tingstad. Ook na die periode speelde Blokzijl een rol van betekenis. De eco nomie dreef in eerste instantie op de verscheping van turf uit de omgeving naar Amsterdam. De laatste veertig jaar is het toerisme de kurk waarop de lokale economie drijft. Al redene rend en combinerend kan men tot dergelijke conclusies komen. (Geo)visual analytics De ontwikkelingen rond visual analy tics zijn geïnitieerd via de publicatie van een onderzoeksagenda. Deze pu blicatie 'Illuminating the Path: The Research and Development Agenda for Visual Analytics' (Thomas and Cook 2005) is beschikbaar via nvac.pnl.gov/ agenda.stm#book. De agenda concen treert zich op een viertal velden die samen het totale proces definiëren. Het gaat hierbij om het analytisch redeneren, visuele representaties en interactie technieken, gegevens repre sentaties en transformaties, alsook de productie, presentatie en disseminatie van de resultaten. In de Verenigde Staten zijn voor de uit voering verschillende regionale onder zoekscentra opgericht (nvac.pnl.gov). Ook in Europa heeft visual analytics een voet aan de grond gekregen. On langs is onder leiding van het Duitse Frauenhofer Instituut (Darmstadt) het EU-project VISMASTER van start gegaan. Het ITC is een van de Neder landse partners, met vanzelfsprekend aandacht voor de geo-informatie. Ove rigens werkt het ITC in het kader van een RGI project ook al ruim een jaar aan een project geovisual analytics. Hierbij wordt samengewerkt met een aantal Europese partners en één Ame rikaanse partner. De Europese partners maken ook deel uit van het VISMAS TER project. De Amerikaanse partner is één van de eerdere genoemde regio nale onderzoekscentra: NEVAC (North East Visualization and Analytics Cen ter) geleid door het Geovista Lab van de Penn State University (www.geovista. psu.edu/NEVAC/). Uit dit lab stamt ook de vertaalslag van 'visual analytics' naar 'geovisual analytics' De officiële definitie luidt: de wetenschap van ana lytisch redeneren en het nemen van besluiten op basis van geografische informatie, gesteund door interactieve visuele interfaces, computationele mo dellen, kennis constructie, representa tie- en management strategieën. Fig. 3. Werken met de kaart: d) redenatie. Hieronder een korte beschrijving van de eerder genoemde vier onderwerpen uit de onderzoeksagenda. Analytisch redeneren. Het betreft toepassen van technieken die resulterende inzichten onmiddellijk kunnen inzetten hij het beoordelen van situaties, het plannen van scenario's en bij het nemen van besluiten. Centraal staat het verzame len van bewijsmateriaal, en genereren van interferenties en het formuleren van verklaringen door het vergelijken van allerlei materiaal. Visuele representaties en interactie technieken. Hierbij wordt ge bruik gemaakt van de combinatie van allerlei visualisaties, inspelend op het menselijke vermogen om via de ogen en hersenen grote hoeveelheden informatie te kunnen zien, exploreren en begrijpen. De kaarten en ander grafische representaties fungeren als het ware als een tijdelijke op slag van gegevens om het geheugen te ontlasten. Tijdens de discussies kunnen allerlei annotaties op de kaart gemaakt worden. Gegevensrepresentaties en transformaties. De beschikbare en te integreren gegevens vertonen vaak een grote variëteit in kwaliteit, resolutie en zijn meestal ook onvolledig. De be schikbare technieken moeten die conflicterende en dyna mische data zodanig kunnen converteren en representeren zodat ze de analyses en visualisaties ondersteunen. Productie, presentatie en disseminatie. Tenslotte moeten me thoden en technieken ter ondersteuning van versprei ding van de resultaten van de analyse beschikbaar zijn. Deze communicatie moet plaats kunnen vinden in de juiste context en naar gevarieerde doelgroepen. Met ande re woorden, het 'eindproduct' moet worden uitgelegd aan directe collega's, het brede publiek en bovenal de politici. Een voorbeeld van geovisual analytics Om het geovisual analytics proces te illustreren volgt hier een zeer eenvoudig voorbeeld gebaseerd op een hardloop dataset. Beschikbaar is een GPS track van een negen kilome terloop. Van de GPS data is de snelheidinformatie afgeleid. Daarnaast zijn tijdens de loop hartslaggegevens van de lo per verzameld. Zowel hartslag als snelheid zijn in de grafiek onder de kaart in figuur 4a weergegeven. De kaart toont de loop. Uit de grafiek blijkt geheel volgens verwachting dat de hartslag- Waarom Blokzijl? Vestingstad? (verdediging tegen Spanjaarden 1581) Haven? (polder sinds 1942) Economie? (Turf voor Amsterdam, nu toerisme) GEO-INFO 2008-10

Geo-Info | 2008 | | pagina 9