Informatie Landmeter in de klas Hoe breng je saaie sommen tot le ven? En hoe laat je leerlingen er varen wat het betekende om vroeger te leven? Op welke manier leer je ze dat een kaart niet altijd een pratende TomTom is? Op die drie vragen is één antwoord: met het lespakket Histo rische Landmeter in de Klas. Daarin neemt een landmeter kinderen mee Wanschaff uit Apeldoorn Vanaf 1 september 2008 heeft het Kadaster het fraai gerenoveerde gebouw De Grift aan de Hofstraat in Apeldoorn weer in gebruik genomen. Keerde het personeel terug, dat gold niet voor de in 2005 in bruikleen ver kregen grote Wanschaff-theodoliet uit 1887 in de hal. De toen bij de entree in nieuwe vitrines (naar het heette) per manent geëxposeerde RD-historie bleek tijdelijk te zijn. Ook de grotendeels his torische bibliotheek is fysiek uit deze hal verwijderd en elders in Apeldoorn ondergebracht maar delen blijven wel door de Nederlandse geschiedenis: hij vertelt spannende verhalen en tekent met veer en inkt. En met actieve op drachten leren de kinderen over inge wikkelde en abstracte begrippen uit de lessen aardrijkskunde en rekenen of wiskunde. Historische Landmeter in de Klas stond vroeger in musea met de neus opvraagbaar De Raad van Bestuur koos voor de vernieuwde hal een uitstraling van 'wat het Kadaster nu kan betelce- Wanschaff-gébak bij de onthulling van de vitrine eind 2005. tegen de ruit: prachtige kaarten, mooie meetinstrumenten. Het besef dat de moeilijke rekensommen van de basis- en middelbare school ge bruikt worden voor landmeren kwam pas later. En er ging een wereld voor hem open. Leerlingen kunnen nu aardrijkskundige begrippen en moei lijke rekenconcepten leren binnen de wereld van een landmeter tussen het jaar 1600 en 1900.' (introductie op: www.landmeterindeklas.nl van Het Leege Land) Enig rekenwerk levert de volgende resultaten: De toren van Bedum is 35,704 m en hangt dus 2,611 m scheef. De Toren van Pisa is 55,86 m en hangt na de operatie nog 4,00 m scheef. Op een hoogte van 35,704 heeft de toren van Pisa de volgende scheef stand: 35,704 55,86 X 4,00 2,556 m Rekenkundig is dus bewezen dat de toren van onze Walfriduskerk 2,611 - 2,556 0,055 m schever staat dan de toren van Pisa! Op 13 september 2008 is de Walfridus- voettocht gelopen. De wandelaars heb ben goed naar de scheefste toren van Europa kunnen kijken. Bron: www.bedum.nl nen' Bij de feestelijke onthulling van de Wanschaff-vitrine op 14 november 2005 zei drs. Godfried Barnasconi na mens de Raad van Bestuur: 'Het Ka daster is trots op haar historie.' De instrumenten gaan of zijn al naar het Kadastergebouw in Arnhem waar een eigen bedrijfsmuseum in opbouw is. (Zie: Adri den Boer, Kadaster expo seert RD-historie, in: Geo-info 2005-12, p. 570/571 en in: De Hollandse Cirkel 2006-1, p. 20/21.) Adri den Boer Bedum claimt 'De scheefste toren van Europa!' Uit een landmeetkundige meting eerste bol, net boven de spits, 2,611 m in Bedum is gebleken dat de scheefgezakt. Dat bleek meer te zijn dan de Oldehove in Leeuwarden! In het contact daarover met de Friezen kon Van Dijk hen ervan overtuigen en zij erkenden hun 'nederlaag'. 'it een landmeetkundige meting in Bedum is gebleken dat de Walfriduskerk in het Groningse dorp mogelijk schever staat dan de bekende scheve toren van Pisa. Dit zou beteke nen dat de toren in het noorden van ons land de scheefste toren van Europa is. Een predicaat dat altijd aan de we reldberoemde toren in Italië heeft toe behoord. Jakob van Dijk, oud-leraar landmeetkun de aan de Kaderopleiding Bouwbedrijf (KOB), verrichtte in 1993 met een aantal van zijn leerlingen een landmeetkundi ge meting in Bedum met de bedoeling- de totale scheefstand van de toren van onze Walfriduskerk vast te stellen. Tot zijn grote verbazing was de toren vanaf de begane grond (maaiveldni veau) tot aan de onderkant van de Wat echter overeind bleef was de sche ve toren van Pisa. Omdat men echter vreesde dat deze toren steeds verder zou gaan zakken, begon men in 1993 met een uitgebreide operatie om de to ren iets rechter te trekken. In 1993 be reikte de toren zijn maximale schuinte met een verschil van bijna 4,5 m. In 1993 stond de toren dus absoluut sche ver dan de toren van onze Walfridus kerk. Na de hersteloperatie is er echter iets drastisch veranderd! Na jaren van tegengewicht is het verschil nu gesta biliseerd op net geen 4 m. GEO-INFO 2008-10

Geo-Info | 2008 | | pagina 40