staande uit een traagheidsnavigatiemodule (gyro en ver snellingsmeters), differentieel GPS en pulsafstandsmeters. Traagheidsnavigatie wordt ingezet om perioden zonder GPS-signaal te compenseren, bijvoorbeeld bij het passeren van een viaduct of tunnel. De positie en oriëntatie van de opnamecamera('s) worden berekend uit de plaatsing ten opzichte van het positione ringsysteem. Op deze manier is een nauwkeurigheid van 10 cm mogelijk in de X,Y-positie (standaarddeviatie) en van 4 cm in de hoogte. Er kunnen sys-tematische verschillen optreden van maximaal 23 cm in een enkele coördinaat. CycloMedia voert standaard, ter verdere verhoging van de nauwkeurigheid, positie post-processing uit met gebruik van data van GPS-referentienetwerken. Een andere vraag betrof de beeldscherpte. De opnamen worden namelijk gemaakt bij een snelheid van 80 km per uur, hetgeen neerkomt op 20 meter per seconde! De vraag was of de beelden nog wel voldoende scherp blijven om er kleine details op te kunnen zien, zeker in de richting dwars op de bewegingsrichting. Het blijkt in principe mogelijk te zijn om ook bij hoge rijsnelheden voldoende scherpe opnamen te maken. Het stelt echter wel hogere eisen aan de belichting. Als het bui ten te donker is (regenachtig weer) zal men een groter di afragma en een langere sluitertijd moeten gebruiken. Dit leidt tot bewegingsonscherpte. Bij voldoende buitenlicht kunnen de diafragma's en sluitertijden echter klein en kort blijven. Ook kleine details als teksten op hectometer- bordjes zijn dan nog prima zichtbaar. Andere methoden en technieken De onderzoeken zijn uitgevoerd met behulp van de cyclo- rama's van CycloMedia en deels met de Digitale Videobeel den van de ARAN-3. Het gaat bij een Visuele Wegendatabank om beelden. De manier waarop deze beelden tot stand gekomen zijn doet vanuit functioneel oogpunt eigenlijk niet ter zake. Om te voorkomen dat men zich teveel blind staart op één specifieke methode heeft het ITC onderzoek gedaan naar mogelijke alternatieven. Men moet daarbij denken aan laserscan-technieken in combinatie van de meting van spectrale (RFD) waarden of aan opnamen vanaf een ander platform dan auto's. En de natte waterstaat? Naast wegbeheerder en verkeersmanager heeft Rijkswater staat ook belangrijke taken op het 'natte' gebied: zorgen voor droge voeten, aanleg en beheer van een stelsel van hoofdvaar wegen en het in goede banen leiden van het scheepvaartver keer. In feite zijn dit de taken waarvoor de Rijkswaterstaat in 1798 is opgericht. Het 'droge' gebied, wegenaanleg en beheer, is er pas in de tweede helft van de negentiende eeuw bijgeko men en is dus een relatief jonge tak van sport. Het gebruikersonderzoek heeft zich gericht op toepassin gen binnen de droge waterstaatssector, met name beheer en onderhoud. De natte sector is bewust buiten beschou wing gebleven. Het bloed kruipt echter waar het niet gaan kan, dus tijdens het onderzoek zijn mogelijke toepassingen binnen de natte waterstaat regelmatig ter sprake geweest. De indruk bestaat dat er binnen dit domein nog veel onontgonnen toe passingen zijn. Omdat het maken van opnames vanaf het water zijn eigen problematiek kent, is hier echter een apart onderzoek voor nodig. Conclusies Toch bestaat de indruk dat een visu ele databank ook in de natte water staatssector (vaarwegen) goed ingezet zal kunnen worden. Een Visuele Wegendatabank heeft potentie ter ondersteuning van het beheer en onder houd van wegen. Het aantal veldbezoeken kan daardoor drastisch omlaag. Ook kan de databank ingezet worden voor de bijhou ding en controle van bestanden met weg gegevens. De kwaliteit van het werk gaat omhoog, het bevordert de veiligheid en het is gewoon ook leuk om mee te werken. Een en ander bleek uit een onderzoek van Rijkswa terstaat en marktpartners. To support the management and main tenance of roads, a Visual Roads Database has large potential. The number of field sur vey can be reduced significantly. Further more, the database can be used for the main tenance and checking of other data sets of road information. The quality of operation increases, road safety is improved and wor king with the Visual Roads Database is a joyful experience. These are the results from an investigation of the Directorate-General for Public Works and Water Management and market partners. Résumé Une banque de donne'es routières visuel- les a des potentiels en vue de la gestion et Tentretien des routes. Le nombre de visites sur le terrain peut ainsi être re'duit de ma- nière drastique. La banque de données peut aussi être utilisée pour le maintien et con trole des fichiers avec les données routières. La qualité du travail s'améliore, augmente la sécurité et en plus c'est agréable a utili- ser. Tout ceci ressort d'une étude du Rijks waterstaat (Ministère des Travaux Publics) et les partenaires du marché. Beeldscherpte Samenvatting Inspecteren van achter het beeldscherm Summary Check up from behind the computer screen Inspecter depuis l'écran CEO-INFO 2008-6

Geo-Info | 2008 | | pagina 22