niet ongevaarlijk. Omdat de techniek van rijdend opnemen nog tamelijk nieuw is, bestonden er echter nog wel een aantal open vra gen over de te behalen positienauwkeurigheid en beeld scherpte. Nauwkeurigheid Uit testen met rijdende systemen, meer specifiek ARAN-3 en CycloMedia DCR7, blijkt dat een nauwkeurigheid van 10 cm in X,Y-positie (standaarddeviatie) en 4 cm in de hoogte haalbaar is, in combinatie met een oriëntatienauwkeurig heid van beter dan 0,1°. De ARAN, afkorting van Automatic Road Analyzer, is een meetvoertuig met een grote hoeveelheid meetapparatuur aan boord. De ARAN wordt onder andere ingezet voor wegdekinspectie: meten van profielvorming en scheurvor ming. De ARAN heeft ook een aantal digitale fotocamera's aan boord. CycloMedia DCR7 is de nieuwste generatie panoramische opnamesystemen van CycloMedia. Het systeem neemt rij dend parallaxvrije, sferische panorama's op met een zeer goed gedefinieerde beeldgeometrie. Beide systemen gebruiken een positioneringssysteem, be- GEO-INFO 2008-6

Geo-Info | 2008 | | pagina 21