'Gis' Utrechts Archief Het Nederlandse archiefwezen kent, ondanks dezelfde wettelijke taken, regionale verschillen in toegankelijk heid. Het Utrechts Archief valt sinds kort op met een unieke geografische toegang op haar website en is daarom aandacht in dit blad waard. De bouwer van de webstek vat het op de eigen site zo samen: 'De nieuwe website van Het Utrechts Archief, gemaakt door ab_c media, laat bezoekers nog beter en sneller informatie zoeken en vinden over de geschiedenis van stad en provincie, Nederlandse kerken en spoorwegen. Daarvoor wordt de Google Search Appliance ingezet: ée'n zoekvaltje ontsluit overzichte lijk en razendsnel alle gegevensbestanden, zoals de beeldbank met meer dan 100.000 afbeeldingen waarop kan worden inge zoomd. Een interactieve kaart leidt naar informatie over vele locaties in de provincie Utrecht. Oude kaartlagen met stads plattegronden van Jacob van Deventer en luchtfoto's uit de ja ren '40 zijn over de hedendaagse kaart en luchtfoto's gelegd.' Het Utrechts Archief heeft met 19 km archieven, honderd duizenden beelddocumenten, bestaande uit prenten, teke ningen, topografische kaarten, foto's en films, en zeventig duizend publicaties de rijkste collectie over de geschiedenis van stad en provincie Utrecht. Tevens vormt Het Utrechts Ar chief het landelijk centrum voor kerkelijke archieven en die van de Nederlandse Spoorwegen. Naast de archieven en de beeldbank bestaat de collectie van het Utrechts Archief ook uit genealogische gegevens, handschriften, bibliotheek, nota riële akten en kranten. Ik ging op www.hetutrechtsarchief.nl op zoek naar de voorpagina van het Utrechts Nieuwsblad op 13 juni 1970, mijn geboortedag. Helaas is deze nog niet raad pleegbaar. De komende jaren werkt men aan het scannen van de krant tot en met 2005. Zoeken met het woord 'landmeter' leverde als eerste iets markants op uit de krant van 13 april 1894. Terecht stond een Amsterdamse oplichter die zei 'land meter der le klasse' te zijn en zich zo bij het ten huwelijk vra gen van iemands dochter voorgaf als een man van aanzien en vermogen! Naast het overzicht van de gehele collectie is het ook mogelijk op thema's te selecteren. De functie 'tijdsbalk' trok mijn aan dacht en geeft een heel overzicht van de geschiedenis van de provincie Utrecht. Per eeuw worden belangrijke gebeurtenis sen getoond voorzien van bijzonder beeldmateriaal. De eerste steen van de Domkerk in Utrecht (1254), de stadsplattegron den van Jacob van Deventer (1557 - 1573), Schoemalcer begint topografische collectie (1725), Van Gendt en Loos in Deventer (1826). Ook staat beschreven hoe een historisch onderzoek op gezet kan worden: informatie op onderwerp, via onderzoeks gidsen en uiteraard ook onderzoek tegen betaling. Met ingang van 15 maart 2008 heeft Het Utrechts Archief zijn website vernieuwd en uitgebreid. Wat de site zo heel uniek maakt, is de GIS-applicatie voor het bevragen van elk wille keurig punt in de kaart of luchtfoto. Met een druk op de knop is het mogelijk om via Google Maps van een bekende of onbe kende plek diverse foto's op te vragen. Heel mooi beeldmateri aal, raadpleegbaar op een heel bijzondere manier. De site beschikt over een enorme hoeveelheid gegevens. Be zoekers kunnen nu nog beter en sneller informatie zoeken en vinden. Bijzonder aan de nieuwe versie is dat deze via Google geheel doorzoekbaar is. Bij markante objecten kan door het HET IIIHIIII UTRECHTS ARCHIEF II minimum op de kaart en/of luchtfoto aanklikken van een blauw info-icoontje al laagdrem pelig beeldmateriaal worden verkregen, soms zelf ook weer een detailkaart of een vogelvluchtopname. Als landmeters het eerste denken aan de Onze Lieve Vrouwentoren te Amersfoort: die gaf een zoekresultaat van 143 plaatjes! Ook lean een grote info-icoon naar elke wil lekeurige plek worden versleept. Uiter aard kan ook met een in te tikken adres of trefwoord worden gezocht. Nieuwe huisstijl De website is tevens de opmaat voor een geheel vernieuwde huisstijl. Met de nieuwe locatie in het vooruitzicht heeft Het Utrechts Archief een nieuwe huis stijl ontwikkeld. Het vertrouwde logo met de gekalligrafeerde letters maakte vanaf 15 maart 2008 plaats voor een ge heel nieuw beeldmerk. Hierin toont het archief zich als een oneindige en veel zijdige verzameling, waarin zowel de variatie als de ordening tot uitdrukking komt. HET IIHIIIII UTRECHTS ARCHIEF II iiininiiiiiu GEO-INFO 2008-6

Geo-Info | 2008 | | pagina 44