De ruimtelijke ordening opnieuw geordend Z 15 ard! Op i juli 2008 treedt de nieuwe Wet ruimtelijke ordening in werking. Daarmee wordt een wetgevingstraject afgerond waarvan de start in 1999 lag. De wetswijziging heeft vee! gevolgen voor de verschillende partijen die werkzaam zijn rond inrichting en beheer van de ruimte. Deels omdat de inhoud verandert: er zijn straks nieuwe mogelijkheden voor het gebruik van het instrumentarium. Maar nog meer omdat de vorm verandert: er komen andere plannen en procedures waardoor werkprocessen moeten worden aangepast. In het onderstaande een overzicht van de nieuwe situatie. 228 Een belangrijke aanleiding voor herziening van de Wet op de Ruimtelijke Ordening (WRO) is dat de wet in de loop der tijd steeds onoverzichtelijker is geworden. De WRO kent momenteel een groot aantal verschillende planfigu ren, met onderling verschillende totstandkomingsprocedu res. Door allerlei wijzigingen is de leesbaarheid steeds las tiger geworden. Maar ook in de praktijk zorgt de WRO voor onoverzichtelijke situaties. De geldende gebruiksvoorschrif ten voor een bepaalde plek zijn soms lastig te traceren. Er kunnen binnenplanse en buitenplanse vrijstellingen zijn verleend, die via de plankaart van het betreffende bestem mingsplan niet te achterhalen zijn. Of het bestemmings plan voor dat deelgebied is niet meer in werking, omdat het vervangen is door een nieuw plan dat echter maar een deel van het oude plangebied bestrijkt. Of de voorschriften gelden niet meer, omdat er een paraplubestemmingsplan is vastgesteld die van alle plannen in één keer bepaalde voor schriften heeft gewijzigd (bijvoorbeeld door nieuw horeca- beleid). Vaak is momenteel het geheugen van een al lang meedraaiende ambtenaar cruciaal om het geldende plano logische regime te kunnen achterhalen. De rechtszekerheid maar ook de democratische legitimatie van het ruimtelijk beleid lean dan onder druk komen te staan. Maar er is meer aan de hand. De instrumenten uit de Wet op de Ruimtelijke Ordening sluiten steeds minder goed aan Medio 2008 treedt de langverwachte nieuwe Wro in werking. op nieuwe verhoudingen tussen over heden bij de uitvoering van ruimtelijk beleid. Besluiten kunnen niet altijd op het goede schaalniveau worden geno men. Verder is de praktijk van ruim telijke ordening er steeds meer één van projectbesluitvorming geworden, waarbij de ruimtelijke inpassing van projecten soms in het gedrang komt omdat de bestemmingsplannen niet worden aangepast. De lange duur van met name de bestemmingsplanproce dure werkt dit nog verder in de hand. En ook de uitvoering van plannen kan beter door versterking van de koppe ling tussen ruimtelijke ordening en grondbeleid. In de praktijk levert het meebetalen door grondeigenaren die profiteren van een nieuwe winstge vende bestemming van de grond aan noodzakelijke overheidsinvesteringen soms problemen op. Al met al was dit voor de rijksoverheid reden genoeg te komen tot een ingrijpende wetgevings operatie die onlangs voltooid is. Fundamentele herziening Besloten is tot een fundamentele her ziening van de WRO. Geen wijziging van de bestaande wet, maar een ge heel nieuwe regeling. Dat brengt met zich mee dat we voortaan spreken over de Wet ruimtelijke ordening (Wro) in plaats van de Wet op de Ruimtelijke Ordening (WRO). Het centrale wetsvoorstel, de nieuwe Wro, is in mei 2003 bij de Tweede Ka mer ingediend. Mede naar aanleiding van discussies en aangenomen amen dementen in de Tweede Kamer is het op een aantal onderdelen nog ingrij pend gewijzigd. Het oorspronkelijk beoogde bijzonder overzichtelijke sy steem van nieuwe ruimtelijke plannen GEO-INFO 2008-6

Geo-Info | 2008 | | pagina 6