'Bij de verwerking van de data leg je nu gemakkelijk even een foto onder de kaart' Uitbesteden niet ionend Het hele traject van het buiten meten tot het opwerken van de kaart ligt dus nu bij één medewerker. De landmeters weten precies welke gegevens ze nodig hebben en kunnen daardoor efficiënter meten. Ook kan men heel snel inspringen op vragen uit de organisatie. "De landmeter neemt het verzoek meteen mee en na een paar dagen ligt het antwoord al bij de opdrachtgever", merkt de projectleider tevreden op. De vereniging GEO-INFORMATIE NEDERLAND (GIN) is in februari 2003 opgericht door zeven verenigingen en twee stichtingen die allen aktief waren op het brede werkveld van de geo-informatie. De vereniging GIN is een ontmoetingsplaats en een kennisnetwerk voor iedereen die zich professioneel bezighoudt met geo-informatie. De vereniging ken merkt zich door de brede aandacht voor geo-informa tie, de onafhankelijke positie en het sterk betrekken van de leden bij de uitvoering van haar activiteiten. GIN organiseert activiteiten ter ontplooiing van de individuele leden en ter versterking van de positie van het vakgebied geo-informatie in de maatschappij. GIN wil haar doelen bereiken door: het organiseren van congressen, zoals het twee jaarlijkse GIN Congres, voordrachten, symposia, excursies en andere bijeenkomsten; het initiëren en stimuleren van- en partici peren in- overleg tussen overheid, bedrijven, (onderwijs) instelli ngen; het organiseren, vertegenwoordigen, activeren en ondersteunen van haar leden bij de studie over en bij de promotie en het gebruik van geo-informatie; het uitgeven van het vakgericht tijdschrift Geo-Info, het onderhouden van de website www.geo-info.nl, het uitgeven van een digitale nieuwsbrief genaamd GIN-flits welke op verzoek aan leden en aan niet-leden digitaal wordt toe gestuurd en het bevorderen van publicaties welke zowel op belang stellenden buiten de eigen leden als op de eigen leden zijn gericht; het onderhouden van samenwerkingsverbanden met andere organisaties, zoals FIG, BVK, Geo- business Nederland, Stuurgroep arbeidsmarkt Geodesie en Geo-informatie etc, zowel nationaal als internationaal. GIN is bereikbaar op: info@geo-info.nl en via de website www.geo-info.nl de achtergrond. De nadruk ligt nu veel meer op de bewerking van de gegevens." Hoewel het softwarepakket voor de modellenbouw zeer gebruiksvriendelijk is voor CAD-gebruikers, moest men wel even wennen aan de nieuwe werkwijze. Ook is de opbouw van een model bewerkelijk. Toen Drenthe het apparaat afgelopen voorjaar kreeg, was het net in Nederland op de markt. Bouman: "Er waren wat kinderziektes en we hebben ook een en ander samen met de leverancier uit moeten zoeken. Maar ja, je kunt ook veilig kiezen door alles bij hetzelfde te houden, maar dan neem ik liever op de koop toe dat de landmeters nieuwe dingen moeten leren en leid ik mijn medewerkers zelf wel op." Nu moet de scanner een geïntegreerd onderdeel worden van het werkproces van de geodeten. Hij ziet veel mogelijkheden. "Op een aantal wegen in Drenthe kunnen de landmeters alleen meten als er veiligheidsmaatregelen worden getroffen. Door een scan te maken kunnen we nu de spoorvorming meten, zonder dat we het asfalt op hoeven." Toch zal de scanmogelijkheid niet iedere keer gebruikt worden. "Het leek eerst heel handig dat er van elk meetpunt ook foto's beschikbaar komen. Maar dan verzamel je zoveel data, dat het onduidelijk is wat ermee te doen." Dat zal ze in Drenthe niet gebeuren, want het overkoepelende doel is het landmeetkundig werk zo efficiënt mogelijk maken. Een ontwikkeling die het gcodcsieteam drie jaar geleden heeft ingezet door het werk fundamenteel anders te organiseren. Het aantal landmeters is daardoor inmiddels afgenomen van zeven naar drie personen in de buitendienst. Het team telt daarnaast nog twee CAD-medewerkers voor aan geodesie gerelateerde werkzaamheden en projectbegeleider Bouman. De landmeters werken sindsdien in eenmansploegen. Bovendien verwerken ze zelf de meetgegevens. De provincie is ingedeeld in drie gebieden. Elke landmeter heeft zijn eigen gebied en is ook verantwoordelijk voor de planning van zijn werkzaamheden. In het veld gebruiken ze een GPS en een tablet PC, waardoor ze alle data kunnen meenemen in het veld. De drie oude tachymetcrs zijn ingeruild voor het Total Station. De afgelopen jaren hebben de landmeters geleerd om met GPS te werken en een opleiding gedaan in AutoCAD en TopoCAD. "Nu ze ook zelf de verwerking doen, zijn de meetkl ussen leuker geworden. Gezien de leeftijd, twee van de drie landmeters zijn boven de 50 jaar, hebben we de verandering wel langzaam doorgevoerd."

Geo-Info | 2008 | | pagina 17