name bij de ontwikkeling van vraaggestuurde services zal het primaat bij het bedrijfsleven liggen. State-of-the-art technologie faciliteert tenslotte de uitwisse ling en het gebruik van gegevens en diensten, waarbij onder scheid gemaakt is tussen de benodigde technologie binnen de overheid (extranet) en de technologie om gegevens en dien sten publiek toegankelijk te maken via het internet. Voor een kwalitatief hoogwaardige en duurzaam veranker de GIDEON is verder een beleidsmatig, organisatorisch en wettelijk kader noodzakelijk. Daarnaast moeten afspraken over standaardisatie worden gemaakt en nageleefd om de uitwisselbaarheid van gegevens te garanderen. Om van GI DEON een veelgebruikte operationele voorziening te maken zal bovendien speciale aandacht aan communicatie moeten worden gegeven. De uitvoering van GIDEON in de komende jaren Er ligt voor GIDEON niet een alomvattend masterplan, een blauwdruk of een dichtgetimmerde dienstregeling lclaar. De complexiteit van belangen, de diversiteit aan gebruiksmoge lijkheden en de veelheid van betrokken partijen is zo groot dat dit niet mogelijk (en zelfs onwenselijk) is. GIDEON zal worden gerealiseerd via een incrementele aanpak waarbij stap voor stap wordt (voort-)gebouwd aan de infrastructuur en geleerd wordt van de tussentijds geboekte resultaten. Dit impliceert echter geenszins een bepaalde mate van vrijblijvendheid. Inte gendeel, het beoogde eindresultaat is duidelijk en concreet. In zeven implementatiestrategieën werken steeds verschillende (combina ties van) partijen samen aan de uitvoe ring van een onderdeel van GIDEON. Samen leiden deze strategieën naar de daadwerkelijke realisatie van een geo- basisvoorziening voor Nederland. De strategieën zijn (fig. 3): 1. geo-informatie een volwaardige plek geven binnen de e-dienstverlening; 2. gebruik van bestaande vier geo- basisregistraties stimuleren en het instellen van twee nieuwe geo-basisregistraties (GBKN en BRON, de Basisre gistratie Ondergrond Nederland); 3. INSPIRE-richtlijn in de Nederlandse wetgeving veranke ren en duurzaam implementeren; 4. optimalisatie van het brede aanbod van geo-informatie door de totstandkoming van een overheidsbrede geo- informatievoorziening, onder andere door geografische gegevens te standaardiseren, een infrastructuur in te richten en samenwerking bij het beheer; 5. gebruik stimuleren van geo-informatie, o.a. in een aantal beleids- en uitvoeringsketens van de overheid, zoals vei ligheid, duurzame leefomgeving, mobiliteit en gebieds- ontwikkeling; hetzelfde geldt ook voor ketens waarin consumenten en/of bedrijven centraal staan; 6. een gunstig klimaat scheppen voor het toevoegen van economische waarde aan beschikbare publieke geo-infor matie; 7. het bevorderen van samenwerking op het gebied van kennis, innovatie en educatie ten behoeve van de perma nente ontwikkeling en vernieuwing van de basisvoorzie ning geo-informatie Nederland. Fig. 3. De zeven implementatie strategieën uit de nota GIDEON. Inbedding geo in e-dienstverlening De afgelopen jaren heeft de overheid grote vooruitgang geboekt op het ter rein van de elektronische dienstverle ning. GIDEON wil deze dienstverlening verder verrijken door geo-informatie in 2011 een volwaardige plek binnen de e-dienstverlening te geven. Dit doel wordt onder andere bereikt door de samenhang van het stelsel van geo- basisregistraties te bewaken en het overleg tussen GI-beraad en de Regie groep Dienstverlening en e-overheid over de toepassing van geo-informatie voort te zetten. Op uitvoerend niveau zal worden bevorderd dat de (onder de vlag van het ICTU opererende) EGEM- i-teams die de aanpak van e-dienst verlening bij gemeenten faciliteren ook actief aandacht besteden aan de meerwaarde die geo-informatie hier bij kan bieden. Concrete voorbeelden van geïntegreerde geo-diensten zijn geografisch zoeken op overheid.nl, locatiegebonden (overheidsinforma tie op de persoonlijke internetpagina van burgers op mijnoverheid.nl en de omgevingsvergunning. Bij de ont wikkeling van diensten vormen de behoeften van burgers, bedrijven en overheden het uitgangspunt. Wettelijke geo-basisregistraties De geo-basisregistraties Kadaster en Topografie, Adressen en Gebouwen kunnen inmiddels bekend veronder steld worden. De realisatie van deze eerste geo-basisregistraties is onlangs afgerond of bevindt zich in een verge vorderd stadium. De komende tijd zal de nadruk komen te liggen op het sti muleren van het gebruik van de regi straties. Alleen dan kan de belofte van betere dienstverlening, verlaging van administratieve lasten en efficiëntere bedrijfsprocessen binnen de overheid worden waargemaakt. GIDEON streeft ernaar de financiële drempel voor het gebruik van de basisregistraties zo laag mogelijk te houden door waar moge lijk tarieffinanciering deels te vervan gen door centrale budgetfinanciering. Afhankelijk van de politieke besluit vorming zal in de komende jaren ook een aanvang worden gemaakt met de basisregistraties Grootschalige Ba- siskaart Nederland (GBKN) en Onder grond (BRON). implementatie INSPIRE De Europese kaderrichtlijn INSPIRE (In frastructure for Spatial Information in Inbedding geo in E-dienstver!ening Wettelijke basisregistratie geo iNSPIRE-implementatiein Nederland Optimalisatie aanbod geo informatie en -diensten Ketensamenwerking (toepassing geo-informatie) Waardecreatie (geo-informatie voor bedrijfsleven) Kennis, innovatie en educatie GEO-INFO 2008-9

Geo-Info | 2008 | | pagina 8