Verslag van de i6de LIBER Groupe des Cartothécai res Conferentie Europese kaartbeheerders kijken naar de toekomst vier mogelijke toekomstscenario's uitge werkt die op de laatste congresdag gepre senteerd zouden worden. De drijvende krachten die gesignaleerd werden wa ren enerzijds het spanningsveld tussen papieren kaarten en (digitale) geodata en anderzijds het spanningsveld tussen centralisatie en decentralisatie. De ochtendsessie van de tweede dag vond plaats op de Vrije Universiteit en was gewijd aan kaartgebruik in onder wijs. Drie onderwijsprojecten werden gepresenteerd. Een groot project om trent de 'Gough Map' waar allerlei digi tale toepassingen op deze middeleeuwse kaart van Groot-Brittannië werden uit gevoerd51, een mastercursus over de col lectie Bodel Nijenhuis en een project met een serie Bonnekaarten waarop de gebieden die onder de Natuurschoon- wet (1928) vielen waren ingetekend. De ze serie kaarten van heel Nederland zijn jaren geleden door een onderzoeker in een afvalcontainer gevonden en tot twee jaar geleden onder zijn bed bewaard! In het project zijn de gebieden op de kaar ten in een GIS verwerkt en geanalyseerd. Binnenkort zijn deze kaarten toeganke lijk via internet. 's Middags was er een postersessie annex kaartenmarkt in het nieuwe gebouw van de Bijzondere Collecties van de Uni versiteitsbibliotheek Amsterdam. Naast posters van verschillende projecten en nationale rapporten waren er kraampjes van diverse uitgeverijen, antiquariaten en GIS-bedrijven. Ook werden er rond leidingen door het nieuwe gebouw van de Bijzondere Collecties van de Univer siteit van Amsterdam gegeven en was er de mogelijkheid om de indrukwek kende, door Jan Werner samengestelde, tentoonstelling Atlas Maior - De wereld volgens Blaeu' te bekijken. De derde dag van de conferentie vond plaats in het nieuwe Forumgebouw van de Wageningen UR, waar ook de univer siteitsbibliotheek gevestigd is. In de och tendsessie stonden nieuwe methoden voor beschrijving en opslag van geogra fische en lcartografische data centraal. Eén van de sprekers, Marco van F.gmond (Universiteit Utrecht), ging in op het Van 1 tot en met 4 juli 2008 vond in Amsterdam de 16de conferentie plaats van de Groupe des Cartothécaires van LIBER, de Europese organisatie van onderzoeksbiblio-theken.1' Het centrale thema van de conferentie was de toekomst van de kaartenbibliotheek en de kaartbeheerder. Ferjan Orme- ling leidde de conferentie in met een op zijn afscheidsrede (als hoogleraar lcartografie in Utrecht) voortbordurende le zing, waarin hij de veranderende wereld van geo-införmatie schetste. Van kaartbeheerders verwacht hij dat zij in staat zijn om klanten te adviseren op het gebied van compleetheid, ac tualiteit, nauwkeurigheid en metadata van kaarten. In een di gitale wereld moeten zij meer en meer op de hoogte zijn van wat er via internet toegankelijk is en moeten zij met geografi sche informatiesystemen kunnen werken. De tweede spreker op de eerste ochtend in het Stadsarchief Amsterdam was Peter Korsgaard van de Deense topografische dienst en kadaster, die volledig digitaal werken en geen papieren kaarten meer pro duceren. Oude edities van kadastrale kaarten zijn op internet toegankelijk gemaakt.2' Christopher Fleet (National Library of Scotland) presenteerde een mooie techniek van digitale in dexkaarten voor kaartseries3' en schetste een toekomst waarin het web het enige communicatiekanaal voor kaartbeheerders wordt. Arnold Bregt (Wageningen UR) besloot het ochtendge deelte en ook hij schetste een digitale toekomst. Als belang rijkste ontwikkelingen onderscheidde hij de virtualisering van het kaartbeheerdersberoep, een verschuiving van digitale data en projecten naar een digitale infrastructuur, waarbij hij van mening was dat kaartencollecties deel moeten gaan uitmaken van de Europese SDI (Spatial Data Infrastructure) Inspire, een ontwikkeling van schaarse naar ambigue ruimtelijke gegevens en een verschuiving van onderzoek naar kaarten naar onder zoek mèt kaarten. Als voorbeeld noemde hij het Nederlandse project 'Venster op de Vecht'.4' Nu het toekomstbeeld van de digitale kaartenzaal was geschetst was het tijd voor discus sie. In een workshop, een novum bij deze conferentie, werden Groepsfoto van de Europese kaart beheerders in het Stadsarchief Amsterdam. Martijn Storms ".onservator kaar ten en atlassen van de Universi teitsbibliotheek Leiden 1) liber.gdc.2008.googlepages.com: Op deze website zijn ondermeer de nationale rapporten van de deelnemende Europese landen te lezen. 2) arkiv.kms.dk/mpn 3) www.nls.uk/maps 4) www.vensteropdcvecht.nl 5) 143.1.17.30.60/website/GoughMap/viewer.htm GEO-INFO 2008-9

Geo-Info | 2008 | | pagina 34