GeoBusiness Nederland en G Stimuleren testbeds geo-informatie Woensdag 14 mei onderteken den GeoBusiness Nederland en Geonovum een Memorandum of Understanding (MoU) voor het stimu leren van testbeds voor geo-standaar- den. Voorzitter Jurgen ten Siethof en directeur Rob van de Velde zetten de handtekeningen tijdens een spe ciale bijeenkomst bij TNO Utrecht, voorafgaand aan vergaderingen van de GeoBusiness-commissies NGII en Innovatie. (Waren de twee partners in toespraken vol lof over elkaar, het stuk werd toch in tweevoud getekend...) De samenwerking krijgt vorm door het delen van kennis en ervaring en het publiceren van resultaten uit projec ten. Op specifieke aandachtsgebieden zetten Geonovum en GeoBusiness bo vendien testbeds op. (Opdrachtgevers en bedrijven zullen normaal op pro jectbasis de voorwaarden afspreken waaronder ze de testbeds uitvoeren.) De eerste zal in het derde kwartaal van 2008 starten. De gezamenlijke in zet moet uitmonden in betere en in de praktijk toegepaste standaarden. 'Understanding betekent datje elkaar begrijpt', zo legde Ten Siethof als eer ste spreker uit. Volgens hem waren standaarden daar juist ook voor. Hij hoopte dat ze niet alleen zouden lei den tot meer integratie in het geo-do- mein maar ook in de bredere iet-we reld. Snel beschikbare geo-informatie leek hem bijvoorbeeld nuttig voor de brandweer bij het blussen van facul teitsgebouwen maar dat leverde daags na de grote brand bij Bouwkunde in Delft gemengde reacties uit de zaal op. Hij memoreerde met meer instem ming dat Gideon - de Nederlandse visie en implementatiestrategie voor geo-in formatie 2008-2011 - door de minister van VROM was goedgekeurd en naar de Tweede Kamer was gezonden. Het implementeren van standaarden leek hem een vak apart en daarvoor deed hij een beroep op de achterban van bei de organisaties. De voorzitter schatte overigens dat het aantal mensen in Ne derland dat met standaardisatie-am bities en -beleid bezig is, het tienvou dige is van het aantal dat standaarden Ondertekening en... ...de handdruk voor de zaal (links Ten Siethof en rechts Van de Velde) technisch moet implementeren! 'Met deze overeenkomst slaan overheid en bedrijfsleven de handen ineen om ver sneld een geo-informatiesnelweg aan te leggen. Dit levert op korte termijn voordeel op voor de sectoren veiligheid en ruimtelijke ordening, alsmede voor initiatieven als het burgerloket', zo vervolgde Ten Siethof. Geonovum-directeur Rob van de Velde was onder de indruk van de ontwik keling van het geo-bedrijfsleven in de afgelopen jaren. Hij zag dat bedrijven meer zelfbewust worden en onderde len van de infrastructuur (NGII) zelf verzorgen. Onder de indruk van de vele 'afko's' van standaarden die Ten Siethof noemde, vroeg hij hem wat Oasis was. Hij bleek deze niet paraat te hebben en ook de zaal zweeg... (Oasis: onder andere een non-profit organisa tie die zich inzet voor de ontwikkeling en uitvoering van e-business standaar den.) Van de Velde poneerde dat de focus van de stichting Geonovum ui teraard de publieke sector is maar zag ook drie relaties met bedrijven. In de eerste plaats ging dat om bedrijven die zelf geo-registraties realiseren en daar behoorden ook luchtfoto's toe. In de tweede plaats leek het hem te gaan om bedrijven die met overheidsinformatie nieuwe diensten leveren. In de derde plaats zag hij uitvoerende kennis en besluiten in welke software-releases standaarden komen bij het bedrijfsle ven geconcentreerd. ('Ik ben benieuwd hoe jullie de mensen gaan vinden', zo voegde hij er ook aan toe.) Boeiend was de zaaldiscussie die na de beide toespraken nog aan de feitelijke ondertekening voorafging. 'De dyna miek van standaarden brengt je in een enorme spagaat om een samenhangend stelsel te behouden'. Het advies van die spreker was om in testbeds te werken met gestandaardiseerde sets standaar den - het framework - en daarna pas volgende stappen te nemen. 'Major re leases hebben een levensduur van acht tien maanden vol GML-wijzigingen', zo voegde een ander er aan toe. 'Hou het praktisch en probeer de academici op afstand te houden', zo was een tip van iemand wiens scriptie nog niet klaar was. 'Implementatie is innovatie', zo benadrukte een TNO'er. Michel Grothe van Geonovum verwees waarschuwend naar het manco van testbeds bij Inspire, waardoor de EC alleen maar abstracte implementatieregels met niet-binden- de documenten kan vaststellen. Na de ondertekening en het applaus hield Grothe een presentatie over 'Op weg naar een nationaal georegister'. Dat register (NGR) is een projectop dracht van het GI-beraad. Voor het op een centrale plek beschikbaar krijgen van metadata daarvoor kwamen al acht standaarden kijken. Overigens waren er reeds vijfhonderd datasets en veertig services ingevoerd op de site met TNO Utrecht als TI-provider. De laatste zin op de laatste NGR-sheet van Grothe: 'Testbeds zijn nodig'. De volledige tekst van het Memoran dum of Understanding is te lezen op de websites www.geobusiness.nl en www.geonovum.nl. EONOVUM Ten Siethof Van de Velde Discussie GEO-INFO 2008-6

Geo-Info | 2008 | | pagina 24