Overijssels-Duitse grenshistorie Musea en sites Samenvatting Op de Grens www.opdegrens.eu). Iets wat de leden met zorg vervult is het in ver val raken of zelfs verdwijnen van eeuwenoude grensstenen, waarvoor volgens hen bij het Duitse Kadaster meer interesse is dan bij het Ne derlandse. Summary The boundary World-wide there are many boundary marker enthousiasts (see the hundreds of links at www.dur.ac.uk/ibru). After the Dutch natio nal boundaries became European inner boundaries, the Overijsselse Grenspalen Verzamelaars Club was founded. The name must not be taken literally: only pictures are taken during terrain visits. The active and research-minded hobby results interesting, documentary materials (see at www.opdegrens.euj). The deterioration and loss of centuries-old boundary markers that are of more interest to the German Cadastre than to the Dutch Cadastre, fills the members with concern. De grens tussen Overijssel en Duitsland kan liet beste in twee delen "bekeken worden. 1.11c grens met het graafschap Bentheim: van de tegenwoordige nummer 1 (de Drilandsteen) in noordelijke richting tot de grens met de provincie Drenthe. In 1548 werd op initiatief van Keizer Karei V in Frens wegen een groot aantal grensgeschillen beslecht. De grens werd beschreven en er werden grenspalen geplaatst. Deze palen werden aan de ene zijde voorzien van het wapen van Bentheim en aan de andere zijde van het Bourgondische kr uis, dit is het wapen dat Karei V voerde. Van deze serie stenen zijn er nog vier in gebruik: steen 5 en 6 bij losser, steen 103 bij Balderhaar en steen 117 in Radewijk. Steen 22 uit deze serie is te bezichtigen in Bad Bentheim. In 1618 werden waarschijnlijk de stenen 16 en 18 geplaatst. Steen 16 staat op de voormalige plek van de Twentse galg. Na het grens- traktaat van 1659 werden steen 1, 3 en 23 geplaatst en werd het jaartal 1G59 gebeiteld in de stenen 16 en 18. In het traktaat van Meppen uit 1824 - hel Graatschap Bentheim was in middels ingelijfd in het Koninkrijk Hannover - werd de grens opnieuw vastgesteld. Er werd bepaald dat de hele grens voorzien moest worden van hoofd- en '.usser.sicn.cn. Er werd nauwkeurig beschreven hoe die ste nen er moesten uitzien. De liootdstenen staken ongeveer 1,40 m boven de grond uit, de tussenstenen waren 0,75 m. De hoofdstenen kregen het jaartal 1824 met aan de Nederlandse kant een N en aan de Hannoverse kant een H en een volgnummer, hl latere jaren werden er soms hulpsteent jes tussen geplaatst van ongeveer 30 cm lang. Eén van de laatste grenscorrecties vond plaats in 1992, 2. De grens met het bisdom Miinster: van de grens met Gelderland tot aan de Drdandsteen. De grens niet Miinster is later vastgesteld dan die met Bentheim. In 1696 werden houten palen geplaatst met de nummers 1 t/m 87. Nummer 1 stond op de grens met Gelderland en nummer 87 bij de Dril and steen. Na anderhalve eeuw schermutselingen tussen het Gelderse Rekken en het Overijsselse Haaksbergen om bet Twistveen, werd in 1773 de zoge naamde Jurisdictiepaal geplaatst. Een aantal houten palen werd vervan gen door stenen exemplaren. Slechts één uit die serie besraat nog: num mer 80 in het Tiekerveen (tegenwoordig nummer 853). Na het Weense Congres in 1815 werd Miinster ingelijfd bij Pruisen en in 1817 werd bet grenstraktaat van Kleef afgesloten. Er werden nieuwe houten palen geplaatst met een lengte van 2,50 m, ca. 20 cm breed en met een spitse kop. Volgens een protocol werd in 1824 een nieuwe nummering ingesteld, die nog steeds geldt: nummer 1 is op de grens van Frankrijk en Luxemburg, nummer 193 op het drielandenpunt in Vaals, nummer 832 is het nieu we nummer van de Jurisdictiepaal en nr S62 is bij het drielandenpunt Hannover-Pruisen-Nederland (voor!reen Bentheim-Münster-Nederland Vanaf daar begint de nummering weer bij 1. In 1824 werden alle houten grenspalen vervangen door stenen exempla ren. Deze stenen verschillen erg van vorm, omdat elke grensgemeente zijn eigen ontwer p mocht maken. Bij losser werd het oorspronkelijke ontwerp van de houten palen toegepast op de stenen exemplaren. Ook werden op deze stenen nog de oude nummeringen aangebracht. Zo heeft steen 853 bijvoorbeeld ook het nummer 81 uir 1796. De Dr iland- steen heeft zelfs 3 nummers: No. 1 uit het grenstraktaat van 1659, no. 87 uit de nummering van de houten palen van 1696 en no. 862 uit 1824. zeiven aldaar de grensscheiding maakt'. (Zie voor het kunstwerk ook: Henk Hols- brink, Kunstwerk 'De Landmeter' uit 2006, in: De Hollandse Cirkel 2008-3, p. 106/107) Er zijn diverse musea in Nederland en Duitsland die aan de grens en de grens paal aandacht besteden. De meeste staan aan de rand van het land zoals in Dinxperlo, Overdinkel en Gronau (D), maar het Belasting- en Douane museum in Rotterdam heeft ook aan dacht voor het Kadaster en een enkele grenspaal. Voor ook andere websites dan www.op- degrens.eu wordt verwezen naar www. grenzen.startpagina.nl. Internationaal gezien zijn er vele grenspaal enthousiastelingen (zie de honderden links op www.dur.ac.uk/ibru/). Nadat de Neder landse landsgrenzen Europese binnengren zen waren geworden ontstond onder andere de Overijsselse Grenspalen Verzamelaars Club. De naam moet niet letterlijk worden opgevat: van terreinbezoeken worden al leen foto's meegenomen. De actief en met onderzoeksinteresse beoefende hobby levert boeiend documentair materiaal op (zie ook Fig. 8. Een landmeet kundig instrument met driepoot naar Paul Reinerink, als kunstwerk opgesteld boven een Dinkelsteen met nummer XIV (foto Henk Holsbrink). GEO-INFO 2008-10

Geo-Info | 2008 | | pagina 33