Sector neemt zichzelf de maat Geo-Info in Bedrijf Zeg, hoe groot is die sector van jullie nou eigenlijk? Een vaak gestelde vraag waarop we soms een schijnbaar wille keurig antwoord op geven maar meestal een antwoord schuldig moeten blijven. We missen betrouwbare kengetallen van onze eigen geo-informatiesector: de stand van zaken in het bedrijfsleven, de overheid, het onderwijs en onderzoek. Zijn deze cijfers dan zo belangrijk? Jaze ker! Het belang van de sector wordt met duidelijke kengetallen goed neergezet: positioneren en profileren zijn daarbij sleutelbegrippen. Tevens wordt het voor de sector gemakkelijker gemeenschap pelijke zaken zoals beleid, investerin gen en innovatiekansen te communi ceren en te agenderen. Bovendien wil je zulke cijfers liefst elk jaar up-to-date hebben zodat je de groei van de sector kunt volgen en zicht krijgt op de inno vatiekansen. Andere sectoren lijken deze cijfers pri ma in beeld te hebben, of wagen ook zij slechts een gokje? 'Met een achterban die 30 miljard omzet en meer dan 250.000 medewerkers telt, is ICT~ Office dé be langenbehartiger van de IT-, Telecom-, Internet- en Officesector' (www.ictoffi.ee. nl). 'Bouwend Nederland, de vereniging van bouw- en infrabedrijven, is met on geveer 5000 aangesloten bouwbedrijven de grootste werkgeversorganisatie in de bouw. De totale bouwsector is in Neder land goed voor 6% van het bruto bin nenlands product en voor een productie van 56,6 miljard euro (prijsniveau 2006). De sector biedt werk aan ruim 500.000 mensen' (www.bouwendnederland.nl). In 2002 maakte Wageningen Univer siteit in opdracht voor het ministerie van EZ een marktanalyse van de geo- matica sector. 'De werkgelegenheid in de geomaticasector in heel Nederland is gegroeid van 18.000 fte in 1995 naar 46.000 fte in 2001. Dit komt overeen met een jaarlijkse groei van 17%. De to tale jaaromzet binnen de geomatica in Nederland is gegroeid van 0,85 miljard euro in 1995 naar 2,77 miljard euro in 2001. Dit komt overeen met een jaarlijk se groei van 22%.' Onderzoek uit 2007 in het kader van het RGI top-up project 'de efficiënte geo-overheid' kwam tot een to taal aantal medewerkers van ruim 5.000 fte bij de overheid. Schattingen leveren eenzelfde getal op bij het bedrijfsleven. GeoBusiness Nederland gaat, in samen werking met Wageningen Universiteit, GeoFort en onderzoeksbureau Heliview, de sector dit jaar nauwkeurig in kaart brengen. Innovatieprogramma Ruimte voor Geo-Informatie ondersteunt het onderzoek financieel en heeft ook be lang bij een betrouwbare uitkomst. De eerste en tevens belangrijkste stap daar toe is onlangs gezet: het definiëren van de geo-informatiesector. Wat rekenen we er wel toe en wat niet? Een panel van enthousiaste professionals van bin nen en buiten de sector, zowel publiek als privaat, zette onlangs na een pittige brainstormsessie de definitie neer. De geo-informatiesector houdt zich bezig met de informatievoorziening die betrekking heeft op een geografische locatie. De sector kent ac tiviteiten op het gebied van inwinnen, verwer ken, bewerken, bekeren, analyseren, visualise ren, presenteren en beschikbaar stellen van geo-data. Daarbij horen eveneens activiteiten zoals advisering, opleidingen en projectma nagement gericht op geo-informatie. Bij het tot stand komen van de defini tie was duidelijk dat het panel de ge hele geo-informatie keten tot de sector rekent, behalve de gebruikers van geo- informatie; dit in tegenstelling tot het genoemde onderzoek uit 2002. Wel is onderscheid gemaakt tussen de kern van de sector en de schil. Tot de kern worden organisaties gerekend die eer der genoemde activiteiten uitvoeren voor productontwikkeling of dienstver lening voor anderen. In de schil bevin den zich organisaties die alleen voor interne doeleinden bovenstaande activi teiten uitvoeren. Uit deze definitie blijkt duidelijk dat de sector verandert. Bestond historisch gezien de branche louter uit inwin- Jurgen ten Siethof nen en presenteren van geo-informatie (landmeten en kartografie), in de jaren '70 kwam het GIS-domein erbij waar door ook het opslaan en analyseren van geo-data een belangrijke activiteit werd. Nog later werd de sector uitgebreid met de opkomst van de informatie-infra structuur waardoor het distribueren van geo-data een belangrijke toevoe ging vormde. De opkomst van internet zorgde voor een enorme vlucht in de visualisatie van gegevens. De kaart werd voor veel mensen de 'ingang' tot andere soorten informatie. Bovenstaande ont wikkeling is ook goed te zien in het le denbestandvan GeoBusiness Nederland. Bedrijven die zich de afgelopen een tot twee jaar hebben aangesloten zouden we vijfjaar geleden niet tot de traditio nele geo-informatiesector gerekend hebben. De nieuwste ontwikkeling is dat de consument zich gaat inzetten bij het inwinnen van geo-data, en mutaties doorgeeft aan de grote kaartenmakers, zelf een kaart samenstelt of een point- of-interest toevoegt. Een andere trend lijkt te zijn dat de klandizie van de sec tor verschuift van business-to-govern ment naar business-to-business en zelfs business-to-consumer. Laagdrempelige geo-toepassingen worden steeds meer gebruikt in 'nieuwe' sectoren zoals de financiële dienstverlening en verzeke ringssector. Dit najaar worden de metingen uitge voerd waardoor we nog voor de jaar wisseling onze sector in kaart hebben, zowel publiek als privaat. GeoBusi ness Nederland gaat ook zorgen voor een jaarlijkse herhalingsmeting zodat trends zichtbaar worden. Met deze cij fers kunnen we dan de boer op om onze sector neer te zetten als sector die er daadwerkelijk toe doet! Jurgen ten Siethof Yvette Pluijmers GeoBusiness Nederland GEO-INFO 2008-9

Geo-Info | 2008 | | pagina 13