Een aangepaste functie voor de ijkbasis Zoals opgemerkt werd het einde van het functionele bestaan van de Vaisala- ijkbases ingeluid door de metrologi- sche overstap van de definitie van de meter als veelvoud van een golflengte (van licht) uit de tijd van Vaisala, naar de door licht afgelegde weg per een heid van tijd, mogelijk geworden door de ontwikkelingen in de tijdmeting. Natuurlijk was het niet de in 1983 ge maakte afspraak tot herdefinitie, maar waren het de technische ontwikkelin gen die daaraan ten grondslag lagen die het lot van de ijkbases bezegelden; in Finland, Argentinië, Nederland, Duits land (bij München en Potsdam), Portu gal en elders, waaronder in Ohio, VS. Ook in de ruimtegeodesie - zoals bij lasermetingen naar satellieten en aan GPS - is afstandmeting gebaseerd op tijd- dan wel frequentiemeting. Het waren in feite de metingen in de ruimte die deze technische ontwik kelingen in een stroomversnelling brachten. Professor Y. Vaisala zelf had geholpen hiervoor de grondslag te leg gen. Met de allang vóór 1957 - naast 'de Loenermarlc' ook het jaar van de eerste kunstmaan - door hem beoefende me thode van 'stellaire triangulatie' - het ruimtelijk driehoelcsmeten met be hulp van hoge richtpunten, zoals bal lonnen en raketten - was hij, in 1946 vooruitblikkend naar het tijdperk van de 'small moons', één van de grondleg gers van de satellietgeodesie geweest. Vaisala leefde lang genoeg om getuige te zijn van de omslag die het gebruik van kunstmatige satellieten voor de geodesie teweeg bracht. GPS was er bij Controle van een tachymeter door me ting van de 0- naar de 24-meter pijler (bron: Afd. Ruimte lijke Informatie, ge meente Apeldoorn). zijn leven nog niet, maar met satelliet-laserafstandmeting (Satellite Laser Ranging: SLR) was rond 1970 al een dermate hoge precisie bereikt dat de lancering van geodetische satel lieten, die plaatsbepaling op aarde tot op enkele centime ters mogelijk moesten malcen, op de ruimtevaartagenda's stond. In de realisatie en handhaving van het in 1991 gede finieerde International Terrestrial Reference System (ITRS) speelde de beproefde SLR dadelijk een onmisbare rol bij de bepaling van de schaal. Met ITRS als grondslag voor het Eu ropean Terrestrial Reference System 1989 (ETRS89) speelt SLR daarin voor Europa dezelfde rol. Daar SLR-systemen hun inmiddels bereikte precisieniveau van 1:108, onafhankelijk van de Vaisala-bases, ontlenen aan de nauwkeurige 'timing' van de looptijden van licht, hebben de Vaisala-bases, gezien de in 1983 ingevoerde nieuwe definitie van de meter, in de realisatie van ITRS geen aanwijsbare functie. Nu bovendien voor de ijlcing van de terrestrische EDM-appa- ratuur geen beroep meer wordt gedaan op de Loenermark- basis, lijkt haar 'slechts' de functie van een monument te passen; een monument om voor Noordwest-Europa de her innering levend te houden aan de tijd toen voor een eendui dige mondiale geodetische maatvoering nog geen gebruik kon worden gemaakt van de banen van kunstmatige satel lieten. 'Lijkt', want in de Loenermarlc ligt met een bedoelde 1:107 buitenshuis het nauwkeurigst gemeten stukje Neder land. En - wie weet? - komt die kennis in de toekomst nog 24 m-paaltje van eens van pas. de invardraadbasis (situatie 2008). Bij de aanleg was ervan uitgegaan dat de basis zeker tot ver in de 21ste eeuw, misschien zelfs tot medio-22ste, dienstig zou zijn en prof. Honkasalo moet in 1970 de RCG hebben verbaasd met de afwijkende uitkomsten van zijn hermeting het jaar daarvóór (Geo-info 2008-7/8). Ervan uitgaande dat de commissie niet twijfelde aan het modelmatige inzicht en de meettechnische vaardigheden van de Finse collega's, stemde zij in met hun conclusie dat de basis in de afgelo pen 12 jaar 0,6 mm langer was geworden. In dat geval was dit wellicht aanleiding om op termijn de Finse experts nog eens uit te nodigen. Dat het daar niet meer van is gekomen zal mede toe te schrijven zijn aan de hoge verwachtingen die, te beginnen in de jaren '70, qua meetprecisie werden gekoesterd van nieuwe ruimtegeodetische technieken, zoals SLR. De eerste betrouwbare satellietgeodetische uit- GEO-INFO 2008-9

Geo-Info | 2008 | | pagina 19