Geld Informatie Systeem Geo-Info in Bedrijf Als leveranciers van GIS-oplossingen weten we natuurlijk alles over geld. Enerzijds denk ik wel eens: we weten meer over de financiële administratie dan over een netwerkadministratie. Niettemin zal het iedere lezer duide lijk zijn dat er zonder een gezonde bedrijfsvoering geen product of dienst meer zal bestaan. Onze klanten weten namelijk ook alles over geld. Die kiezen de gunstigste oplossing. Goed, daarin wordt kwaliteit wel meegewogen, maar die getallen hè, die doen hun on stuitbare werk. En daarin is het soms: 'Mundus vult decipi, ergo decipiatur'. 'Amerikanen zijn dom' zei Mr Harper, met wie ik afgelopen week in de trein uit Bremen zat. Mr Harper is zelf een Amerikaan, die aldaar ondersteund door tv-reclame, schoonmaakmidde len verkoopt die hier voor de helft van de prijs in de supermarkt liggen. Maar zijn 'wij' Europeanen beter? Ik denk het niet. Veel vind ik hier ook vreemd. Uit oogpunt van 'transparan tie van de markt' hebben we ooit be sloten om bij de toelevering van 'ener gie' de 'infrastructuur' te scheiden van de 'levering'. Verstandig? Het eerste wat in mij opkomt is: moeten we zo nodig Amerikaans doen? Ten tweede: ik weet niet of de duurzaamheid van zowel de infrastructuur als onze mon diale hulpbronnen hiermee gediend is. Vervolgens blijkt dat de stadsverwar- mingsnetten weer niet meedoen met 'infrastructuur' en moeten verhuizen naar 'levering': inderdaad, inclusief hun IT-spullenboel en natuurlijk het GIS-systeem. Dat wil zeggen: weg van waar het allemaal goed draaide, naar alles opnieuw kopen en installeren. Natuurlijk spinnen de GIS-leveranciers daar garen bij. Maar het nieuwe onder komen past niet zo lekker. Daar we ten ze namelijk alles van geld maar weinig van GIS! Opnieuw uitvinden en bevechten dan maar: offertes, politiek, prijzen vergelijken. Leveranciers op winden en blij of verdrietig maken. Nu zitten onze stadsveiwarmingsnetbe- heerders - vooral omdat ze onderdeel van 'levering' zijn - er natuurlijk heel warmpjes bij, dus: waar hebben ze het over? Zo niet de universiteit van Bremen. Die is weliswaar voor hun energievoorzie ning geheel zelfvoorzienend, maar het GIS moet er wel 'bijbetaald* worden. Dat is natuurlijk duur. Voor zo'n klein netje. En voor zo'n klein landje: Het 'Land Bremen' is het kleinste maar ook het armste van Duitsland en toevallig betaalt 'het land' de universiteit. Wij zijn er als leveranciers als de kippen bij om te vertellen dat één kabel- of leidingbreuk duurder is dan een heel GIS-systeem, maar zo werkt het niet. Dat GIS-systeem moet er gewoon nog bij. Er is niet aan gedacht. Het potje is op. Zit dat er dan niet bij? Moet dat dan zo moeilijk? Of wat ook. Ook in de telecominduslrie waar jaarlijks we reldwijd US$ 1500 miljard (nee, geen type- of spellingsfout) wordt omgezet, geeft men minder dan één procent aan IT-investeringen uit en daarvan is dan nog weer een minimaal gedeelte GIS. Terwijl zonder netwerk er geen tele foon is. En zonder GIS er geen netwerk is. Er zijn twee waarheden. 1. Ja dat is waar. 2. Meer willen ze er niet voor uit geven. Gelukkig blijft er nog een hoop geld te verdienen. Het beste is als er een nieu we wet in de maak is, dat weet iedere leverancier. En daar kunnen we wat van hier. Binnenkort (dit decennium) weten we daardoor waar alle leidingen liggen in heel Nederland. Dankzij ons Geld Informatie Systeem. Ben ik tegen de WION? In het geheel niet. Het lijkt me heel nuttig. Het voelt gewoon wat onwennig dat er een wet voor nodig is om te regelen wat mij vanzelfspre kend lijkt. Het omgekeerd evenredige gevoel krijg ik als ik zo'n gouden tem pel van een energiebedrijf binnenloop. U kent het wel. Hetzelfde als bij ban ken en verzekeringsbedrijven. Je denkt toch even: 'dat is mijn geld'. Ja, dat is ook zo. Die 'Uni Bremen', die zou ik ons Geld Informatie Systeem wel voor niets willen geven. Een energiebedrijf roept het omgekeerde bij me op. Nu maar hopen dat de energiebelasting van 44% op mijn energierekening goed besteed wordt. Door nadenkende, goed opgeleide politici. Freek Boersma, Business Consultant bij Bentley Systems GEO-INFO 2008-10

Geo-Info | 2008 | | pagina 27