(fill ■M iB Stuurgroepvoorzitter Barnasconi over dramatisch tekort c iPËf :vr I 'Op naar meer geo-studenteiV f! r f 324 VJ odfried Barnasconi is een van de drie leden van de Raad van Bestuur van het Kadaster. Binnen dat colle giaal bestuur is hij belast met de portefeuilles geo, services, buitenland én personeel. Hij is voorzitter van de Stuurgroep Arbeidsmarkt, Geodesie en Geo-informatie, die dit najaar in het debatcentrum De Rode Hoed in Amsterdam - de voormalige Re monstrantse schuilkerk - haar vierde bijeenkomst houdt. In die stuurgroep zijn mbo, hbo, w.o., overheid en de werkgevers in de geo-sector vertegen woordigd en het doel is het vergroten van het aantal geo-studenten in Neder land. Vanwaar dat voorzitterschap? Ontwikkelteams De sinds 2003 nieuwe Raad van Be stuur ontdekte tot haar schrik bij het Kadaster een te vaste organisatie en te weinig instroom. 'Dan maak je een programma voor instroom, zou je zeg gen, maar de opleidingen waren opge droogd. Een oorzaak was de geringe grootte van de geo-industrie: 7000 man, waarvan de helft bij de overheid', aldus Barnasconi. Het Kadaster zelf zette toen weer een eigen opleiding op en trok zo 47 mannen en 3 vrouwen van elders aan. Het organiseert sinds september 2006 twee keer per jaar een betaalde, interne opleiding voor die aankomende landmeters. Voor een periode van twee jaar worden ze vanuit een Ontwikkelteam opgeleid. Het team bestaat uit instromers, doorstromers vanuit het Kadaster en ervaren landmeters. Onder begeleiding van een teamleider werken ze tijdens de opleiding aan persoonlijke ontwikkeling en teamontwikkeling. Groei van vakkennis en competenties staan hierbij centraal. De landmeetkundi gen in opleiding krijgen een tijdelijk contract van twee jaar. Ze volgen een intensief intern opleidingstraject met theorie en training-on-the-job. Tijdens het traject vindt een aantal toetsingsmomenten plaats en bij een succesvolle afronding van de opleiding krijgen ze de functie van landmeter met een vast dienstverband. (Dat vond kort na dit interview ook voor het eerst plaats.) Voor de eigen ZBO is het probleem hiermee voor de korte termijn opgelost. Stuurgroep De geo-sector groeit meer dan gemid deld en het aantal studenten in het geo-vakgebied wordt elk jaar kleiner. Daarom, maar ook voor de eigen lange termijn, doet het Kadaster graag mee aan de Stuurgroep. 'Het lukt kennelijk het onderwijs - de drie koepels - niet om de hele keten bij elkaar te krijgen. Ook het keuzegedrag van studenten moet meer worden gestuurd. Er zitten twee kanten aan, de onder wijskant en Godfried Barnasconi: Keuzegedrag van studenten sturen'. Barnasconi, Ten Siethof en Van Eek tekenden in mei een convenant. de marketingkant. In die laatste zitten leuke losse dingen, maar ze zouden elkaar moeten verstevigen. We gaan trekken en duwen, zodat ze beter op el kaar aansluiten', aldus Barnasconi. Hij ervaart de Stuurgroep als 'een leuke groep mensen, die niet preekt voor ei gen parochie, maar voor de sector'. De voorzitter verwijst naar de Rode Hoed- bijeenkomst van mei 2008, waarin re sultaten van twee onderzoeken werden gepresenteerd. Herman Janssen inven tariseerde als organisatie-adviseur de vraag op basis van documenten, web sites en interviews. Hij kwam op een gemiddelde uitstroombehoefte van: mbo 100-150, hbo 90-140 en w.o. 60-100 per jaar. Dat betekent een nog grotere instroom daar. 'De instroom blijft met name op mbo en hbo dramatisch ach ter bij de behoefte. Er zijn geen indi caties dat het tij zal keren zonder dat er aanvullende acties worden onder nomen. Bij de opleidingen is sprake van een neerwaartse spiraal, bij ver schillende opleidingen is de omvang zodanig dat de continuïteit in gevaar komt', aldus het ter tafel liggende rap port. Een actielijn is verbetering van het imago van 'geo' en Janssen plaatst daar de voetnoot bij: 'assistent-landme ter is een populair vakantiebaantje!' Bestaande losstaande initiatieven, ge richt op promotie van het vak, worden ook opgesomd. De auteur plaatste daar een omslagpagina van Geo-info bij en beschreef zeven doelstellingen van de GIN-werkgroep Onderwijs 'in oprich ting'. (Deze leek op de GIN-jaarvergade ring overigens meer 'in afbouw'! - AdB) Elise van der Wulp van Markès Marke ting maakte voor deze Rode Hoedsessie een Powerpoint-presentatie over 'Sti muleren instroom Geo-opleidingen'. Zo bleek er wel belangstelling te zijn voor geo-opleidingen bij studenten met aardrijkskunde in het pakket, maar ook bleek dat de opleidingseisen uit gaan van een bèta-achtergrond. Eén van haar conclusies: 'De geo-wereld bruist, geo-onderwijs lijkt aan het eind van de levenscyclus', mbo-voortbestaan kan al leen door bundeling van krachten: er zijn nu zes ROC's landmeetkunde met, afgezien van ROC Friese Poort, 0 tot 3 studenten per ROC. si1 an sin p.- 'wpm %jf. Si i S3 SÏ 'fm 'tm* ;lï '41 geo-info 2008-9

Geo-Info | 2008 | | pagina 14