Résumé de Bruijn, D.C., Enkele beschouwingen over het gebruik van de Tellurometer, K&L 76 (1960), p. 40-54. de Munck, J.C., Efemeridentijd, atoomtijd en universele tijd, K&L 81 (1965), p. 349-382. Witt, G.F., Een puntenveld in de 'Loenermark' ten behoeve van het ijken van optische afstandmeters, K&L 82 (1966), p. 98 101. Bakker, G., M. Haarsma, B.G.K. Krijger en J.C. de Munck, Measurement of the base and base extension net 'Afsluitdijk', publ. RCG, Delft 1972. de Koningh, T., IJkmeting van afstandmeters, Geodesia 1985, p. 238. Brouwer, F.J.J, en J. van Buren, Het RD-net in Europees verband, Geodesia 1985, p. 336-341. de Bruijne, A., J. van Buren, A. Kosters en H. van der Marei, De geodetische referentiestelsels van Nederland, publ. NCG nr. 43, Delft 2005. Jaarverslagen en archief NCG, Delft. Een voorafgaand artikel (Geo-Info 2008-7jS) behandelde de aanleg van de interferentie-ij kb asis Loenermark, in 1955-1957. De basis werd gebruikt voor de controle van invardraden en elektronische afstandmeters. Door de opkomst van de satellietgeodesie raakten invardraden bij geodetische driehoeksmeting in onbruik. De ont wikkeling van zeer stabiele oscilïatoren leidde tot een herdefinitie van de meter als lengtemaat. Dit had tot gevolg dat elektronische afstandmeters binnenshuis konden worden gecontroleerd en dat de ijkbasis omstreeks 2000 ook hiervoor niet meer nodig was. Bij de handhaving van de basis als Apeldoorns monument zal er echter voor worden gewaakt dat de vastleggingen niet worden verstoord. Op de Loenermark geijkte invardraden werden in 1965 gebruikt voor de meting, langs de Afsluitdijk, van een nieuwe lengtebasis voor het Nederlandse Rijksdriehoeksnet. Kritische analyse van de uitkomsten van die meting en van de toepassing daarvan geeft aan dat de methode-Vaisala in Nederland in onverwacht goede overeen stemming was met de latere uitkomsten via de satellietgeodesie. The previous article (Geo-Info 2008-7/8) described the construction of the interference base line Loenermark, in 1955-1957. The base line was used for checking geodetic invar wires and electronic distance meters (EDMs). With the introduction of satellite geodesy, invar wires and geodetic triangulation became obsolete. The development of very stable oscillators led to the redefinition of the meter as the standard of distance. As a consequence, EDMs could be checked in doors and the base line was not n ecessary for this purpose anymore from 2000 onwards. Maintaining the base line as a monument in Apeldoorn, it will be taken care of that its fixed points remain so. Invar wires calibrated at the Loenermark base line were used for measuring - along the Afsluitdijk - a new length base for the natio nal triangulation network,. Thorough analysis of the result of that measurement and its application revealed that in The Netherlands Vaisala's method was unexpectedly well aligned with the later re sults derived from satellite geodesy. Un article précédent (Geo-Info 2008 7/8) traita de l'établissement de la base d'interférométrie de Loenermark en 1955 1957. La base fut employée pour le controle des fils d'invar et de distomètres électmi- ques. Par le de'veloppement de la ge'ode'sie satellitaire l'emploi des fils en invar devint désuet. Le développement d'oscillateurs trés stables mena a la redefinition du metre unité. Ceci conduit d des mesures en labora- toire des distomètres et la base de calibrage devint ainsi inutile en 2000. Les fils en in var de Loenermark furent utilisés en 1965 pour la mesure de base le long du Afsluit dijk (Digue defermeture du Lac d'ljsel) de la nouvelle base géodésique néerlandaise. Une analyse critique des résultats de ces mesures démontre que la méthode Vaisala fut au Pays-Bas en accord avec les résultats ultéri- eurs de la géodésie satellitaire. OOK MD-GEBOUW VERDWENEN In 2003 verliet de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat (MD) het pand Kanaalweg 3b te Delft. (Tegelijk werd de naam MD veran derd in AGI en intussen werd dat weer DID.) In de voorzomer van 2008 is nu het pand Kanaalweg 3b met de grond ge lijk gemaakt. Het ging om een deel van het in 1956 onder regie van prof. dr.ir. Willem Schermerhorn gebouw de complex voor ITC, KLM Aerocarto en MD met onder andere stabiele vloeren voor fotogrammetrische instrumenten. Literatuur Samenvatting Ukbasis Loenermark, van instrument tot monument (2) Summary Calibration base line Loenermark, from instrument tot monu ment (2) Base de calibration Loenermark, de I'instrument au monument GEO-INFO 2008-9

Geo-Info | 2008 | | pagina 22