■tafel ANWB Wereldatlas ANWB Wereldatlas en pocket ANWB Wereldatlas Begin dit jaar is de nieuwe ANWB Wereldatlas versche nen en eind vorig jaar verscheen reeds zijn kleine broer tje de pocket ANWB Wereldatlas. De grote ANWB Wereld atlas is de opvolger van de in 1998 uitgegeven Wereldatlas en de in 2004 geïntroduceerde Wereldreisatlas. De pocket Wereldatlas is voor de ANWB een primeur. De grote ANWB Wereldatlas is een fraai vormgegeven na slagwerk dat veel overeenkomsten vertoont met zijn voor gangers. De schalen van de staatkundige en natuurkundige overzichtskaarten van de continenten en de schalen van de kaarten van alle landen zijn dezelfde als de schalen in de Wereldreisatlas. Zo is de schaal van de kaarten van alle Eu ropese landen 1:2.250.000 en van de kaarten van alle landen buiten Europa 1:4.500.000. Net als in beide voorgangers zijn 262 de grote verkeersverbindingen, zoals autowegen, spoorwegen, vliegvelden en zeehavens op de kaarten enigszins benadrukt op de lichte pasteltinten van de klimaat- en vegetatiezones, die de achtergrond vormen. De hoogte verschillen, die met schaduweffecten zijn aangegeven, vallen op deze achter grond goed op, zonder dat het kaart beeld te druk wordt. Bijzonder zijn de 17.000 bezienswaardigheden, verdeeld over 120 legendaklassen met elk een eigen pictogram die in de Wereldreisat las zijn geïntroduceerd. Hiertoe beho ren beroemde reisroutes, zoals de Pa- namericana van Alaska naar Vuurland, de Trans-Siberische Spoorlijn van Mos kou naar Vladivostok, en de Hurtigruta langs de Noorse fjordenkust en verder opvallende natuurlandschappen en natuurmonumenten, opvallende me tropolen, cultuurmonumenten en -evenementen en sport- en recreatiebe stemmingen. Deze bezienswaardighe den zijn tevens terug te vinden in het register waarin bijna 100.000 namen zijn opgenomen, ongeveer evenveel als in het register van de Wereld Bosatlas die in 2005 is verschenen. Evenals de Wereldatlas uit 1998 beschikt de grote atlas over een landenlexicon met en kele statistieken en informatie over het landschap, de geschiedenis en de economie van alle landen en vele fraaie foto's. Daaraan is een overzicht van in ternationale organisaties toegevoegd, zoals de Verenigde Naties en haar sub organisaties, de Commonwealth of Nations en de Europese Unie. Op zich een interessante toevoeging maar er is geen duidelijk verband met de kaarten en de landenlexicon. De pocket ANWB Wereldatlas heeft een register waarin 20.000 namen zijn opgenomen. De schaal bedraagt 1:5.000.000 voor de kaarten van alle Europese landen en 1:10.000.000 voor de kaarten van alle landen buiten Eu ropa. Net als de grote atlas beschikt de pocketatlas over een landenlexicon met algemene statistische gegevens over alle landen en een kleine selectie van thematische wereldkaarten over klimaatzones, vegetatiezones, bevol kingsdichtheid en energie. De vorm geving van de pocketatlas komt over een met de vormgeving van zijn grote GEO-INFO 2008-6

Geo-Info | 2008 | | pagina 40