Van 3 dagen naar 3 uur 'Kadaster buiten zijn gehouden. De kosten staan in geen verhouding tot de opbrengst. Er is nu nog onduidelijkheid over de straatlcolken, deze zijn niet meegeno men in de wijzigingswet. In Utrecht zijn de kosten van het opnemen van deze kolken onderzocht. Voor Neder land zou dit uitkomen op ca. 650 miljoen. Zij roept de gemeenten op om de kosten voor beheer van de weeslei dingen nauwkeurig bij te houden op dat bij de evaluatie betrouwbare cijfers beschikbaar zijn. Tenslotte roept zij de gemeenten op om hun rol als regisseur van de openbare ruimte professioneel op te pakken en in nauw overleg met alle betrokkenen zorg te dragen voor een goede voorbereiding en communi catie om zo schade te voorkomen. Deze pro actieve regie van de ondergrond is een uitdaging voor de gemeenten. In de discussie kwam onder meer de fi nanciering aan de orde. Gevraagd werd waarom het Rijk de kosten voor het digitaal maken niet vergoedde aan de gemeenten, Antwoord van Jorritsma: dat had je allang moeten doen voor je eigen bedrijfsvoering! Han Wijns van KPN spreekt namens KLIC. Hij is de laatste voorzitter van het KLIC, dat per 1 oktober is overgegaan naar het Kadaster. KLIC is een voor beeld van samenwerking. Samenge werkt wordt met het Platform leiding beheerders (ca. 1000), Bouwend Neder land, met onder meer Cumela als ver tegenwoordiger van de grondroerders, overheden als gemeenten met het GPKL, Kadaster en EZ, organisaties als KLO, Centrum Ondergronds Bouwen (COB), enz. Deze samenwerking blijft ook na invoering van de WION van groot belang. De toekomst zal ons nog veel meer mogelijkheden bieden. Vijf jaar geleden was Google Earth een uto pie, wellicht is er over vijfjaar Google- under-earth en hoeven we 3D niet eens wettelijk te regelen. In India heeft men al zeer innovatieve 3D toepassingen ge realiseerd. Als het daar kan moet het in een ontwikkeld land als Nederland toch zeker kunnen. Detectiemethoden als grondradar en dergelijke komen niet goed van de grond, dit blijft lastig. Maar er moet de komende jaren veel infrastructuur vernieuwd worden. Veel netten zijn verouderd en moeten wor den vervangen. Op dat moment kan de situatie uitstekend worden vastgelegd, inclusief de z-coördinaat. Tot slot Dorine Burmanje van het Ka daster. Eerst legt ze op een vraag van Zo moet het binnen kort gaan werken. Gijs Wanders uit dat het Kadaster geen stoffige bureaucra tische organisatie is. Het Kadaster is de vastgoedinformatie specialist van Nederland. Zij heeft de beschikking over alle voor een perceel van belang zijnde informatie. Tot nu toe al leen bovengronds maar sinds 1 oktober ook de ondergrond se. Hier heeft het Kadaster al vele jaren op aangedrongen (bijvoorbeeld wetsvoorstel leidingbeheerders registratie). Tot nu toe (15 september) hebben ongeveer 250 netbeheer ders (van de meer dan 1000) zich gemeld bij het Kadaster. Evenals ongeveer de helft van de grondroerders, In de discussie komen veel, vooral praktische, vragen op haar af, die met behulp van de in de zaal aanwezige kadas- Het vastleggen van belangen met veelhoeken is veel efficiënter dan de oude manier met ruiten van 500m. Huidige situatie Electronische situatie Tekeningenstroom Aanvraag o.b.v. belangen 2007 ca. 240.000 meldingen Melding KLSConline Kadaster Leiding Beheerder Aannemer Bevestiging Belangenregistratie Kabel- en Leidingbeheerders BUSStiM LÖtiSSUM GEO-INFO 2008-10

Geo-Info | 2008 | | pagina 37