t v f verstaan we in dit geval de mate waarin bestandsgegevens qua benaming in overeenstemming zijn met de werkelijke situatie in het terrein. Bijvoorbeeld een type boomsoort of het nader onderscheiden van verhardingstypen of weg- vakonderdelen in het wegenpatroon. Wanneer de juistheid <70% is, dan is dat een indicatie dat het bestand ook op dit punt voor verbetering vatbaar is. Blijk baar weten we het bestand hierop te kwalificeren, en kun nen we actie ondernemen om de juistheid te verbeteren. Het doel heiligt de middelen Door op basis van deze dimensies de gegevens te beheren kan op elk ge wenst schaalniveau een themakaart worden vervaardigd met daarin infor matie over de nauwkeurigheid, actua liteit, volledigheid en juistheid van de afgebeelde gegevensset. Deze in de gemeente breed beschik baar gestelde informatie vormt de basis voor onderling af te spreken ser vicecontracten. Gebruikers kunnen op het eerste gezicht informatie krijgen over de kwaliteit van de gegevens over de dimensies nauwkeurigheid, actu aliteit, volledigheid en juistheid. Face value. De definitie van de gekozen classifica ties is overigens niet geheel willekeu rig. Hiervoor heeft afstemming plaats gevonden met eindgebruikers. Nu deze normering is vastgesteld zijn de resul taten daarvan opgenomen op een fact- sheet voor de algemene weergave van de systematiek. Met dit fact-sheet wordt momenteel de organisatie voorgelicht: wat hebben we in ons pakhuis, hoe maatvast is het en wat is de houdbaarheidsdatum? Per administratieve eenheid (bij voorbeeld een beheerareaal) kan nu op eenvoudige wijze op basis van de vastgelegde parameters worden vastgesteld en gecommuniceerd of de aanwezige data voor dit areaal nog voldoet aan de gestelde criteria. 'Kwaliteit heeft z'n prijs' is zeker ook in Zwolle van kracht, oftewel: het doel heiligt de middelen. Want door deze een voudige aanpak wordt de onderhoudsprijs geoptimaliseerd en in overeenstemming gebracht met het beoogd gebruik. Niet het hoogst haalbare niveau binnen de vier dimensies is daarbij het doel, doch de meest zinvolle. Je eenzijdig rich ten op de hoogst haalbare kwaliteit zou wel eens erg veel kunnen kosten. Wat is voor de leidingbeheerder de waarde van op centimeternauwkeurigheid ingewonnen liggingge- gevens? Hij is veeleer gebaat bij actualiteit en volledigheid, terwijl voor de civieltechnisch ontwerper, die belast is met een rioolreconstructie, naast de genoemde actualiteit en volledigheid juist ook de nauwkeurigheidsaspecten een be langrijke rol kunnen spelen. Acceptatie in de organisatie De gemeente Zwolle wil onder andere met dit kwaliteitsla bel (geen keurmerk!) de komende jaren beter grip krijgen op het beheer van de data die voor de uit voering van haar primaire taken van belang zijn. In die zin past het kwali teitslabel ook heel goed in de gedachte van centrale 'datawarehousing'. Een afnemende klant (in- of extern) kan ge lijk zien of de aanwezige data voldoet aan de gestelde vraag. Tegelijkertijd vormt het op deze wijze communice ren over de aanwezige data een belang rijke impuls voor rationeel beheer. De sectie Geo-informatie krijgt op deze wijze informatie uit de organisatie te rug die leidt tot nog efficiënter beheer van gegevens. Een belangrijk bijkomend voordeel is dat er op een populaire manier aan dacht komt voor de aanwezigheid en beschikbaarheid van de data. Dat kon wel eens een belangrijke impuls geven aan het 'gewoon' maken van ons vakge bied. Want linksom of rechtsom: daar is het ons toch allemaal om begonnen? We willen immers dat de pareltjes van ons vakgebied gebruikt worden? Laten we er dan vooral voor zorgen dat ge gevensgebruik geen drempels oproept maar dat het vanzelfsprekend wordt dat gegevens hun weg vinden in de or ganisatie. Alles draait om geo-informa tie. Dat dan weer wel. BOTTLE N EC KPROJECT... 'Wat er mis kan gaan bij de overdracht van gegevens tus sen verschillende infrabeheerders, bleek onlangs bij het Bottleneckproject rond de A2 bij Born. In opdracht van de provincie Limburg is daar de afgelopen jaren een bedrij venterrein ontwikkeld. Er is veel nieuwe infrastructuur aangelegd en er is een nieuwe aansluiting op de A2 gere aliseerd. Het project werd in 2007 afgerond. In opdracht van de provincie is een aantal gegevens van de weg in gemeten door de aannemer. Die data zijn vervolgens be schikbaar gesteld aan Rijkswaterstaat. De data die Rijkswaterstaat van de provincie kreeg over de A2, bleken echter niet te voldoen aan de eisen van Kerngis en het DTB. Daardoor was de organisatie gedwongen om zelf alle benodigde gegevens nogmaals in te winnen. Dat kostte geld, mensinzet en gaf bovendien de nodige ver keersoverlast.' Bron: GeoNieuws V&W, 2008-1 Juistheid 70 - 80% 80 - 90% 90 -100% lf| VOORBEELD kwaliteitslabel Nz 10 cm A 'S jgX 1jaar Nxy 1 1 cm J 80-70% 100-90%/ GEO-INFO 2008-6

Geo-Info | 2008 | | pagina 36