z De charme De grenspaal De afbraak Fig. 4. De enige wapensleen in de gemeente Enschede. M staat voor Münster. De steen heeft aan de Duitse zijde het jaartal 1756 en aan de Nederlandse 1755. derhoud doet het Duitse Kadaster het heter. Alle aandacht die de grenspalen van rijkswege genieten komt van de Duitse overheid. Dat heeft als nadeel dat Nederland de grip op de grensmar- keringen dreigt te verliezen. Hoe verve lend dat kan zijn toont het verdwijnen van de oudste rijksgrenssteen aan. (Zie kader op p. 383) Gevraagd naar de charme van een buitenissige hobhy als grenspalen, kan het antwoord luiden dat de ogen schijnlijk dode voorwerpen gaan leven als je je er in gaat verdiepen. Er zijn zelfs theorieën die beweren dat alles in de natuur, maar ook datgene wat door mensenhanden is geschapen, een vorm van bewustzijn heeft en op een of andere wijze kan communiceren. En hoe ongeloofwaardig het misschien ook klinkt, van dat laatste hebben we in 2007 zelf het bewijs mogen ervaren. (Zie hieronder) Fig. 3. Om deze schuur in Breklenkamp 'binnenboord' (Nederland) te houden zijn er rondom vijf grenspalen (gp 63 t/m 63-IV) geplaatst. De grenspaal markeert een grenslijn en doet dat veelal op een knilcpunt, maar ook op rechte stukken staan er op ge zette afstanden grenspalen. De grenspalen op de grens van Nederland en Duitsland waren vóór 1824 inderdaad vaak houten palen. Daaivóór werd de grens op andere manieren gemarkeerd, bijvoorbeeld met een alleenstaande boom, een heuvel, een rivier of een hoogteverschil in het land. In 1824 zijn de houten palen vervangen door zandstenen exempla ren en werden het dus grensstenen (fig. 3). Op topografische kaarten zien we dan ook zowel de afkorting Gp als Gs staan. De grens met België wordt echter hoofdzakelijk gemarkeerd met welgevormde ijzeren grenspalen. Iets wat velen met zorg vervult is de afbraak van de grensmarkeringen. Dat controleposten bij grensover gangen verdwijnen is onvermijdelijk, maar dat eeuwen oude grensstenen in verval raken en zelfs spoorloos ver dwijnen, doet de ware grenspalenliefhebber verdriet. Op hulp en begrip van het Nederlandse Kadaster hoeft hij daarbij niet te rekenen. De huidige verzelfstandigde instan tie weet weinig tot niets af van de grote serie rijksgrensste nen - waarvan een aantal zelfs de monumentenstatus heeft - en wil er ook niets van weten. Op het punt van zorg en on- -o GEO-INFO 2008-10 De 'roepende' grenssteen We zijn op pad langs de grens in het Dal van de Mosbeek, nabij het zijn. Ik kijk niet op of 0111 en de andere clubleden volgen mij in vol plaatsje Vasse. Vanaf de Galgenberg hebben we vertrouwen. Dan gebeurt hel. Halverwege een alle grenspalen bekeken en zojuist zijn we ook pas draai ik op één been 45 graden naar rechts twee forse grafheuvels gepasseerd. Via de Duitse en zeg op hetzelfde moment: 'Daar staat hij!' kant' van de grens zijn we op weg naar de grens- jjjgBg ®e allclere leden zijn net zo verbaasd over die re- overgang Mander-Getelo. Ineens schiet me te bin- solute draai als ik. Want de steen staat inderdaad nen d.u crook nog een granieten substeentje is raan mijn rechterhand en ik heb niet in die rich- Met het nummer 86-1. Die zou ik bijna vergeten. RtHw" Ling gekeken! Op de terugweg komen we hier waarschijnlijk Als ik erover nadenk kom ik tot de conclusie dat niet weer langs, dus laten we hein nu maar even w fwgESji mÜn aandacht ineens naar die kant getrokken gaan opzoeken. Ik weet nog dal er geen paadje werd én dat een of andere mysterieuze, onzichtba- langs loopt, dus moeten wc even door het bos. re hand mij een kwart slag omdraaide. Zo voelde Er loopt, hier net een tijdelijk pad dat gebruikt het, En daar komt nög bij dat ik ook meteen Wist is voor snoei- en kapwerkzaamheden en daar ga dat gp 86-1 daar Stond, nog vóór ik hem gezien had! ik in. Vanwege het pad gaat het lopen makkelijk. ik kan het niet anders duiden dan dat er hier een Ik richt mijn blik in de verte, want we moeten De 'roepende' steen 86-1 in het Dal vorm van communicatie heeft plaatsgevonden, zij nog een eindje voor we op de plek van de steen van de Mosbeek bij Mander. hét,wel een heel mysterieuze! (Dick Waanders)

Geo-Info | 2008 | | pagina 30