mLIBER elkaar kan brengen. Op Europees niveau spelen eContentplus (programma voor het verbeteren van de toegankelijkheid van digitale content in Europa) en Inspi re (Infrastructuur van ruimtelijke infor matie in Europa) een stimulerende rol. AMSTERDAM Het verwachte toekomstscenario van kaartbeherend Europa neigt naar een centralere rol van digitale geografische (kaart)bestanden en naar decentralisa tie. In de praktijk zal de toekomst van het kaartbeheer echter altijd een combi natie van papier en digitaal enerzijds en centrale en decentrale aspecten ander zijds zijn. Literatuur Fleet, C. (2006), 'Locating trees in the Caledonian forest': A critical assessment of methods for presenting series map ping over the web. e-Perimetron 1-2, p. 99-112. Korsgaard, P. (2006), Kort som kilde. En handbag om historiske kort og deres anvendelse. Kobenhavn, Dansk His- torisk Faellesrdd (DHF) Sammen- slutningen af Lokalarkiver (SLA). Millea, N. (2007), The Gough map. The earliest road map of Great Britain? Ox ford, Bodleian Library. Ormeling, F.J. (2008), Van Ortelius naar OpenStreetMap. Transformatie van de kaart tot multifunctionele wegwijzer. Utrecht, Universiteit Utrecht. Storms, M. (2008), De verzamelingen van Bodel Nijenhuis. Kaarten, portret ten en boeken van een pionier in de historische cartografie. Leiden, Uni versiteitsbibliotheek Leiden. De presentatie van de tweejaarlijkse National Progress Reports in de vorm van mini-posters was een groot succes. werd geconstateerd dat mensen nog altijd de originelen wil len zien, nog los van het feit dat het raadplegen van origineel materiaal voor bepaalde typen onderzoek onmisbaar is. Naast het verschijnen van digitale kaartproducten zijn er overal grote digitaliseringsprojecten van de papieren kaarten- collecties gaande. Opmerkelijk genoeg blijkt daarbij vooral veel aandacht te zijn voor het digitaliseren van (topografi sche) kaartseries. Het ontsluiten van gedigitaliseerde kaarten gebeurt op allerlei verschillende manieren waarbij de kaart- beheerder meestal gebonden is aan de software die in zijn of haar eigen instelling gebruikt wordt. Dit belemmert de samenwerking op dit gebied, die echter wel mogelijk is via harvesting technieken, die data uit verschillende servers bij De Kaartenzaal van de Bijzondere Collectie van UvA was het toneel van presentaties, demon straties en discussie daarover. Conclusie De conferentie ging vooral over digitale kaarten en meer nog over hoe om te gaan met het beheren van 'digital born' geo- data. In de toekomst krijgen kaartbeheerders meer een rol als informatiemanager van geografische informatie die meer en meer digitaal wordt aangeboden. Deze rol zullen zij zelf op moeten eisen omdat de geodata steeds vaker direct van de dataleverancier naar de eindgebruiker gaat. De meerwaarde van de kaartbeheerder moet liggen in zijn kennis van de kwa liteit van de geografische informatie. De kaartbeheerder kan een rol spelen in het onderwijs over het gebruik van kaarten en geodata en onderzoek mét kaarten. Het grootste probleem waar het kaartbeheer op dit moment mee te maken heeft is de conservering van (oudere versies van) de 'vluchtige' digi tale kaartbestanden, omdat de kaartproducenten deze bestan den doorgaans niet zelf archiveren, In Nederland lijkt DANS (Digital Archiving and Networked Services) de aangewezen organisatie om een coördinerende rol te spelen in een over koepelende ruimtelijke data infrastructuur. Een detail uit een van de privécol- lecties 'Kaarten op kaarten' getoond in het Stadsarchief Amsterdam. rHIB IS AMSTERDAM CEO-INFO 2008-9

Geo-Info | 2008 | | pagina 36