m merken; daartussenin werden om de 24 m (de lengte van de draden) hou ten paaltjes geplaatst, waarin vóór de ijking de te gebruiken Jaderin-bouten konden worden geschroefd. In verband met de ijking van de invardraden voor de metingen op de Afsluitdijk werden deze paaltjes in 1964 vervangen door betonnen exemplaren met 'fittingen' voor Jaderin-bouten. De aanleg van de 'invardraadbasis' was gewenst, omdat - anders dan bijvoorbeeld bij de Numme- la-basis in Finland - de ondergrondse merken 'onder', in plaats van 'naast' de (primaire) pijlers waren aangebracht, hetgeen het praktisch gebruik van die vastleggingen bemoeilijkte. Ten behoeve van de ijking van EDM-ap- paratuur had de Onderafdeling der Ge odesie van de TH Delft najaar 1958 de 0-, 288- en 576-pijlers van de primaire basis van speciale boutjes voorzien en de Meetkundige Dienst van de Rijks waterstaat (MD) was kort daarna waar schijnlijk de eerste 'klant' die daarvan met zijn nieuwe Tellurometer gebruik maakte. Zoals in ons vorige artikel ver meld klopte dr. Froome van het NPL in 1967 bij de RCG aan met het idee zijn Mekometer III op de Loenermark-basis te beproeven. Bij die gelegenheid zou hij ook, onder veldomstandigheden, de lichtsnelheid in lucht bepalen, maar financiële overwegingen - de basis zou moeten worden uitgebreid met een extra pijler en Froome vroeg om personele hulp en andere facili teiten - stonden de uitvoering van de voor april 1970 geplande metingen in de weg. Froomes verzoek was wel een extra argument geweest om de basis in 1969 te laten hermeten. IJking van de elektro-optische afstandmeters die het Kadaster ten behoeve van de RD had aangeschaft, leidde in 1980 tot de defi nitieve overdracht van het beheer van de basis aan die dienst. De ijkbasis plaatste de directe omge ving in de Loenermark ook meer alge meen in de geodetische aandacht. Zo bood prof.ir. G.F. Witt (planologische geodesie), na overleg met de RCG en de gemeente Apeldoorn, de geodetische gemeenschap in 1966 voor de ijking van optische afstandmeters in de Loe nermark een proefveld waarvan de punten door voorwaartse insnijding waren bepaald vanuit de ijkbasis. Wel iswaar bepaalde de MD in 2002 nog de hoogte van zeven rond de basis Onbeschermde Jade- rinbout in de O-pijler van de invardraad basis (situatie 2008). geplaatste ondergrondse merken, maar omdat die na de Tweede Nauwkeurigheidswaterpassing van 1926-1940 wer den geplaatst, kunnen die merken, hoewel verankerd in een geologisch stabiel stuk Nederland, niet worden benut voor de borging van het NAP. Lengtemeting per seconde, het einde van de interferentiebases Nauwkeurige elektro-optische afstandmeting had anno 1980 in de geodesie de rol van de hoekmeting voor een be langrijk deel overgenomen. Dat was ook het geval bij de RD. EDM bepaalde inmiddels niet alleen de schaal van drie- hoeksnetten, maar oolc de vorm. Invardraden en -banden waren, mede door de omslachtigheid van het meten daar mee, in onbruik geraakt en de ijkbasis Loenermark diende alleen nog - overigens belangrijk genoeg - voor de ijking van de EDM-apparatuur, zoals Geodimeters in eigentijdse, voor veldgebruik ontworpen uitvoering. In de vorm van laseraf- standmeting had de EDM inmiddels ook haar intrede ge daan in de satellietgeodesie en daar in de wijdmazige ruim telijke driehoeksnetten de fotografische richtingsmeting verdrongen naar een rol waarbij die hoogstens nog diende voor de oriëntering. De EDM, hetzij in terrestrisch-land- meetkundige, hetzij in ruimtelijke satelliet-geodetische toepassing, steunde op de veronderstelde invariantie van de lichtsnelheid in vacuüm (c) als natuurconstante en het beschikbaar komen van transportabele en in het veld bruik bare frequentiestandaarden in de vorm van stabiele oscilla- toren. In het open veld was de lichtsnelheid wel niet precies gelijk aan c, maar afwijkingen daarvan als gevolg van het medium (refractie) konden gaandeweg beter worden gemo delleerd of geëlimineerd. Over 24 bijna rechte kilometers bood de Afsluitdijk tussen de Stevin- en Lorentz- sluizen een unieke gelegenheid voor een nieuwe schaalbepa- ling van het RD-net (bron: www.eendijk vaneendijk.nl) GEO-INFO 2008-9

Geo-Info | 2008 | | pagina 17