Het Zwolse kwaliteitslabel Face Value: N AVJ Het is momenteel in de consumentenmarkt een goede gewoonte om aan gebruikers eenvoudige informatie te verschaffen over het product dat 2e willen kopen. Zo bestaat er al het energieiabel voor wasmachines, drogers en andere witgoedartikelen. En sinds januari van dit jaar heeft VROM het energieiabel voor woningen geïntroduceerd. De bedoeling van dit type kwaliteitslabels is om in één oogopslag informatie te krijgen over de energieconsumptie van gebruiksgoederen en - nu ook - van woningen. Hebben we zo'n label misschien ook nodig bij het waarderen van onze geo-data? En dan niet voor wat betreft de energie die het gekost heeft om deze te verzamelen maar om te weten wat de kwaliteit is van deze data en om snel inzicht te hebben in de meta-data van een gegevensset. In de gemeente Zwolle vindt men van wel. Een zuinig huis? Met het energieiabel zie je het zo. Doel Het doel dat de gemeente Zwolle enige maanden geleden voor ogen stond, was het ontwikkelen van een eenvoudig te gebruiken methodiek die kan worden gehanteerd als ba sis voor het beschrijven van de kwaliteit van data-sets. Een visualisatie van de datakwaliteit die direct duidelijk maakt waarmee we van doen hebben. Face value, vergelijkbaar met afgebeelde waarde op een bankbiljet. In één oogopslag zie je de waarde van datgene watje in je hand hebt. Zodoende communiceren we niet op basis van ingewikkelde IS019115 (2003) normeringen, maar in Jip-en-Janneketaal. De strikte normeringen vormen wel de basis maar zijn niet geschikt om in de dagelijkse praktijk te communiceren met gebrui kers/afnemers. Door compacte aansprekende informatie te verstrekken worden de mogelijkheden en - misschien nog wel belang rijker - de beperkingen van data in beeld gebracht. De da ta-sets worden toetsbaar. Zij hebben hun eigen kwaliteits kenmerken en er is ook zoiets als de gewenste kwaliteit. Er bestaat altijd een zekere dynamiek tussen de werkelijkheid en de wenselijkheid. Juist het in balans houden van deze dynamiek is een van de subdoelstellingen van de invoering van het NAVJ-kwaliteitsla- bel. Er worden afspraken gemaakt tussen databeheerders en datagebruikers over het gewenste kwaliteitsniveau. Wensen en verwachtingen sluiten op deze manier beter aan bij de wer kelijkheid of leveren tenminste de aanleiding om de werke lijkheid een stukje in de richting van de wens op te schuiven. Een ander doel is de aanwezige datasets op uniforme wijze te kunnen labelen. De herkomst, houdbaarheid en inwin- ningsmethodiek van de verschillende datasets kan zo sterk variëren dat de samenhang veelal ontbreekt. Een een voudig leesbaar en begrijpelijk data- kwaliteitslabel kan daar verandering in brengen. Dat hierover logischerwijs discussies ontstaan is alleen maar mee genomen. Juist dan begint besef over slim gebruik van data in de verschil lende agenda's een plaats te krijgen, en dit nadenken komt de processen ten goede. NAVJ? Het is echt niet meer dan een aan eenrijging van de ingrediënten van het kwaliteitslabel: Nauwkeurigheid, Actualiteit, Volledigheid en Juistheid. Energie UeM ïttxim GEO-INFO 2008-6

Geo-Info | 2008 | | pagina 34