Fig. 4. Een voorbeeld van geovisua1 ana lytics: a) Kaart en grafiek van de loop; b) situatie 1; c) situatie 2. curve in de meeste gevallen de snelheidscurve volgt. De figuur representeert een momentopname van de analyse. In praktijk gaat het om een interactief en iteratief proces waarin de analist in meerdere windows tegelijkertijd actief is. Bij de bestudering van de grafiek trokken de dipjes in de snelheidscurve de aandacht. De vraag is waarom stopt de loper? En gaat de hartslag in die situaties inderdaad altijd naar beneden? Van een dergelijke situatie is figuur 4 [1 een voorbeeld. Maar er is ook een situatie zichtbaar waarbij de snelheid daalt en de hartslag juist omhoog gaat ([2] in figuur 4). Om situatie [1] te kunnen verklaren wordt de kaart er bij gehaald. Hier uit blijkt dat de positie van de neerwaartse curven in de grafiek overeenkomt met kruispunten in de kaart. De loper kijkt goed uit bij het oversteken. De verklaring van situatie [2] is heel wat lastiger. De kaart biedt niet echt uitkomst. De situatie doet zich niet voor bij een kruispunt en het lijkt erop dat de loper wat heen en weer heeft gedrenteld. Hier is extra informatie nodig en worden de loopgewoontes van de loper verder bekeken (kennis uit andere disciplines). Het blijkt dat deze altijd loopt met z'n hond, een Drentsche Pa trijs. Dit is een jachthond. En navraag bij de loper leerde dat deze zo mogelijk los loopt en in situatie [2] in plaats van de baas een konijn volgde. Het tot de orde roepen van de hond veroorzaakte de verhoogde hartslag. Het voorbeeld van de hardloper en z'n hond is een zeer sim pele illustratie, zeker omdat het maar om een kleine gege- vensset gaat. Wel is het zo dat het deels om onduidelijke en onvolledige informatie gaat zoals het niet bekend zijn van het meelopen van een hond met een bepaald gedrag. Hier door moet de analist andere bronnen aanboren waardoor het patroon uiteindelijk wel te verklaren is. Niet vergeten moet worden dat de grafiek van nature ook meetfouten van de GPS en hartslagmeter bevat. Dit resulteert in allerlei pie ken en dalen in de curven Conclusies Ook in een steeds complexere wereld blijft de kaart een belangrijke rol spe len als het gaat om het begrijpen van ruimtelijke patronen. Wel is de trend zichtbaar dat de kaart steeds meer een - integraal - onderdeel wordt van een groter geheel. Om met figuur 2 te spre ken, van zelfstandig medium om in formatie te presenteren tot een van de grafische representaties in een redena tieproces. Dit is in lijn met de toene mende multidisciplinaire aanpak van grote (geo)problemen. Het zal in de toekomst blijken hoe de kaart reageert op verder gaande ontwikkelingen rond Web2.0. Dat de kaart hierdoor andere gedaantes kan aannemen dan tot nu toe lijkt onvermijdelijk en of dit bin nen de huidige theoretische kaders past is ook nog afwachten. Van belang is dat de kaart - in een dynamische en interactieve omgeving - antwoord kan geven op geografische georiënteerde vragen. Het uiterlijk van kaart dient zich hierbij zo aan te passen dat een helder antwoord het resultaat is. Literatuur Andrienko, G., N. Andrienko, et al. (2007). Visual Analytics for Spatial Decision Support: Setting the Research Agenda." International Journal of Geographic Information Science 21(8): 839 - 857. Bruin, E. d. (2008). Het einde van de wetenschap theorie - De wetenschap ver andert radicaal, stelt Chris Anderson. NRC Handelsblad. Rotterdam, PCM. Clark, J. (2008). "The New Carto graphers What does it mean to map everything all the time?" In these times Retrieved 20 Augustus, 2008, from www.inthesetimes.com/arti- cle/3524/the_new_cartographers. Dykes, J., A. M. MacEachren, et al., Eds. (2005). Exploring geovisualiza- tion. Amsterdam, Elsevier. Ormeling, F. J. and M. J. Kraak (2008). "Maps As Predictive Tools - Mind The Gap." Cartographica 43(3): 125-130. Shneiderman, B. (1996). The eyes ha ve it: A task by data type taxonomy for information visualization. Proceedings IEEE Symposiumon Visual Languages, Boulder, Colorado. IEEE Computer society. Thomas, J. J. andC. A. Cook, Eds. (2005). Illuminating the Path: The 7fl0m GPS Mop Detail 08/04/2008 11:69:32 08/04/2008 11:69:32 08/04/2006 11:58:32 GEO-INFO 2008-10

Geo-Info | 2008 | | pagina 10