het vaststellen van het plan zelf valt ook een wijzigingsbesluit of een uitwer- kingsbeslu.it onder deze regeling. Niet alleen het bestemmingsplan moet straks digitaal worden gemaakt, ook de beheersverordening, het project- besluit, het voorbereidingsbesluit, de provinciale verordening, de inpas singsplannen en de structuurvisies. Naast de gemeenten zullen dus ook de andere overheden de besluiten digitaal moeten maken, De stukken moeten op een door de betrokken overheid aan te wijzen web adres digitaal ter beschikking worden gesteld. Daarbij moeten gemeentelijke bestemmingsplannen, projectbeslui- ten en beheersverordeningen in een ge- integreerde vorm raadpleegbaar zijn. Er is ook een centraal webadres, be doeld als centrale ingang voor alle ruimtelijke documenten (www.ruimte lijkeplannen.nl). Op grond van het Bro worden bij mi nisteriële regeling regels gesteld aan de wijze waarop digitale plannen moe ten worden gemaakt. Inmiddels is een palclcet standaarden beschikbaar, de RO-standaarden en Regels 2008, waar overheden zich aan moeten houden. Omdat deze standaarden later dan ge pland beschikbaar waren, is het - gege ven ook de noodzakelijke aanpassingen in software - praktisch niet haalbaar de verplichting plannen conform deze standaarden te maken direct in te voe ren. Daarom is besloten dat het pas vanaf 1 juli 2009 verplicht is om plan nen conform de nieuwe standaarden te maken. Dit uitstel betekent dat tot die datum het analoge plan het au thentieke plan is; overheden zijn wel verplicht een plan digitaal ter beschik king te stellen. Dat kan in deze periode een eenvoudig pdf-bestand zijn. Overgang van oud naar nieuw De inwerkingtreding van de nieuwe Wro betekent vanzelfsprekend niet dat alle oude plannen straks ongeldig zijn. De wet bevat een overgangsregeling. Die is relatief eenvoudig. Oude plano logische kernbeslissingen, streekplan nen en (regionale) structuurplannen worden gelijkgesteld met een struc tuurvisie. Voor een specifiek onderdeel van deze plannen kan dit problemen opleveren, namelijk die onderdelen waar lagere overheden zich verplicht aan moeten houden, de zogenaamde Digitale plannen vergroten kenbaar heid ruimtelijk be leid. Dit bordje wijst naar de HSL die hier zojuist de tunnel onder het Groene Hart is ingegaan. concrete beleidsbeslissingen. Structuurvisies kunnen dat soort bindende elementen niet meer bevatten. De over gangsregeling voorziet hier als volgt in. Gedurende de loop tijd van de 'oude' plannen blijft het oude recht van kracht. Dat betekent dus dat concrete beleidsbeslissingen hun wer king houden gedurende de looptijd van het plan. Die tijd kan het betreffende overheidsorgaan dan gebruiken om een andere voorziening te treffen, bijvoorbeeld door het omzet ten van deze beslissingen in algemene regels. Voor bestemmingsplannen is de overgangsregeling als volgt. Allereerst worden oude bestemmingsplannen ge lijkgesteld met de nieuwe bestemmingsplannen. Maar ook hier geldt dat gedurende de looptijd van de 'oude' plannen het oude recht van kracht blijft. Bij plannen die rond het in werking treden van de nieuwe Wro in procedure worden gebracht is het even opletten: indien het ontwerp voor in werkingtreden ter inzage wordt gelegd, is het oude recht op de plannen van toepassing. Anders is het nieuwe recht van toepassing (en lean dus bijvoorbeeld ook gelijktijdig met het bestemmingsplan een exploitatieplan worden vastgesteld). Sommige gemeenten hebben daarom bewust gewacht op de nieuwe regeling. In gebieden waar nu nog geen bestemmingsplan bestaat moet binnen 5 jaar na inwerkingtreden van de wet een be stemmingsplan worden vastgesteld. De gelijkstelling brengt met zich mee dat ook voor oude plannen de plicht dat een plan eens in de tien jaar herzien moet worden geldt. Voor oude plannen is deze plicht wat ge nuanceerd om te voorkomen dat met het in werking treden van de Wro allerlei plannen verlopen. Daarom is de actuali- seringplicht voor plannen die ouder zijn dan vijfjaar pas van toepassing vijfjaar na inwerkingtreden van de nieuwe wet. Bij de actualiseringsplicht moeten plannen ook aan de nieuwe eisen uit het Bro gaan voldoen, wat betekent dat het plan ook digitaal moet worden gemaakt. Een eenvoudig ver- lengingsbesluit voldoet dan niet omdat het oude plan nog niet digitaal beschikbaar is. Versnelling van procedures Een belangrijk thema bij de herziening was invoering van snellere procedures voor de totstandkoming van bestem mingsplannen. Allereerst omdat het instrumentarium goed geo-info 2008-6

Geo-Info | 2008 | | pagina 9