Fig. 6a. De unieke driekantige Drilandsteen 862.1 verbindt thans Neder land met de twee Duitse deelstaten Nordrhein-Westfalen en Niedersachsen. Fig. 6b. Dichter konden de Duitsers de regionale weg Gronau-Nord- horn niet tegen Nederland aan leggen! Fig. 5a. Recentelijk is de grensovergang Rekken-Oldenkott fraai opgeknapt. Het wapen op gp 828 is dat van de provincie Gelderland. Soorten» maten en inscripties Iets wat de grenspalenhobby zo boei end maakt, is het grote aantal ver schillende typen op de Nederlands- Duitse grens. Het aantal komt wel boven de dertig uit. Grenspalen zijn te vergelijken met paddestoelen: je ziet alleen het gedeelte dat boven de grond uitsteekt. Sommige ogenschijn lijk kleine steentjes kunnen wel flink hoge exemplaren zijn doordat ze diep in de grond zitten. Vooral drassige veengronden zorgen nogal eens voor onvindbare stenen, die dan helemaal weggezonken zijn. Andersom komt ook een enkele keer voor: een steen is dan uitgegraven omdat hij in de weg stond, verplaatst naar bijvoorbeeld de rand van een weiland en daar plomp verloren neergezet. Interessanter nog zijn de verschillende inscripties op de stenen. Vaak beperkt dat zich in onze regio tot een N voor Nederland of een O voor Overijssel en aan de Duitse kant een H voor Hannover of een P Fig. 5b. Een markering in de straat zoals men die voornamelijk in het zuiden van Nederland aantreft. De in de weg staande steen 828-A is vervangen door een metalen plaat in het wegdek. voor Pruisen. Het meest boeiend zijn de stenen waar een wapen in gegraveerd is (fig. 4 en 5a/b). Orïeiandenpunten Vaals in Limburg heeft het beroemde Drielandenpunt. Er zijn echter meer drielandenpunten, Overijssel heeft er bij voorbeeld twee tot vier (afhankelijk van de definitie van 'land'). De voor de liefhebbers mooiste grenssteen van heel Nederland staat op een ongelukkige plek, pal achter de vangrail langs een drukke Duitse weg waar het verkeer met 100 km/h langsraast. De driekantige steen is de zgn. Dri landsteen, die naar de twee Duitse koninkrijken Hannover en Pruisen en het Koninkrijk der Nederlanden verwijst. De ze steen is tevens het einde van de serie grenspalen waarvan nummer 1 begint in Schengen en die hier eindigt met nr. 862. Tegelijkertijd begint hier een nieuwe serie, beginnend met 1. Vandaar dat deze steen twee nummerplaatjes heeft (fig. 6a en b). Het gevaarlijke veen Veengebieden - waar Oost- en Noord-Nederland rijk aan zijn - zorgen vaak voor verrassingen; niet in de laatste plaats door dat het gevaarlijk kan zijn om zich buiten de aangegeven pa den te begeven. Daar kunnen enkele hachelijke voorvallen van getuigen GEO-INFO 2008-10

Geo-Info | 2008 | | pagina 31