De grenslijn Oudste grenssteen dan tot maximaal twintig personen want de daadwerkelijke grenslijn is maar erg smal (fig. 1). Hoe weten we waar de grens precies loopt? Is het een kaarsrechte lijn? Nee, kijkend naar een landkaart zien we dat de grens met Duitsland en België vaak erg grillig verloopt. En hoe grilliger de grens, des te interessanter hij is voor de onderzoeker. Sommige leden van de vereniging nemen hun hobby na melijk serieus en noemen zich grens- onderzoeker. Aanvankelijk wisten we niet wat een grenspaal was, evenmin als veel Nederlanders. Vertellend over onze hobby hoorden we later eens de vragende opmerking: 'Grenspalen, die bestaan toch niet meer?' Men dacht daarbij ongetwijfeld aan de rood-witte slagbomen die grensovergangen kon den afsluiten. Die zijn inderdaad gro tendeels verdwenen, maar nog niet Fig. 2. Ook de voorheen vervallen grensovergang Gramsbergen-Laar is niet lang geleden fraai opgeknapt. De in ere herstelde rood-witte slagboom dient nu slechts als ornament. overal (fig. 2). Het speuren naar objecten die met de grens te maken hebben of hadden, behoort tot de taak van een grensonderzoeker, ook al is dat een zelfbenoemde grenson- derzoeker. De oudste rijksgrenssteen van Nederland is nummer 20 en hij wordt gedateerd rond 1480. Vele eeuwen heeft hij dus weer en wind, oor log en twist getrotseerd, maar in de maand augustus van het jaar 2007 is hij op mysterieuze wijze van zijn plek verdwenen. Voor de oppervlakkige voorbijganger was het misschien een onooglijk geval. Zijn vorm deed meer denken aan een klein huisje met een zadel dak dan aan een grenspaal. Met zijn zichtbare hoogte van krap een halve téfef kwath hij soms maar nauwelijks boven het gras uit. Zijn standplaats op de hoek van een landweggetje tegenover een uitrit van een zandafgraving was niet erg fraai en moeilijk te vinden bo vendien. Steen 20 is enig in zijn soort, Aan beide zijden van zijn 'dak' is het wapen van Bentheim afgebeeld: een schild met negentien penningen. Het is onge bruikelijk i lal hetzelfde VV|p#i aan twee kanten van een grenssteen voorkomt. Dit zou er op kun nen féftféh dat het gebied aan weerszijden van de steen in bezit vas var. de graaf van Bentheim, hier is echter niets over bekend. Staatsrechtelijk behoorde h gebied ten westen van de steen tot het Oversticht, dus was het niet vreemd dat er een grenssteen geplaatst werd. Waarschijnlijker is het dat hef gebied van de Graaf van Bentheim niet grensoverschrijdend was en dat de steen werd ge plaatst ter afbakening van zijn eigen domein. Pas later is de steen dan gebruikt als grenssteen. Hij komt voor het eerst voor in het grenstraktaat van Meppen lit 1824. Dan worden er de N van Neder land en de H van Hannover ingebeiteld. Bentheim maakte in die tijd deel uit van het koninkrijk Han nover. Iris nergens op schrift gesteld wanneer de steen geplaatst is. Toch wordt aangenomen dat hij van voor 1500 is. Dez datering is voornamelijk gebaseerd op manie: waarop de wapens zijn afgebeeld. Het wapen van Bentheim bestaat iit een schild mét negentien penningen in zes rijen, waarbij de eerste en laatste penning van rij twee is gehalveerd, Afbeeldingen van hét wapen van vóór 1500 laten echter een schild met negentien héle penningen zien. De beide wapens op steen 20, aan de Duitse kant in diep reliëf, aan de Nederlandse kant in hoog reliëf, hebben duidelijk negentien héle penningen. Zo'n bijzondere oude steen zou De inmiddels verdwenen oudste rijles grenssteen van Nederland, nummer 20. N staat voor Nederland. De Duitse zijde. H Hannover. een warm plekje in het hart van Monumentenzorg moeten hebben gehad, evenals ft de gemeenten Losser en Bad Bentheim die de dagelijkse zorg voor dit rijksmonument hadden. Vijfhonderd jaar weer, wind, oorlog en twist heeft de steen doorstaan, maar was hij ook tegen het hedendaagse vrachtverkeer bestand? We vreesden van niet. In 2005 zagen wij al dat hij ernstig beschadigd was. Een melding bij Monumentenzorg haalde niets uit. In 2007 was de situatie ter plaatse niet meer verantwoord. Vrachtwagens en landbouwvoertui gen passeerden de steen rakelings als ze de bocht afsneden. Diepe sporen vlak naast de steen waren het bewijs. Het was nog maar een kwestie van tijd dat het goed mis zou gaan. Leden van de OGVC schreven de verantwoordelijke in stanties aan en benaderden invloedrijke personen aan weerszijden van de grens om aandacht te vra gen voor de steen. Op 4 augustus 2007 waren we er voor het laatst en op 20 augustus was de steen plotseling verdwe nen. De politie en de gemeente Losser wisten van niets. De eigenaar van de zandafgraving had ook geen idee waar de steen gebleven kon zijn. Er werd gevreesd dat hij vernield was door een vrachtwa gen, of gestolen door een liefhebber van curiosa. Het ongeloof en de boosheid waren groot. Lid Dick Taat stelde een persbericht op en taf werd opgepikt door de pers, lokaal en nationaal. Hij werd telefonisch ondervraagd door de NCRV- en de VPKO-radio. Na ruim een week kwam het ver lossende bericht: de steen is zonder overleg met buurgemeente Losser door de Duitse gemeente Bad Bentheim 'sichergestellt' omdat hij acuut ge vaar liep. Men had niet verwacht dat iemand hem zou missen! De steen lag, en ligt nog steeds, op de gemeente- werf in Bad Bentheim. Het was niet echt gemak kelijk geweest om hem uit de grond te balen: hij bleek 1,80 m hoog te zijn. Helaas kunnen we dat niet met eigen ogen zien, bezoekers zijn er niet welkom! Tot op heden is nog niet bekend wa er met steen 20 gaat gebeuren. De situatie rond zijn standplaats is nog niet verbeterd, het is maar de vraag of hij ooit weer op zijn oorspronkelijke plek zal terugkeren. GEO-INFO 2oo8-io

Geo-Info | 2008 | | pagina 29