tionaliteit van de kaart werden mogelijkheden toegevoegd uit de al eerder genoemde wetenschappelijke visualisatie en exploratieve data exploratie (statistische methoden) als ook de beeldverwerking, informatie visualisatie en de geo- wetenschappen (Dykes, MacEachren et al. 2005). De rol van de kaart veranderde door deze benadering. De (in teractieve) kaart kan het visuele denken over ruimtelijke re laties, patronen en trends stimuleren. Dit wordt gerealiseerd door de ruimtelijke gegevens op verschillende manieren te bekijken. Dat wil zeggen door het gebruik van verschillende grafische representaties en kaarttypen in een omgeving waarin de beelden interactief met elkaar verbonden zijn en waarbij men zich niet strikt aan de kartografische conven ties houdt. Het visuele denken leidt zo tot de uitbreiding van kennis. Als nevenopmerking moet geconstateerd wor den dat in de literatuur is waar te nemen dat de term geo- visualisatie in betekenis sterk gedevalueerd is, doordat ze haast synoniem is geworden met het maken van kaarten. Enkele jaren geleden zette zich een nieuwe ontwikkeling in die 'Visual Analytics' wordt genoemd (Thomas and Cook 2005). Het gaat hierbij om het analytisch rederenen met behulp van grafische interfaces. Hier onder vallen allerlei grafische representaties, zoals ook kaarten, in een hoog in teractieve omgeving. Met visual analytics probeert men zo wel geoproblemen zoals omschreven in de introductie en niet-geo gerelateerde problemen op te lossen. Dit doet men door het zoeken, samenvoegen en analyseren van de data. Een eigenschap van de data is dat deze steeds aan veran dering onderhevig is. Bovendien staan de beslissingen die men moet nemen op basis van informatie onttrokken aan deze data altijd onder tijdsdruk. Denk hierbij aan ontwik kelingen tijdens allerlei soorten crisissituaties. De resulta ten van dit redeneringproces moeten vervolgens op een ef ficiënte manier bij de beslisser terecht komen (Andrienko, Andrienko et al. 2007). Het motto van de visual analytics is: 'detect the expected and discover the unexpected (Wong and Thomas 2004). Fig. 3. Werken met de kaart: a) infor matie; b) inzicht; c) kennis. Werken met de kaart: informa tie, inzicht, kennis en redenatie De ontwikkeling zoals geschetst in fi guur 2 is ook met kaartbeelden te illu streren. De vier vraaggestuurde doelen van kaartgebruik, informatie verstrek ken, inzicht verschaffen, kennis bijdra gen en onderdeel zijn van een (multi disciplinair) redenatieproces worden in figuur 3 op een (veijeenvoudige ma nier weergegeven. Informatie. De vraag 'Waar ligt Blok zijl?' resulteert in een informatieve kaart die aangeeft waar het Overijs selse stadje is te vinden. Het kaartont- werp is hierbij belangrijk. Overigens zijn de kaarten in figuur 3a niet speci fiek voor dit doel ontworpen. Inzicht. De vraag 'Wat weten we van Blokzijl?' vereist andere kaarten, en zo nodig andere grafische representaties die inzicht in de situatie verschaffen. In figuur 3b een luchtfoto, en panora mafoto en een thematische kaart. Alle drie duiden ze op watersport en geven zo inzicht in het karakter van Blokzijl. Kennis. Een antwoord op de vraag 'Wat is het karakter van Blokzijl?' laat een grote diversiteit aan beeldmateriaal zien dat tot kennisvergroting kan lei den. Figuur 3c toont slechts een vier tal plaatjes. In de realiteit worden de beelden in een interactieve omgeving gebruikt waarbij de kaarten op een interactieve manier bevraagbaar zijn. De voorbeelden in de figuur, een lucht foto, topografische kaart, historische kaart en een monumentenkaart laten alternatieve representaties zien van het aspect "Blokzijl als vestingstad'. Redenatie. De meest lastige vraag is 'Waarom Blokzijl?' Hier komt de ken nis van diverse disciplines samen om aannemelijk te maken waarom het stadje op die plek gelokaliseerd is en nog steeds bewoond wordt. In figuur 3d zijn oud en nieuw gecombineerd. Geschiedenis, geografie en economie spelen in de redenatie een rol. De oude kaart laat de haven aan de Zui derzee zien in combinatie met een satellietbeeld, dat weinig aanleiding geeft om Blokzijl als haven te kwali ficeren. Immers het beeld toont het stadje midden in het land. De start van de ontwikkeling van Blokzijl valt samen met de eerste jaren van de tachtigjarige oorlog: Blokzijl als ves- Waar ligt Blokzijl? Wat weten we van Blokzijl? BAAftLO NUüiTucms «n hwsü BLOKZIJL t!lul#ii O-J I i 'lY TO 1- Staar 'LV-VM .ij; v „fff. Wat is het karakter var Blokzijl? CEO-INFO 2008-10

Geo-Info | 2008 | | pagina 8