Gegeven nagazij i Woud aan gegevenskoppelingen y Figuur 2. Gegevensmakelaar ais onderdeel van NORA. burger no O □n □O O bedrijf Front office Midoffice Backoffice Landelijke Databases Peisanen Pereonei (Vergunning) aanvragen via webformulieren op Internet Topo jrlfïë Peiffelen Kadaste Raadplegen Administratieve geometrische gegevens op internet AdreilirT? Gebouwen Webo vergunningen IAc*n+Oeo jegeverra tdm Qeo Segeverw spHranet Het gecontroleerde adressenbestand vormde vervolgens de bron voor de verblijfsobjecten en de panden. Alle bouwdossiers vanaf 1990 zijn doorgenomen. Er is met name gekeken naar het gebruiksdoel, inhoud oppervlakte, datum begin geldigheid, bouwjaar, documenldatum en documentnummer. Omdat in een straat vaak dezelfde type huizen staan, zijn de bouwdossiers in de volgorde wijk - buurt - straat onderzocht. De dossieronderzoekers kregen de beschikking over de huisnummerkaart, zodat ze daarop konden aangeven welke verblijfsobjecten panden zij afgewerkt hadden. Tevens konden zij op de huisnummerkaart de pandafbakening intekenen en gaven zij in het Excel-bestand een uniek volgnummer aan het pand. Voor dit dossieronderzoek zijn gedurende een half jaar vijf uitzendkrachten ingehuurd. Eén persoon zorgde voor de voortgang en planning, één persoon was voortdurend bezig met het halen en terugbrengen van dossiers, zodat drie personen effectief met het dossieronderzoek bezig waren. De dossieronderzoekers waren goed bekend in de stad. Verder konden ze beschikken over de bronapplicaties waaruit de gegevens afkomstig waren en diverse bestanden als luchtfoto's en cyeloramabeelden. Ook hier weer was het voor de applicatiebeheerder Geo- informatie een grote uitdaging om de 'beste' gegevens uit de diverse kolommen te bepalen en om van daaruit volgens wettelijke normen tot één BAG-bestand te komen. Het aldus gecreëerde referentiebestand is geleverd aan de leverancier van de BAG-applicatie, waarmee de initiële vulling een feit was. De basisregistraties krijgen pas echt betekenis, als de gegevens hieruit door alk productiesystemen worden overgenomen. Er zijn dus geautomatiseerde gegevenskoppelingen nodig vanuit alle basisregistraties naar alle productiesystemen. Naast de BAG zijn momenteel de registraties personen, bedrijven, kadaster, topografie, WOZ, voertuigen, inkomen, lonen, arbeidsverhoudingen en uitkeringsverhoudingen bij wet aangewezen. Er volgen er nog meer (GBKN, de registratie van niet-ingezetenen, 'Ondergrond Nederland'). Zonder centrale sturing dreigt er een woud aan gegevenskoppelingen te ontstaan, niet alleen van de basisregistraties naar de vele binnen gemeentelijke afnemers, maar ook met de diverse landelijke Voorzieningen. Hoe houden we de regie op het stelsel en het beheer van al die gerelateerde registraties in de hand? Binnen Helmond wordt dat neergelegd bij een gegevensmakelaar. Deze makelaar is zowel een persoon als een technisch hulpmiddel. De techniek moet ervoor zorgen dat iedere basisregistratie nog maar één afnemer krijgt: de gegevensmakelaar. Ieder productiesysteem dat basisgegevens nodig heeft neemt die vervolgens af van de gegevensmakelaar. Er vinden dus enkelvoudige koppelingen plaats met de makelaar als spil tussen bron en afnemer. Koppelingen worden tot stand gebracht op basis van StUF-berichten en webservices. De techniek moet voldoen aan de Nederlandse Overheid Referentie Architectuur (NORA, zie figuur 2). De persoon gegevensmakelaar zal met de afnemers (beheerders van de productiesystemen) en de bronnen (beheerders van de basisregistraties) afspraken maken over de wijze van leveren en zal met name de kwaliteit van de te leveren gegevens moeten bewaken. De technische gegevensmakelaar gaat de ontvangen basis gegevens ook leveren aan een zogeheten gegevensmagazijn, waarin een ruimtelijk datamodel wordt gerealiseerd, gebaseerd op het Refereniiemodel Stelsel van Gemeentelijke Basisgegevens. In dit magazijn worden alle administratieve en geometrische basisgegevens met hun relaties opgeslagen. Dit ruimtelijke databestand wordt daardoor geschikt als databron voor bijvoorbeeld het virtuele loket (elektronische formulieren voor burgers en bedrijven), raadpleegfuncties (locatiegebonden administratieve en geometrische data op intranet en internet) en analysetoepassingen (beleidsontwikkeling, fraude- en rampenbestrijding). GABRIEL VAN TIGGELEN Adviseur Informatiemanagement Helmond Special Geodata-inwinning

Geo-Info | 2008 | | pagina 11