Op de Grens Uit de Overijsselse Grenspalen Verzamelaars Clu Voor de lezer van dit blad zal het geen nieuws zijn maar de gemiddelde Nederlander staat er niet bij stil hoeveel grenzen er zijn.'Waar grenzen zijn, daar is strijd.' Dat zou de lijfspreuk van kadastermedewerkers kunnen zijn. Grenzen en grenstwisten zijn bijna zo oud als de mensheid zelf. Overigens zal de afbakening van een stuk grond nauwkeuriger moeten geschieden naarmate er meer mensen zijn met een belang in of recht op die grond. mm Grenzen worden dus in het algemeen steeds strikter bepaald en gehandhaafd. Maar het kan ook anders. In 1995 treedt het 'Akkoord van Schengen' in werking. Het ak koord is al tien jaar eerder getekend en houdt in dat de bin nengrenzen van de Europese Unie als verdwenen worden beschouwd. Er worden geen grenscontroles meer gehouden in de deelnemende landen, en personen- en goederenver keer kan ongehinderd de grens passeren. De landsgrenzen tussen Nederland en Duitsland en Nederland en België vor men daardoor voor passage geen enkele barrière meer. Dat heeft naast vele voordelen ook een aantal nadelen, dat mag duidelijk zijn. Grensbewakers hebben grotendeels hun func tie en hun macht verloren en velen van hen zullen nog met verlangen terugdenken aan de tijd dat zij konden bepalen wie er wel en wie er niet hun land mocht binnengaan. Uit de groep van voormalige grensbewakers en douanemensen is een deel van de huidige grenspalenliefhebbers voortge komen. Want, hoe vreemd het ook klinkt, ze bestaan écht: grenspalenverzamelaars! Na het verdwijnen van de grens Fig. 1. Deze loopbrug over de Al bij Oldenzaal vormt precies de grens. In de volksmond heet deze grensovergang naar de buurtschap De Poppe. zijn mensen van allerlei pluimage zich gaan interesseren voor de grens en voor de grensmarkeringen. En vooral voor de landsgrenzen die Nederland heeft. OGVC In Overijssel is er bijvoorbeeld de Overijsselse Grenspalen Verzamelaars Club (OGVC, zie www.opdegrens.eu). Die naam is eigenlijk als een grapje begonnen en de leden van de vereni ging worden dan ook op het hart ge drukt dat het woord verzamelen niet letterlijk bedoeld is. Het verzamelen slaat alleen op de herinnering aan een bezocht grensobject en het enige wat meegenomen mag worden zijn de gemaakte foto's. De grenzen in Eu ropa zijn dus verdwenen in de vorige eeuw. Maar niet werkelijk. Nederland is nog gewoon Nederland, Duitsland is nog gewoon Duitsland en België is nog steeds België, En ondanks alle verdragen, akkoorden en overeenkom sten in Europa bestaan er nog altijd grote verschillen in bijna alles, zoals bijvoorbeeld wetgeving, taal, ruimte lijke ordening, levensstijl en sfeer. De landsgrens vormt dus nog altijd op veel fronten een scheidslijn tussen ver schillende culturen en die verschillen zijn vaak tastbaar aanwezig als men op de denkbeeldige grenslijn staat of wandelt. Grenswandelen is een hobby die actief wordt beoefend door veel leden van de OGVC, soms individu eel, soms met zijn tweeën en soms in groepsverband. De groep beperkt zich D; Waanden en A. de Wijk Overijsselse Grenspalen Verzamelaars Club CEO-INFO 2008-10

Geo-Info | 2008 | | pagina 28