Onderzoeksagenda Publieksopinies Opgave voor dit RGI-seminar was gratis en voor de organisatie was de mailinglist van RCI benut. Dat leidde tot circa honderd aan meldingen. Zestig personen speldden op de morgen van dé dag zelve hun badge op. Na de lunch konden er maar 47 stemkastjes worden uitgereikt en het aantal presenten na de theepauze was nog iets minder. Ze ker die konden met positief resultaat meer worden gewogen dan geteld.... 'Gevolgen voor de onderzoeksagenda voor de komende jaren'; dat was de titel van de slottoespraak van Kraak. Hij was tevreden dat er in de discus sies bij het stemmen zelfs emoties voorkwamen en verklaarde achteraf dat 'het domheidsgehalte van de vra gen met opzet was om te prikkelen'. Inzake de geo-onderzoeksinfrastruc- tuur zag hij de versnippering als een probleem. Daardoor is er minder kans op subsidie-succes en wordt de sector niet als een geheel gezien. Hij memoreerde het aflopende RGI, Gi deon met alleen maar achterin een beetje over kennis en het komende Nederland Geoland met proeftuinen en thema's. In het laatstgenoemde impulsprogramma (met nog ver hoopte subsidies) wordt de scope ver legd naar een praktijk van toepassen. Professor Kraak: 'RGI was al niet een wetenschappelijk programma - wel een verrijkende samenwerking - en als het nu in Geoland nog meer naar het toepassen gaat: waar blijft dan de wetenschap?' In december komt vol gens hem de onderzoeksagenda van NedGEOS klaar. Hij zag al wel trends van een groeiende kloof tussen de mogelijkheden en theorievorming, van technologie als blijvende drijf veer en een steeds belangrijker wor den van de gebruiker. 'De trend in Nederland Geoland is van introvert naar extravert', zo vatte hij samen naar aanleiding van een enkele da gen eerder gehouden gecombineerde vergadering van de RGI-adviesraden over dit onderwerp. (Met een andere pet op mocht ik daar ook aan deel nemen en ik kon dat alleen maar be amen. Gebruikers van geo-informatie worden in Geoland wel tot het 'eigen volk' gerekend, AdB.) CEO-INFO 2008-10 feesten van herkenning op met one liners als 'kennis laat zich niet fuseren'. Geïllustreerd werd aan de hand van de Münchhausenbeweging in Rotterdam dat na mislukte procesverbeteringen voor verslaafden de mens en vraag centraal moesten worden gesteld. Voor het freeriderspro- bleem in netwerken ging hij bij Westlandse tuinders in de leer: daar wordt bijgehouden wie bij wie in de kas is geweest en gezegd: 'Hij komt niet meer bij mij voor ik bij hem ben geweest!' In zijn slotconclusies hoopte Laarakker op het borgen van de samenwerkinsgcompetenties van RGI, die duurzamer kunnen zijn dan technischer zaken. Ook deed hij een beroep op de geosector om interessanter te zijn voor andere disciplines. Publiek in Blauwe zaal Ruppertge- bouw. Na de lunchpauze stond de opinie van het publiek op de agenda. Daar waren keuzevragen voor opgesteld en stem kastjes voor gehuurd. Spelleider was prof.dr. Henk Schol ten (VU/Geodan). 'Er is toch wel een soort urgentie van wat ons overkomt', zo startte hij zijn inleidend woordje. Een geo-gerefereerd 3D-filmpje van internet ging vergezeld van opmerkingen als: 'Je komt op ons vakgebied dingen tegen waar we geen boek over geschreven hebben' en: 'Het deugt niet, maar het wordt benut'. Bij het stemmen over de vragen en dilemma's viel bijvoorbeeld op dat iemand die de sector niet teveel naar binnengekeerd voor innovatie vond, wel vond dat dat ligt aan de overheidsopdrachtgevers (en dus niet aan haarzelf of haar bedrijf). Wel 12 van de 47 stem mers waren het er niet mee eens dat GI onderdeel wordt van ICT, maar stelden bewust dat het omgekeerde het geval was! 'Wat is nou dat geo-domein, is het niet een ballon die geweldig opge pompt wordt?', aldus een reactie van een andere prominent. In veel vragen kwamen de voornaamwoorden 'wij' en 'ons' voor en dat leek sommigen onjuist: de meeste aanwezigen waren GeoBusiness-participanten en daar kwamen ook 'nieuwe bedrijven en niet-geodeten binnen'. De laatste vraag was of de dag nieuwe inzichten over de geosector en de eigen rol daarin ople verde. De score was: 23x ja, 20x nee en 1 stem 'invalid'.... Spelleider Henk Scholten: '...soort urgentie wat ons overkomt.'

Geo-Info | 2008 | | pagina 16