Historische Plattegronden van Rotterdam en het beeldscherm Verslag historische en hedendaagse topografie van Rotterdam In de fraaie burgerzaal van het Rotterdamse stadhuis werd op 23 april jl. de nieuwe uitgave van de historische plat tegronden van Rotterdam gepresenteerd. Voorafgaand hier aan was er een klein symposium over de historische en de hedendaagse kartografie van (natuurlijk weer) Rotterdam. De uitgave met historische plattegronden van Rotterdam is mooi geïllustreerd met 23 reproducties van belangrijke plattegronden gemaakt van 1558 tot 2007. In het tekstdeel van het boek belichten verschillende auteurs de steden bouwkundige en de kartografische geschiedenis van Rotter dam. Daarnaast is een beschrijving van deze kaarten en een uitvoerige bibliografie aanwezig van alle 190 bekende kaar ten van Rotterdam van voor 1903. Het boek is een vervolg op de uitgave van 1984 en gebaseerd op uitgebreid onderzoek. Zo is onder meer de kaart van Joannes de Vou en Romeijn de Hooghe middels een computerprogramma vergeleken met de recente stadskaart van gemeentewerken Rotterdam. Hieruit bleek dat deze zeventiende-eeuwse kaart terecht be kend staat als een betrouwbare plattegrond. Andere verschillen met de uitgave van 1984 (die inmiddels is uitverkocht) zijn dat in deze uitgave alleen kaarten van het oude stadshart van Rotterdam zijn opgenomen en geen kaarten meer van de voormalige dorpen als Hillegersberg, Kralingen, enz. Het boek is tot stand gekomen door een sa menwerking van het Gemeentearchief van Rotterdam, de Erasmus Universiteit, de Stichting Historische Stadsplatte gronden en uitgeverij Canaletto/Repro-Holland. In het symposium vertelt Van de Heuvel van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen (KNAW) over zijn onderzoek naar paper and virtual cities; ontwikkelen van methodes voor het gebruik van historische bronnen bij virtuele stedelijke kartografie. Onderzoekers scannen te genwoordig historische plattegronden, combineren deze di gitale producten en doen op basis hiervan uitspraken. In dit Kaart van Qiarlois uit 1624 van Jan Jansz. Stampioen. Op de linker-Maasoe- ver afgebeeld de bui tendijkse gronden van de polders Hille en Karnemelksland. In de rivier het eiland 'Fijenoort' en er boven een deel van Rotterdams waterstad. proces gaat informatie verloren. Hier bij wordt gebruik gemaakt van de col lectie Bodel Nijenhuis van de universi teit Leiden. Onderzocht is onder meer de nauwkeurigheid van de kaarten met behulp van referentiepunten. Hierbij is gebruik gemaakt van landmeetkun dige en kartografische technieken uit die tijd. Tot slot de hamvraag of de Ne derlandse stadsplattegrond nu een pa pieren of een digitaal product is/wordt. Het antwoord is papier. Vervolgens geeft Nicole Borkens van Gemeentewerken Rotterdam een over zicht van de producten van de gemeen te of zoals zij de titel van haar verhaal omschreef: de toekomstige historische plattegrond van Rotterdam? In vogel vlucht geeft zij een overzicht van de ontwikkeling van de kaart van Rotter dam. Deze bestaat in 2009 125 jaar en is geëvolueerd van een papieren kaart naar een digitaal bestand. Door com binatie van luchtfoto's, cyclorama's en 3D-gegevens ontstaan ongekende mogelijkheden om afbeeldingen van de stad te maken. In de bestanden wor den ook de mutaties bewaard, zodat ook de dimensie tijd aanwezig is. Op deze manier kan de ontwikkeling van een gebied worden weergegeven. De grote vraag is nu door wie en hoe wor den deze technologische hoogstandjes gebruikt, bijvoorbeeld op de nieuwe mobieltjes? De historici vragen zich natuurlijk nu af hoe dit bewaard kan worden voor het nageslacht. Moet het archief het totale bestand bewaren of een kopie per jaar? Of wat is de toekomst van de nieuwe (historische) stadsplattegrond? De nieuwe kaart van Rotterdam? GEO-INFO 2008-6

Geo-Info | 2008 | | pagina 38