Mir rait itii bysï is pimp 844 sn 845 in hct 'De Landmeter' Nummer ioo Met uitzondering van fig. 8 zijn de foto's van Welt Waanders. veen bij Enschede. De gemeente Enschede heeft een fors stuk rijksgrens en derhalve ook veel grenspalen op haar grondgebied. Van grensstenen 844 en 845 zijn er maar liefst 38 in totaal! En ze stonden ooit allemaal in het grensover schrijdend veengebied 'Het Aamsveen'. Zoals dit met alles het geval is, zijn ook veengebieden sterk gecultiveerd en ge minimaliseerd, dus is er nog maar een relatief klein stukje van het oerveen overgebleven. Hoe kan het dat er van twee nummers 38 stenen zijn? Het antwoord is: doordat er tussen de héle nummers substenen staan. Vaak zijn die van betrek kelijk jonge leeftijd en van graniet. Maar dat is hier niet het geval. De stenen 844 en 845 zijn bijna allemaal van authen tiek Bentheimer zandsteen. En de subnummering geschiedt middels het toevoegen van letters van het alfabet. Zo is er de serie 844-A tot en met 844-P en de serie 845 tot en met 845- Y. Verder noordelijk worden substenen aangeduid met een toevoeging in Romeinse cijfers. Sommige 845-stenen zijn erg opvallend doordat er omheen een metersdikke laag veen is afgegraven. Daardoor zijn de sokkels bloot komen te liggen en vormt het geheel een indrukwekkende aanblik (fig. 7). De rijksgrenzen zijn vaak een inspiratiebron voor kunstenaars. Eén voorbeel d kunnen we in dit verband noemen. In het naj aar van 2006 is het kunstwerk 'De Landmeter' van Paul Reinerink geplaatst aan de oever van het riviertje de Dinkel, nabij Losser. 'De Landmeter' is een kunstwerk waarmee een 1 andmeetin strument uitgebeeld wordt. Het is een combinatie van staan ders van Gildehauser zandsteen met gesmeed ijzer. Er is ge kozen voor dit ontwerp vanwege de in de nabijheid gelegen verzekeringsstenen. In de directe omgeving liggen vier van deze zogeheten verzekeringsstenen. Deze stenen dienden in het verleden als vaste punten ten behoeve van het bepalen van de landsgrens. Vroeger bevonden zich aan beide zijden van de landsgrens twee van dit soort stenen. Vanwege grenscorrecties liggen de stenen nu alle vier op Nederlands grondgebied. Uit Fig. 7. Grenspaal 845-A in het Aams veen is indrukwek kend doorzijn enorme sokkel het oogpunt van cultuurhistorie is dit een interessant gegeven. Met het ont werp wordt bewust gekozen om het ei gene van de plek te benadrukken (fig. 8). De vier ongenummerde stenen staan niet op de grens, ze staan alle vier op Nederlands grondgebied. Op de kadas trale kaart van 1832, de oudste en meest gedetailleerde kaart die we tot onze be schikking hebben, kun je zien dat de rivier en de grens over een lengte van enkele tientallen meters samenvallen. Daar staan aan weerszijden op de oever de stenen 8 t/m 11. Deze situatie is ook beschreven in het grenstraktaat van Meppen uit 1824. Hierin staat dat 'de Dinckel, ter lengte van zevenendertig ellen, zeven palmen of tien rijnlandse roeden (circa 34 m) gemeenschappelijk blijft en de dalweg of het midden der- Je zoti haast denken dat grenssteen 100 nog steeds vijanden heeft, maar tegenwoordig lijken de autoriteiten zich er bij neer te leg gen dat stenen verdwijnen of worden ver nield grensschpuw geconstateerd dat steen 100 omver lag. De steen stond destijds op een houten onderstel in de sloot die ook toen al de grens vormde. Onverlaten hadden het houten onderstel in brand gestoken. Waarschijnlijk was de dader het niet eens met de plaats waar de sloot was gegraven, maar deze dader is nooit gepakt, dus het blijft raden. De Commissaris des Konings werd op de hoogte gebracht en die besloot dat de steen zo snel mogelijk weer opge richt moest worden. In de winter was het echter onmogelijk om dc steen te bereiken omdat het hele gebied bestond uit zompig veen. Pas in mei van het jaar erna was de klus geklaard. De kosten, achttien gulden, werden gebroederlijk verdeeld over de twee buurlanden. Tussen steen 99 bij Bruinehaar en 103 bij Balderhaar volgt de grens een kaarsrechte lijn. Precies op de grenslijn ligt een brede sloot en langs die sloot zochten we steen 100. Op de een of andere manier hadden we daar hoge verwachtingen van, een steen met zo'n mooi rond getal zou volgens ons een bijzonder exemplaar moeten zijn. Lo pend in tegengestelde richting vonden we achtereenvolgens de siibsteemjes 100-111, -II en -1 en na lang ploeteren door de hoge begroeiing iangs de sloot bereikten we steen 99-11. Vreemd. Aan de overkant van de sloot zagen wc onderweg wel iets wat een beetje op een betonblok leek. Op de te rugweg gingen we voor de zekerheid even kijken. Voor het stenen blok, waarschijnlijk een sokkel, omringd door brokstukken en half begraven onder snoeihout, troffen we een piepklein piketpaaltje met een bordje: önmmer 100. Thuis ging ik op zoek naar meer informatie over steen 100 en die vond ik op de wébsite van de Historiekamer van Hardenberg in oude ambtelijke brieven. Op 26 september 187:1 werd tijdens een Ben roestig piketpaaltje met eromheen gevouwen een nummerpimtje vormt(kans grenspaal 100. Brok stukken van de originele steen/sokkel liggen er achter. Close-up van nr. 100 CEO-INFO 2008-10

Geo-Info | 2008 | | pagina 32