Verslag seminar NedGEOS (RGI404) 'Think outside the (geo)box!' Links èn rechts ingehaald? Autodidact Ruppert Niet-probleemgedreven Betty Bonn: computerspelletjes en -kunst. In het Ruppertgebouw op de Utrechtse Uithof werd op 18 September 2008 een RGI-seminar gehouden onder de titel 'Think out of the (geo)box! - Is de geo-sector klaar voor de toekomst?'. Het initiatief was van het RGI404-NedGEOS-con- sortium, een samenwerking tussen universiteiten, kennis instituten en GeoBusiness Nederland. De laatste organisatie verzorgde de uitvoering en de website www.geobusiness.nl geeft ook achteraf meer informatie. De dag begon met voor de geo-sector prikkelende presentaties, terwijl na de lunch de opinie van het publiek werd gepeild. Prof.dr. Menno Jan Kraak (ITC) legde als dagvoorzitter en penvoerder van het project het acroniem NedGEOS uit: Ne derlandse geo-informatie onderzoeksinfrastructuur. Het doel van het project is dubbel: naast een duurzame onder zoeksinfrastructuur voor geo-informatie en aardobserva tie zelf gaat het ook om inbedding van het geo-onderzoek in de formele NWO-structuur. Kraak meldde tevens dat de ideeën voor de dag 'niet de standaard-regeltjes uit het vak gebied waren'. De vragende titel voor zijn lezing was vol gens het programma 'Worden we rechts ingehaald?'. Het werd op de dag zelf alarmerender: 'Worden we links èn rechts ingehaald?'. Het actieplan van het project inventa riseert de bestaande en geeft een aanzet voor de toekom stige onderzoeksinfrastructuur. 'We moeten uitkijken dat we niet wéér worden ingehaald, zoals Google Earth deed. Als dat nog een paar keer gebeurt, waar blijven we dan als geo-gemeenschap?', aldus zijn hartelcreet. Een on-line enquete onder de genodigden maakt deel uit van het ac tieplan. ('Als u een link naar surveymonkey ontvangt is dat geen spam.Verder zag Kraak allemaal krachtenbun delingen en fusies in het werkveld en hij noemde GeoBusi ness tot GIN concreet. De historische ontwikkelingen zag hij in drie fasen voltrokken. Fase 1 was naar analogie van Henri Ford over auto's: 'je kon elke kaart krijgen als hij maar 1:50.000 was.' Fase 2 met Google was geo-informatie voor iedereen. Fase 3 is geo-informatie door iedereen, bij voorbeeld met You Tube. 'Het woord privacy is er voor een bepaalde generatie niet meer', wist Kraak als vader van multi tasking kids ook. Hij zag twee werelden: die van de formele geo-informatie infrastructuur en de informele van het containerbegrip Web 2.0. Bevat de laatste een niet- Het seminar voor de wetenschappelijke geo-onderzoeksagenda werd gehouden in het Ruppertgebouw met bij de koffieruimte ook de portretbuste Van de naamgever. Marinus Ruppert (1911-1992) was een CNV-voorman die opklom van tuindersknecht ot onderkoning (vice-president van de Raad van State). De ARP-politicus was een autodidact die in 1970 van de VU wel een eredoctoraat in de rechtsgeleerdheid kreeg. Het Ruppert gebouw (1962) is het eerste academische gebouw in De Uithof. Ruppert was ook lid van het College van Curatoren van de Rijksuniversiteit Utrecht en als bouwcurator belast met de ontwikkeling van De Uithof. homogeen allegaartje, de Open Street community gaf hem bijvoorbeeld toch soms voetpaden die hij miste in de Google Maps-omgeving. Betty Bonn (Waag Society) had als programmatitel voor haar lezing 'De impact van (geo)ICT op maatschap pelijk gedrag', maar koos op de dag zelf voor 'Zet jezelf op de kaart'. Ze omschreef haar Amsterdamse werk gever (ca. 45 fte) als een avantgardis- tische denktank, maar had als senior projectmanager toch een normale functienaam. Een van de ateliers daar is 'locative' en dat betreft vooral het sporen achterlaten met mobiele te- loontjes. Ze somde projecten op als Amsterdam Real Time uit 2002: een vrouw zette door de juiste route te lopen de contouren van haar zoon in de plattegrond van Amsterdam en dat was kunst. In The Space between 2006-2007 werd in een kamer een le vend electronisch tapijtje gelegd met de patronen van mensen die buiten liepen. Het project Frequentie 1550 zorgde er voor dat leerlingen dankzij technologie, geschiedenis beter be grepen dan uit boeken. Een proef van het Montessorilyceum ermee haalde het NOS-journaal en met dit geschie denisspelletje werd de Zilveren Spin Award gewonnen. Mobile Match 2007 2008 gaf mobiele spelvormen voor GEO-INFO 2008-10

Geo-Info | 2008 | | pagina 14