Wennen aan bewerking Gerarld Bouman, projectleider geodesie Drenthe: "Ook de ontwikkelingen rond de basisregistraties, openbaarheid van bestanden en gedeeld gebruik van data tussen overheden, dwingen de geodeten zich meer te focussen op data-inwinning." focust op efficiënte data-inwinning De landmeetkundigen van de provincie Drenthe hebben een efficiënte data-inwinning hoog in het vaandel staan. Het kleine geodesieteam pakt het werk op een professionele manier aan en volgt de ontwikkelingen op de voet. Zo werken zij als een van de eersten in Nederland met het nieuwste total station-met-scanner. De basisregistraties zien zij als een nieuwe uitdaging die kansen biedt voor meer samenwerking tussen de provincies. Terwijl provincies landmeetkundige werkzaamheden vaak uitbesteden, vaart de provincie Drenthe een andere koers. Het geodesieteam kiest er bewust voor de metingen intern uit te voeren. Zo kunnen ze efficiënter werken en sneller inspelen op vragen vanuit de organisatie. "De gebruikers van onze data weten dat er steeds meer kan, dus de verwachtingen vanuit de organisatie zijn hoog", stelt projectleider Geodesie Gerald Bouman vast. De provincie Drenthe heeft dan ook dit voorjaar, als eerste in Nederland, een TopCon IS3 Imaging Robotic Total Station met scanner aangeschaft. De twee digitale camera's van dit apparaat maken georiënteerde foto's, waarmee met speciale software 3D- berekeningen en -modellen kunnen worden gemaakt. Voor de bijhouding van de beheerkaarten van wegen en kanalen, de hoofdtaak van het geodesieteam van de provincie, is een 3D- scanner niet noodzakelijk, maar toch is het gemakkelijk dat er nu de gecombineerde mogelijkheid van traditioneel meten en scannen inéén is. Uit de foto's is nu achteraf, bij de verwerking van de gegevens, veel extra informatie te halen, zo blijkt uit een aantal uitgebreide tests die de provincie het afgelopen halfjaar heeft gedaan. "Wat is de doorrijhoogte bij dit kunstwerk? Hoe lang is dat stukje beton? Dit soort vragen kunnen we nu achteraf met de verwerkingssoftware beantwoorden en in ons GIS opnemen." Ook in lastig begaanbaar terrein zijn er voordelenSteile en gri 11 ige gronddepots zijn voor landmeters met een GPS vaak moeilijk in te meten. Ze kunnen niet op de goede plek komen of het is lastig in te schatten welke punten gemeten moeten worden. "We kunnen nu een compleet 3D-model van zo'n depot maken", legt de geodeet uit. "Met mooie plaatjes, waarop je ook de gemeten punten ziet. Dat is bij de rapportage naar bijvoorbeeld een aannemer en in discussies achteraf heel prettig." De foto's zijn vooral een handig hulpmiddel bij de verwerking van de gescande gegevens tot een 3D-model. "Bij de verwerking van de data leg je nu gemakkelijk even een foto onder de kaart. In het veld verandert er niet zo veel; het scannen verloopt op Special Geodata-inwinning

Geo-Info | 2008 | | pagina 16