384 meenten wordt TOPIONL weinig gebruikt. Er ontbreekt im mers veel wat binnen een gemeente nodig is, denk maar aan straatnamen. De actualiteit moet nog verder omhoog. Hiertoe wordt ge werkt aan een verbetering van de signalering van mutaties. Ook hier kun je veel van elkaar leren. Verder heeft het geza menlijk aanbesteden van de luchtfotogrammetrie de aan dacht. Het landelijk aanbesteden van luchtfotogrammetrie is vermoedelijk de komende jaren een utopie. Welk bedrijf is in staat om, tijdens de schaarse dagen waarop in Neder land kan worden gevlogen, zo'n groot gebied te vliegen? Verder zal de invoering van de wet-WION voor de kabel- en leidingregistratie nog voor de nodige uitdagingen zorg dra gen. Kortom, er is nog veel te doen. De TPG groep, samen met Martin Peers- mann van het LSV. Problemen/wensen? Uiteraard voorziet de TPG ook nog de nodige problemen. Zo zijn er binnenkort wel een aantal basisregistraties operati oneel maar de relatie tussen de basisregistraties ofwel het stelsel van basisregistraties krijgt wei nig aandacht. Zo wordt bijvoorbeeld voor een bouwaanvraag een andere oppervlakte gevraagd dan in de BAG is opgenomen. Dat is dan nog maar een voorbeeld van verschillen in definitie die binnen één ministerie worden ge hanteerd en zo zijn er talloze. Een vol gend probleem is de financiering van de basisregistraties. De TPG is voorstan dervan uitsluitend verstrekkingkosten. Dit om het gebruik zo breed mogelijk te maken. Maar dan moeten de kosten voor beheer wel op een andere manier worden gedekt. Tenslotte is de personeelsvoorziening een groot probleem. Het is erg moei lijk om voldoende gekwalificeerd per soneel te krijgen en te houden. Binnen de TPG-gemeenten wordt actief meege werkt aan initiatieven als de Geoweelc om scholieren kennis te laten maken met het vak. De oplossing voor dit vraagstuk is nog niet in zicht. Hopelijk krijgt de jeugd van nu, die zo bezig is met computerspelletjes, waarin geo- informatie wordt gebruikt, eindelijk interesse in ons mooie vak. Albert sluit af met 'gemeenten hebben elkaar hard nodig om samen de proble men van de komende tijd aan te kun nen' en dat doen ze in Zuid-Holland. Litteratuur Hadziavdic, E. en D. Krijtenburg, Informatiemodel geo-informatie, Geo-Info 2007-1, p. 4-7. Hadziavdic, E. en D. Krijtenburg, Informatiemodel geografie (IMGeo), Geo-Info 2008-2 p. 72-73. GRAFSTEEN SNELLIUS VAN Z'N PLAATS (2) 'Om alle ca. 900 zerken na de restauratie weer op de juis te plek te kunnen leggen, werd hun locatie vastgelegd door middel van lasertechnologie. Dit staaltje van mo derne meetkunde zou zeker de belangstelling hebben gewekt van een van de geleerden die in de Pieterskerk een laatste rustplaats hebben gekregen: Willebrord Snel van Royen, beter bekend als Snellius, wis- en natuurkun dige en astronoom (1580-1626). Hij bedacht in 1615 een nieuwe methode om de straal van de aarde te bepalen door middel van triangulatie (driehoeksmeting). Hij zou ongetwijfeld gefascineerd zijn geweest als hij had gezien hoe ingenieurs met laser de juiste plaats van zijn zerk bepaalden.' Uit: Vriendenbericht Stichting Vrienden van de Pieterskerk, augustus 2008 PS. In Geo-info 2008-4 (p. 138) werd al een parel opgenomen over het tijdelijk van zijn plaats halen van de grafsteen van Snellius bij vloerherstel in de Leidse Pieterskerk. Dit bleef dus niet het enige blad dat bij alle honderden zerken daar exclusief over deze ene schreef. tsi GEO-INFO 2008-10

Geo-Info | 2008 | | pagina 26