IJkbasis Loenermark, van instrument tot monument (2) I Door de tijd ingehaald In verband met de aanwijzing door de gemeente Apeldoorn, op 14februari 2008, van de ijkbasis in de Loenermark als gemeentelijk monument werd in een eerdere bijdrage (Geo-lnfo 2008-7/8) aandacht besteed aan de planning en de aanleg. In dit artikel wordt aandacht gevraagd voor de rol van de basis daarna en voor de oorzaken waardoor hij geodetisch in onbruik raakte. Al in december 1957, dus kort na de meting van de ba sis door de Finse geodeten Kukkamaki en Honkasalo, beraadde de RCG zich over het beheer en het gebruik er van. De basis zou alleen voor bijzondere metingen mogen worden gebruikt en er moest rekening mee worden gehou den dat veelvuldig gebruik de handhaving van de behaalde nauwkeurigheid niet ten goede zou komen, een overwe ging die in 1960 zou leiden tot de inrichting van een afge leide basis voor praktisch gebruik, zoals voor de ijking van invardraden. In afwachting van een definitief reglement voor het gebruik van de basis kreeg de Bijhoudingsdienst der Rijksdriehoeksmeting (RD) van het Kadaster voorlopig het beheer, wat daadwerkelijke metingen betreft, in overleg met de RCG. In februari 1958 was de Dienst der Hydrografie met vier invarbanden de eerste klant, in dezelfde tijd dat Publieke Werken te Amsterdam met succes een beroep op de RCG deed om een invardraad te mogen ijken. Minder succesvol, was de Engelse dr. K.D. Froome, die voorjaar 1958 de Neder landse Landmeetkundige Federatie benaderde om de be- Bij de O-pijler van de invardraadbasis (situatie 2008). schikking te mogen krijgen over een op de basis geijkte meetband. Volgens de RCG was zulk gebruik van de ijkbasis niet voldoende wetenschappelijk. An ders lag dat met de ijking van de invar draden waarmee in 1960 de Duitse, 7,2 km lange, basis bij Meppen - net over de grens bij Emmen - werd hermeten en waarmee in 1965 langs de Afsluit dijk de lengte van een 24 km lange nieuwe basis voor het RD-net werd be paald, ter vervanging van de basis bij Stroe, op haar beurt in 1913 gemeten ter vervanging van de Duitse basis bij Bonn uit 1892. De basis Stroe tussen Amersfoort en Apeldoorn lag sinds jaar en dag onder de bestrating en het asfalt van de N344 en was daardoor ontoegankelijk geworden. De basisme ting langs de Afsluitdijk had plaats in het kader van een vernieuwing van het RD-net, gewenst in verband met de ver enigde Europese vereffening, RETrig (Réseau Européen de Triangulation). De basishermeting bij Meppen vormde een onderdeel van de Duitse bijdrage aan RETrig. Om, zoals vermeld, de ijking van de invardraden te vergemakkelijken was in 1960 op 4,5 m evenwijdig aan de primaire basis een 'invardraadbasis' aangelegd, met kleine betonnen pij lers op 0, 288 en 576 m voorzien van zogenaamde Jaderin-bouten als meet- GEO-INFO 2008-9

Geo-Info | 2008 | | pagina 16